Češi a jejich země nejsou ve světovém tisku hojným tématem. Kromě sportovních rubrik Česká republika upoutá novináře na západ od Rozvadova jen výjimečně. Z politiků se v uplynulém roce nejvíce psalo o Andreji Babišovi a Milošovi Zemanovi.

Světová média, mezi jinými server Business Insider, zaujal v listopadu český prezident tím, že podpořil první ženu Donalda Trumpa Ivanu, aby ji nový americký prezident do Prahy vyslal jako velvyslankyni největší ekonomiky světa. Zemanův kritický postoj k současnému americkému velvyslanci Andrewu Shapirovi je dostatečně znám.

Omezení svobody slova

Vlivný zahraničněpolitický server Foreign Policy v prosinci zmínil snahu českých poslanců omezit svobodu slova tím, že bude trestným činem hanobit prezidenta. I když záměr nakonec vláda odmítla, jen skutečnost, že tato iniciativa v demokratické zemi vznikla, je podle amerického serveru znepokojivá.

Foreign Policy citoval komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který návrhem sledoval navrácení respektu hlavě státu, potažmo navrácení vážnosti celé republice.

Server naopak připomněl postoje Miloše Zemana. Opakované projevy přízně ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aféru okolo Jiřího Bradyho v souvislosti s potrestáním ministra kultury Daniela Hermana za to, že přijal dalajlámu. Jeho kontroverze nutí Čechy, aby prezidenta nebrali vážně. Obecně v nich svými postoji vyvolává hněv.

Kontroverze prezidenta Zemana nutí Čechy, aby prezidenta nebrali vážně a vyvolává v nich hněv.

Dunja Mijatovićová z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) tvrdí, že podobné zákony o hanobení hlavy státu by neměly být „nástrojem politiků a těch, co jsou u moci, aby umlčeli kritické hlasy". „Veřejní činitelé by měli vydržet vyšší míru kontroly a kritiky, protože zastávají veřejné posty," dodala Mijatovićová.

Babiš je favorit na premiéra

Agentura Reuters informovala o vetu prezidenta Zemana u tzv. lex Babiš, zákona, který má omezit ministrům kumulaci moci v médiích a byznysu. Reuters zahraničním čtenářům připomněl, že Babiš je druhým nejbohatším Čechem a největším soukromým zaměstnavatelem v zemi. V jeho konglomerátu firem pracuje na 30 tisíc lidí.

„Babiš a jeho strana ANO je považována za favorita říjnových voleb 2017," uvedla agentura Reuters a dodala, že Zeman vyjádřil Babišovi podporu. Z toho i Foreign Policy vyvozuje, že Babiš bude příštím českým premiérem. Jeho hnutí ANO 2011 označila za populistické.

Čistí příjemci peněz

Jak viděli v uplynulém roce Čechy a českou politiku němečtí novináři? Z perspektivy osmdesátimilionového souseda jsou Češi vnímáni stejně jako Maďaři a Poláci v otázce přístupu k migrační krizi. Všechny tyto středoevropské státy odmítají evropské kvóty na uprchlíky. A uprchlíci se sem ani moc nehrnou.

Německá agentura DPA připomněla, že středoevropské státy jsou čistými příjemci peněz z EU. Za rok 2015 bylo Polsko v plusu 9,5 miliardy eur, na „pěkném" druhém místě byli Češi s 5,7 miliardy eur (154 miliard korun). Na druhé straně – nejvíce do rozpočtu EU platí Němci a Britové.

Největší čistí plátci a příjemci peněz z rozpočtu EU (za rok 2015, v mld. eur)

Plátci

  • Německo 14,3
  • Velká Británie 11,5
  • Francie 5,5
  • Nizozemsko 3,7
  • Itálie 2,6

Příjemci

  • Polsko 9,5
  • ČR 5,7
  • Rumunsko 5,2
  • Řecko 4,9
  • Maďarsko 4,6

Zdroj: Evropská komise/FAZ

Ta, co nemá ráda Čechy

Němečtí europoslanci v létě 2016 navrhli pro „nesolidární země" snížení dotací. Na začátku srpna to prohlásila Inge Grässleová, šéfka rozpočtového výboru Evropského parlamentu. Ta samá politička, o které český ministr financí Andrej Babiš řekl, že nemá Čechy ráda.
Zopakoval to pro týdeník Die Zeit, který popisoval Babišovo čerpání dotací nejen na Čapí hnízdo. Německý týdeník zdůrazňoval, že Babiš stojí v ohromném střetu zájmů, protože čerpání dotací z Bruselu má jeho ministerstvo kontrolovat.

Německá média loni zmínila i kritiku evropského komisaře pro digitální ekonomiku Günthera Oettingera, jenž se pozastavil nad kategorickým odmítáním uprchlíků ze strany české hlavy státu. Komisař to považuje za porušení evropského práva. Podle něj není možné odmítnout kvóty na uprchlíky, když v syrském Aleppu hrozí humanitární katastrofa.

Agentura DPA zase upozornila na slova Miloše Zemana pro deník Blesk, že vítací politika Merkelové je nesmyslná a kancléřka, podle časopisu Forbes nejmocnější žena světa, by si to měla uvědomit.