Český energetický trh
1/6
Dodavatelé energií 
se ocitli ve hře 
s nulovým součtem
2/6
Okolo změny plateb za distribuci elektřiny je živo, naopak dříve dynamický trh s energiemi se přestává hýbat. Noví dodavatelé už nezvládají dále růst na úkor skupin ČEZ a RWE. Změnu může přinést hromadná aukce organizovaná sdružením dTest.
text
David Tramba
V
hodný čas na expanzi vypršel, trh je přerozdělen. Tak se jeví dnešní stav trhu s elektřinou a zemním plynem v Česku. Dominantní hráči sice přišli o část klientů, ale už dále nepadají. A přetahování o zákazníky stále více připomíná hru s nulovým součtem.
* Trh u ledu
Jisté „zamrznutí“ dokládají též data o tržních podílech dodavatelů na českém trhu, která týdeník Dotyk BYZNYS získal od operátora trhu s energiemi – společnosti OTE. Podíly hlavních hráčů zůstaly v loňském roce takřka na shodných úrovních jako o rok dříve.
Platí to hlavně v elektroenergetice, kde tři hlavní dodavatelé – ČEZ, E.ON a Pražská energetika – stále dodávají zákazníkům dvě třetiny proudu.
Co se týká alternativních dodavatelů, meziroční pokles postihl Slovenské elektrárne a firmu EP Energy Trading ze skupiny EPH. Roli dravé štiky v energetickém rybníku pak přebírá hlavně firma Amper Market vedená Janem Palaščákem. Zaměřuje se na odkup elektřiny z obnovitelných zdrojů a díky agresivní cenové politice je častým vítězem veřejných soutěží. 
Český energetický trh
Toggle