Společnost Tech Pro Technology Development, jež koupila v roce 2015 francouzský klub Sochaux-Montbéliard, nevypadala ani zpočátku pro fanoušky jako spolehlivý investor. Když po 87 letech vystřídala automobilku Peugeot, nový majitel, který kromě výroby LED osvětlení spravoval i majetek Čínské lidové osvobozenecké armády v Šanghaji, si cestu do srdcí fanoušků nenašel. V době, kdy se klub snaží vrátit do nejvyšší francouzské ligy.

Šéf firmy Li Wing Sang navíc čelí v Hongkongu konkurznímu řízení. Akcie jeho firmy ztratily 92 procent od propadu akcií hongkongské burzy v červenci. Obchodovaly se za dva centy za akcii a tržní hodnota firmy splaskla o 1,7 miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

2 mld. USD

Tolik investovali Číňané do evropských fotbalových týmů od roku 2015. Jedná se o odhad agentury Bloomberg

Pár hodin na internetu

„Nechápeme rozhodnutí firmy Peugeot, že prodala klub právě tomuto investorovi," řekl Fabrice Lefevre, prezident fanoušků sdružených do Planete Sochaux. „Trvalo nám pár hodin klikání na internetu a našli jsme dostatek znepokojivých zpráv (o investorovi), abychom měli velké pochybnosti o tomto prodeji."

Přitom Li Wing Sang po koupi nešetřil silnými vyjádřeními směrem ke klubu. „Pokud bude třeba, jsme připraveni investovat deset milionů, dvacet milionů, sto milionů eur," citoval jeho slova francouzský sportovní deník L'Equipe na konci roku 2015. Příběh fotbalového klubu z průmyslového města Montbéliard na východě Francie ukazuje na rizika čínského kapitálu, který se valí do evropského klubového fotbalu.


Příběh fotbalového klubu z průmyslového města Montbéliard na východě Francie ukazuje na rizika čínského kapitálu, který se valí do evropského klubového fotbalu.

Od začátku roku 2015 to bylo přes 2 miliardy dolarů. Čínští investoři získali italské velikány AC Milán, Inter Milán, Aston Villu v Anglii (nyní hraje druhou ligu), španělský RCD Espanyol a menšinové podíly v Manchester City a Atlético Madrid. Čeští sportovní fanoušci zaregistrovali i koupi Slavie Praha společností CEFC loni v září. Cena nebyla uvedena, v té době se klub nacházel ve finančních problémech, hrozila mu insolvence.

Burzovní bublina

Na rizika investora Tech Pro, který francouzský klub koupil za 7 milionů eur, upozornil už loni v září 2015 David Webb, který dlouhodobě sleduje akcie v Hongkongu. Podle něj je tato firma jen „burzovní bublinou". Vývoj akcií firmy v tomto roce mu dává za pravdu.

Nad spornou investicí do francouzského fotbalu kroutí hlavou i Dan David, spoluzakladatel poradenské firmy GeoInvesting. „Ve ztrátovém podnikání LED (angl. zkratka Light-Emitting Diode – dioda emitující světlo, pozn. red.) nemá opravdu smysl kupovat francouzský fotbalový klub, jež je rovněž ve ztrátě," řekl v Bloomberg Television David.

Velké ambice. Peníze žádné

Fanoušci fotbalu v Montbéliard a sousedním Sochaux nyní netrpělivě sledují titulky hongkongských zpravodajských serverů, které informují o insolvenčním řízení proti majiteli jejich klubu. Samotná firma situaci nechce komentovat.
„Když Li koupil tým, řekl, že má velké ambice s klubem, který chce dostat zpět do nejvyšší ligy," řekl Lefevre. Hovořil dokonce o sto milionech eur, přitom na stabilizaci soupisky by stačilo pár milionů eur. „Upřímně řečeno, neviděli jsme dosud žádné miliony."
Deník L'Equipe dodal, že klub v letním přestupovém období více hráčů prodal, než do týmu přivedl. FC Sochaux nyní chybí minimálně dva kvalitní hráči na klíčových pozicích, tvrdí Lefevre.

Upřímně řečeno, neviděli jsme dosud žádné miliony.

Prezidentův spojenec

Firma Tech Pro se přitom prezentuje jako spojenec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v jeho plánu vybudovat z říše středu fotbalovou supervelmoc. Ve druhé polovině září firma sebevědomě prohlásila, že má dostatek financí na to, aby podporovala francouzský fotbalový klub. Přitom neuvedla, kolik peněz do klubu zatím investovala. Podle agentury Bloomberg naopak Tech Pro od roku 2010 vykazuje ztrátu.
Mathieu Triclot, další fanoušek tradičního francouzského klubu, jež založil v roce 1928 Jean-Pierre Peugeot, tvrdí, že nedostatek investic do prvního fotbalového klubu je do očí bijící.
Po vstupu čínského investora zatím zůstala velkohubá prohlášení. „Na začátku sezony nejsme mezi favority na postup. Mám obavu, že nemáme tým na to, abychom dokázali postoupit do první ligy," hodnotí střízlivě ambice týmu Lefevre. Klub z nejvyšší francouzské ligy sestoupil po sezoně 2013/2014.

Čínská nákupní horečka

Největší čínskou akvizicí je švýcarský výrobce pesticidů Syngenta. Obchod má dosáhnout výše 43 miliard dolarů. Čeká se ještě na schválení transakce regulátorem v EU, rozhodnutí má padnout okolo 28. října, uvedla agentura Reuters. Ve Spojených státech už národní bezpečnostní regulátor obchod schválil. Loni čínské firmy investovaly v zámoří 119 miliard dolarů a tuto sumu se podařilo překonat už po čtyřech měsících tohoto roku.

Největší čínské investice v miliardách dolarů

Autor: Bloomberg