V roce 2017 se může na mezinárodní scéně stát v podstatě cokoliv, co by ještě před rokem nebylo myslitelné. Analytici agentury Bloomberg představili černé scénáře pro rok, končící pro mnohé lidi šťastnou sedmičkou.

Jalta 2.0

Izolacionistická politika amerického prezidenta Donalda Trumpa a agresivní plány ruského prezidenta Vladimira Putina dostanou do složité situace německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ta v září prohraje volby.

Trump se dohodne s Putinem na novém rozdělení sfér vlivu v Evropě – zejména té východní. Bude to připomínat novodobou Jaltskou konferenci z února 1945, kdy si vítězné mocnosti fakticky vykolíkovaly sféry zájmu. Československo nakonec spadlo pod Stalinův vliv.

Putin přestane s hackerskými útoky na západní servery a ukončí provokování NATO ruskými stíhačkami a loděmi. Výměnou za to nebude NATO a EU zasahovat do situace v Sýrii, na Ukrajině a Bělorusku. Putin bude hovořit o obnovení vlivu Ruska z období konce éry SSSR a připustí odchod z politiky po dokončení prezidentského mandátu, ten vyprší 7. května 2018. Rubl začne oproti dolaru a euru posilovat.

Putin v uniformě KGB, okolo roku 1980 Autor: wikimedia.org

Posílení populistů napříč EU

V zemích Evropské unie budou posilovat populistické strany, které se vyslovují proti zavedenému establishmentu. Jejich politici budou těžit z Trumpovy podpory. Uspějí v Nizozemsku. Ve Francii se stane prezidentkou Marine Le Penová a vyhlásí referendum o opuštění EU. V Itálii vyhraje předčasné volby šéf Hnutí 5 hvězd Beppe Brillo. Vyhlásí referendum o opětovném zavedení liry.

V ČR ovládnou vládu nové pravicové strany s napojením na Rusko a vyhlásí referendum o vystoupení z NATO. Schengenský prostor zanikne. Řecko se propadne do finančního chaosu, další záchranný balíček už nedostane.

Americko-čínská obchodní válka

Trump obviní Čínu z manipulací s finančními trhy a zavede obrovská dovozní cla na čínské zboží (35 a více procent). Čína zruší objednávky u firmy Boeing a začne blokovat prodeje iPhonů v Číně. Čínští komunisté se rozštěpí, protože se neshodnou jak oživit čínskou předluženou ekonomiku. Říše středu se propadne do ekonomické recese.

Mocenské vakuum ve světě

Spojené státy se pod Trumpovým vedením budou méně angažovat v OSN a NATO. Toho využije Islámský stát: ovládne obchod s drogami v Afghánistánu a radikalizuje oblast ve Střední Asii. Japonsko a Saúdská Arábie začnou vyvíjet vlastní nukleární program. Svět bude šokován zjištěním, že Severní Korea je schopna zasáhnout raketami s jadernou hlavicí západní pobřeží USA. Politika USA v Asii se propadne do chaosu, americká administrativa bude muset žádat o pomoc Čínu.

Kuba opět do sféry vlivu Ruska

Trump odstoupí z dohod o sbližování Spojených států a Kuby, jež uzavřel Barack Obama. Ekonomická pomoc a investice na ostrov v Karibiku z Ameriky nepřijdou. Kuba se obrátí na velmoci Rusko a Činu, které začnou na ostrově masivně investovat. Raúl Castro na Kubě podpoří zřízení zpravodajské základny pro ruské agenty.

Ropa nad sto dolary

Zastupujícímu korunnímu princi v Saúdské Arábii Mohamedu bin Salmánovi se nedaří diverzifikovat závislost země na ropě, která je největším producentem na světě. Saúdské království je zataženo do nákladné války s Jemenem, podobně jako USA ve Vietnamu v 60. a 70. letech minulého století.

Země musí zavádět daně pro své občany a v zemi roste nespokojenost. V království proběhne puč a jiní členové královské rodiny prince odstaví. Plány na privatizaci Saudi Aramco padají pod stůl. Vyostří se konflikt mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a šíitským Íránem. Uzavření Hormuzského průlivu, hlavní námořní cesty pro ropu a plyn, vyvolá ropný šok. Cena ropy za barel se vrací nad sto dolarů.