Je to známá scéna z dnes už staršího filmu Zóna úniku (Drop Zone, 1994) s Wesley Snipesem v hlavní roli - akční hvězda se pokouší v roli suspendovaného šerifa pátrajícího po vrahovi svého bratra proniknout mezi takzvané skydivery. Jde o parašutisty, kteří velkou část seskoku absolvují volným pádem, v němž ještě navíc často předvádějí vzdušnou akrobacii.

Aby šerif působil v této komunitě přirozeně, najde si mladou cvičitelku a absolvuje mimo jiné výcvik na trenažéru v podobě aerodynamického či větrného tunelu - jde o zařízení vytvářející vzduchový proud, který přesně odpovídá síle a rychlosti větru, jemuž je lidské tělo vystaveno při volném pádu.

Zdroj: Youtube

Od roku 2012 si mohou lidé vyzkoušet podobný trenažér v Praze - v Letňanech. Aerodynamický tunel, který je originálním technologickým projektem českých Strojíren Litvínov, provozuje společnost Hurricane Factory Praha. Jejím vlastníkem je stejnojmenná slovenská akciová společnost, za níž stojí právě Igor Rattaj. A v současnosti úspěšně expanduje i v západní Evropě.

Rok po dokončení větrného tunelu v Praze otevřela Hurricane Factory další na Slovensku, konkrétně v regionu Liptov. Tento tunel, pojmenovaný jako Tatralandia, se stal v roce 2013 součástí prázdninového letoviska mezi Nízkými a Vysokými Tatrami. V roce 2016 spustila firma jeden tunel v Madridu a druhý v Berlínu. A právě k tomu naposledy zmíněnému přibyl tento pátek tunel třetí.

Nové tunely se od těch předešlých liší jednak designem, jednak velikostí. Kulatá skleněná letová komora pražského i slovenského tunelu má průměr 4,3 metru, letová komora nových tunelů v Berlíně a v Madridu má průměr 5,2 metru.

Tunely slouží na jedné straně veřejnosti, případně společnostem pro jejich firemní akce, na druhé jsou i místem konání různých soutěží v takzvaném indoor skydivingu. Příkladem může být mezinárodní soutěž v "dynamickém létání čtyřek" Knights of Prague nebo první FAI Mistrovství světa v indoor skydivingu, tedy mistrovství, které se uskutečnilo pod záštitou Mezinárodní letecké asociace (FAI).