Na inkriminované nahrávce číslo dvě mluví ministr financí Andrej Babiš s redaktorem Mladé Fronty Dnes (MF Dnes) vydavatelství Mafra. Redaktor Babišovi říká, že má připravené materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi či o ministru vnitra Milanu Chovancovi (oba ČSSD). Diskutují o tom, zda s jejich publikováním nepočkat až na období před volbami. Mafra přitom patří do holdingu Agrofert, který Babiš do letošního února vlastnil, poté ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů AB private trust I a II.

Babiš: Podávám trestní oznámení

Babiš včera oznámil, že podal kvůli pořízení a zveřejnění nahrávek trestní oznámení. Prohlásil také, že je neslyšel, ale že o ovlivňování redakce nešlo.

„Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá," řekl Babiš. V rozhovoru pro server Novinky.cz pak naznačil, že za zveřejněním nahrávek stojí Sabina Slonková (nahrávky umístila na internet zatím neidentifikovaná skupina, která se prezentuje pseudonymem Julius Šuman, od ní je pak převzal například server Forum24.cz a další média, pozn. red.).

Zdroj: Youtube

„Tady se vyrábí různé věci na mě, které vyrábí hlavně bývalá šéfredaktorka MF Dnes, která dnes na webu oznámila, že to dělá moje ochranka, já si to nemyslím," řekl Babiš.

Ministr vnitra Chovanec na svém Twitteru reagoval, že se Babiš snaží odvést pozornost od obsahu nahrávek k jejich pořízení. "Jen on sám ale ví, kde všude se jeho manipulátorské schůzky konaly a kdo jim byl přítomen. A ještě pan redaktor. Vyhozený slouha. Proč asi?" uvedl Chovanec.

Možná jde o redaktorův problém, soudí jeho bývalý kolega

Vydavatelství Mafra totiž už ve středu oznámilo, že dalo výpověď redaktorovi, jenž byl na jedné z nahrávek zachycen spolu s Babišem. Z redakce deníku ale také odcházejí další novináři jeho domácí a ekonomické redakce, kteří tímto způsobem protestují proti ovlivňování své práce.

Zmíněný novinář byl v médiích identifikován jako Marek Přibyl. Jeho účast na celé kauze okomentoval na svém facebookovém profilu jeho bývalý kolega Leoš Kyša, v současnosti šéfredaktor serveru Mediahub.cz, což je český projekt slovenského mediálního serveru Stratégie.sk, který patří do skupiny vydavatelství Mafra Slovakia.

Kyša nastínil trochu jiný úhel pohledu na celou kauzu: "Mára toužil být velkej novinář. Velkej, úspěšnej a uznávanej. Takovej, o kterým se bude mluvit a bude mít vliv... Nemyslím, že je špatný člověk. Jen některé věci nepochopil. Třeba, že není dobrý nápad vecpat se k majiteli novin a přehrávat s ním scénky z Kmotra. Nepochopil to ani Andrej Babiš, že měl Máru okamžitě zastavit..." napsal Kyša. Skutečnost, že někdo hovor mezi Babišem a Přibylem nahrál, mu dala podle Kyši jiný význam.

"Pro většinu lidí se stala nahrávka jasným důkazem, jak redaktoři MF Dnes chodí za Babišem pro notičky. Nechodí. Šel za ním Mára. Pokud by Babiš už posílal notičky, nebude se o tom bavit s redaktorem, ale prostě si to zařídí přes šéfredaktora nebo management, jako se to dělalo v médiích i před Babišem... Celá ta nahrávka tak vypovídá hlavně o tom, že žijeme v profízlovaný zemi, kde se lidi nahrávají v rámci politického boje a pak to anonymně pouští ven. Takové nahrávky zničí každého," píše Kyša.

Dodal ale také, že chápe, že z redakce MF Dnes teď odcházejí další redaktoři. "Věřili, že jejich médium je skutečně nezávislé a teď nechápou, jak to, že jeden z nich chodil pro notičky za majitelem. Věřím, že to bylo selhání Máry jako takového... Roli hraje to, že vedení Mafry jasně nedefinovalo, že tohle není naprosto nepřípustné chování... Stejně naprosto selhal Andrej Babiš, který se měl držet svých slov a poslat Máru do p...e. Neposlal, a tím selhal," uzavírá Kyša, podle nějž si ale většina redaktorů Mafra nadále zachovává osobní integritu.

"Manipulováni nejsme," prohlašují novináři Mafra

Redaktoři Mladé Fronty Dnes a jejího zpravodajského serveru iDnes.cz skutečně zveřejnili ve čtvrtek na Twitteru společné prohlášení, že Hnutí Ano Andreje Babiše nemá žádnou možnost skrytě ovlivňovat nebo manipulovat obsah článků v těchto médiích. Zároveň se distancovali od Přibylova chování. Také podle nich selhal i Babiš, který se opakovaně vyjádřil, že se nebude snažit využít svého vlastnictví k ovlivnění obsahu médií skupiny Mafra. "Z nahrávek vyplývá, že v tomto bodě lhal," napsali v prohlášení, které podle ČTK podepsalo do včerejšího odpoledne 155 novinářů MfD a iDnes.

"Považujeme za nepřípustné, aby se jakýkoliv novinář scházel s politikem a nabízel mu kompromitující materiály. Stejně tak nepřípustná je podle nás pomoc média jakémukoliv politikovi v jeho činnosti. A těmito zásadami se bezvýhradně řídíme," uvedli redaktoři.

Odchod z redakce už nicméně oznámil na Twitteru například ekonomický novinář Jan Sůra. „„Po třinácti letech jsem dal výpověď MF Dnes. Důvody jsou asi všem jasné," napsal na svůj twitterový účet Sůra.

V poslední době podnikla stejný krok podle ČTK například šéfka ekonomické redakce Zuzana Kubátová nebo redaktor Aleš Černý. Podle bývalého reportéra MF Dnes Jana Novotného chce z redakce odejít většina domácí i ekonomické redakce. „Jde o reakci na ovlivňování obsahu ze strany Andreje Babiše," uvedl na Twitteru Novotný.

Zabrala až druhá nahrávka

Kauza se v českých médiích prosazovala postupně. První z uniklých nahrávek, v nichž Babiš častuje vulgaritami jiné politiky a novináře (například premiéra Sobotku označuje za „největší svini, kterou jsem poznal" a za „blbečka"), převzaly jen některé internetové zpravodajské servery mimo okruh mainstreamových médií, což ocenil mediální analytik Milan Šmíd.

„Na nahrávky upozornil antibabišovský web Forum24.cz Pavla Šafra. Jsem zvědav na to, na jakou úroveň se dostala novinářská etika českých mainstreamových médií, tedy které z nich tuhle nahrávku využije," uvedl nejdřív Šmíd na svém serveru Louč, kde se věnuje mediální scéně. O den později pak kvitoval, že nahrávky převzaly jen servery parlamentnilisty.cz a euportal.cz, ne jiná média.

V okamžiku, kdy se objevila nahrávka naznačující pokus ovlivnit obsah tisku, situace se okamžitě radikálně změnila. Na nahrávku reagovala řada politiků a pozornost jí začala věnovat všechna média včetně veřejnoprávních. Podle převažujících ohlasů jde totiž v tomto případě o ohrožení novinářské nezávislosti a svobody slova.