Nejlepší bude, abyste dětem rovnou zakázali tablety i chytré telefony. Čím méně u nich stráví času, tím lépe pro ně, mohli si přečíst čtenáři na serveru deníku Wall Street Journal (WSJ). Když odhlédneme od novinářské zkratky, jakých dětí se toto doporučení týká?

Jde o děti mezi dvěma a pěti lety a je třeba velmi diferencovat. Hodina denně stačí a čím bude zábava pro děti sofistikovanější, tím bude pro malé konzumenty lépe.
Každopádně do 18 měsíců byste děti podle American Academy of Pediatrics (AAP) neměli k chytrým telefonům, tabletům a notebookům pouštět vůbec. A mezi 2 až 5 roky jejich života by to mělo být maximálně šedesát minut. Jak připomenul redaktor WSJ je to o polovinu méně, než bylo předchozí varování pediatrů.

Doporučení amerických pediatrů

Zdroj: Youtube

A navíc by měla být tato hodinka „u monitoru" strávena organizovaně. Pro starší děti nedává AAP žádné časové limity, kromě toho, že by to nemělo být před spaním nebo narušovat jiné aktivity dětí, zejména ty pohybové. Také doporučuje zakázat mobilní zařízení během společného jídla nebo v autě.

Zákazník dítě

Většina aplikací i obsahu, který můžeme konzumovat přes telefony, tablety a notebooky, se zaměřuje právě na děti a jde také o velký byznys. Například čas strávený u mobilních aplikací, jež spadají do kategorie „rodinných", stoupl loni jen u Google Play dvojnásobně.
Děti v USA mezi 2 až 11 lety stráví průměrně za den 4,5 hodiny u mobilů, tabletů, televize nebo videoher. Až 50 procent obsahu internetové televize Netflix, který lidé po celém světě zhlédnou, spadá do kategorie dětského obsahu, přiznala sama firma.

4,5 hodiny denně

Tolik času stráví americké děti ve věku 2 až 11 let v průměru u obrazovek televize, videoher, notebooků, tabletů a telefonů. Zdroj: WSJ

Poruchy soustředění

S nástupem nových chytrých telefonů a následně tabletů dochází v poslední dekádě i k „sociálnímu experimentu" na dětech. Přitom již dříve byla prokázána škodlivost nadměrné konzumace televize u dětí, jejich problémy s obezitou a poruchami soustředění.

Výzkumy dopadů používání smartphonů a tabletů na děti ještě neexistují, respektive jsou „v plenkách", přiznal Dimitri Christakis, ředitel Centra pro zdraví dítěte, jeho chování a vývoj v Seattlu.

Tablet místo televize

Každopádně se dá říci, že je důležité, na co se děti dívají a jak nové přístroje používají. Část rodičů tablety používá pro to, aby na něm děti sledovaly pohádky a nezlobily například během přípravy večeře. A to je přesně to, co by rodiče dělat neměli. Protože pasivní konzumace dětem škodí stejně jako televize.

Dospělí by měli s dětmi při sledování tabletů a telefonů spolupracovat a věnovat jim „strukturovanou pozornost", tzn. nepouštět jim jen pasivní obsah, jako jsou pohádky, aby „daly pokoj".

Christakis tvrdí, že každá hodina pasivního sledování obsahu na tabletu (telefonu, notebooku) dětí do tří let zvyšuje riziko problémů s pozorností po sedmém roce dítěte. Pokud je ovšem obsah edukativní, děti mohou v omezené míře tento obsah konzumovat.

Také hraní videoher může způsobovat problémy se spaním, případně vést k horším výsledkům paměťových testů. Záleží ale na konkrétní hře.

Je hra Minecraft horší než klasické stavebnice Lego, ptá se Paul Bettner, který je jedním z tvůrců mobilní hry Words With Friends. Podle něj jeho tři děti u hraní her spolupracují, vyprávějí si zážitky. Přesto jim určil hranici dvou hodin denně. Je nicméně přesvědčen, že kreativní hry jsou lepší než sledování seriálů v televizi.

Rodiče mají jít příkladem

Pokud si rodiče myslí, že mají dětem nastavit v tomto ohledu limity, měli by začít u sebe. „Utváření správného chování u dětí je velmi důležité. Pokud ale rodiče chtějí omezit čas dětí u obrazovek, musí omezit také svůj čas," řekla Teresa Beltonová z Univesity of East Anglia (UEA) v Norwichi, jež zkoumá úlohu nudy na utváření dětské fantazie a kreativity.

Utváření správného chování u dětí je velmi důležité. Pokud ale rodiče chtějí omezit čas dětí u obrazovek, musí omezit také svůj čas.

Dospělí by si měli položit otázku, kolik času stráví na sociálních sítích a čtením e-mailů v době, kdy by si mohli s dětmi zahrát pexeso, kanastu nebo si jen tak popovídat.
Malé děti mnohdy dostanou do ruky iPad nebo i Phone, aby se naučily tyto přístroje ovládat, dodal pediatr Christakis. „Děti potřebují často objetí, ne iPhone," míní ovšem dětský lékař.