Nejen v České republice hodlají čínské banky rozšířit své působení. Švýcarsko rovněž oznámilo, že chce být dalším místem v Evropě, kde se bude obchodovat s čínským jüanem. China Construction Bank (CCB) plánuje tento rok kromě Česka otevřít svou pobočku také ve Švýcarsku. Alpská země by se chtěla stát finančním centrem obchodování v měně komunistické Číny. „Naším cílem je, aby zde China Construction Bank měla svou pobočku do konce roku 2015," řekla v lednu během Světového ekonomického fóra v Davosu švýcarská ministryně financí Eveline Widmer-Schlumpf.

CCB získala bankovní licenci pro země EU už v roce 2013, kdy otevřela svou evropskou centrálu v Lucembursku. Nyní plánuje otevření vlastní pobočky v Ženevě nebo Curychu, uvedla agentura Reuters. V polovině ledna uzavřela Švýcarská národní banka (SNB) clearingovou dohodu s Čínskou lidovou bankou (PBoC – People´s Bank of China), aby mohla obchodovat na švýcarském finančním trhu v čínských jüanech.

Od Londýna po Frankfurt

Podle Jochena Metzgera z německé Spolkové banky, PboC od června 2014 pověřila pobočky čínských bank jako své clearingové banky ve Frankfurtu, Londýně, Paříži a Lucemburku. Čínská centrální banka v Německu nabízí své služby od listopadu 2014. Čína otevíráním poboček svých bank v Evropě hodlá podpořit čínské investice v Evropě. Na druhou stranu také očekává příliv zahraničních investic do Číny právě přes své pobočky.

Kolik klientů využívá čínské banky, není zatím jasné. K udělení oficiální licence v Londýně v listopadu 2014 CCB pouze napsala v obecném duchu: „CCB má obsáhlý seznam vlivných čínských klientů. Otevřením londýnské banky CCB chce podpořit tyto klienty k podnikání a zvýšit čínské investice směřující do Spojeného království." Pokud by se vycházelo z počtů, kolik ve Velké Británii žije lidí čínského původu, je to asi půl milionu potenciálních klientů této banky. Nejvíce Číňanů v zemích EU žije ve Francii, ve které se odhady čínské menšiny blíží až k 700 tisícům. Jen pro srovnání, v USA žije asi 3,8 milionu čínských Američanů.

Čínské globální ambice

Čína postupně liberalizuje svoji měnu renminbi, aby lépe odolávala dominanci amerického dolaru. Čínské ambice se znepokojením sleduje Washington, zvláště poté, co Peking oznámil svůj záměr zřídit do konce roku Asijskou banku pro investice do infrastruktury (AIIB), která by mohla být konkurentem pro Světovou banku. Podporu AIIB již oznámil Londýn, Berlín, Paříž i Řím. Čínský ministr financí Lou Ťi-wej pro čínskou agenturu Sin-chua uvedl, že by AIIB měla převzít spoluodpovědnost za globální ekonomický rozvoj.

Ostatní mezinárodní finanční instituce by neměla omezovat, ale naopak doplňovat. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová minulý týden v Pekingu řekla, že MMF bude s AIIB spolupracovat a věří, že totéž udělá i Světová banka.

Investice v jüanech

Že by se z čínského jüanu mohla stát v dlouhodobějším horizontu celosvětová rezervní měna jako z amerického dolaru, naznačuje vyjádření viceguvernéra čínské centrální banky Ji Ganga, který prohlásil, že banka uvažuje o pilotním projektu pro čínské občany investovat v zahraničí právě v jüanech. Čínská vláda zatím svoji měnu uměle oslabuje vůči dolaru, aby mohla podporovat export čínského zboží. „Věříme, že současná úroveň měny je přiměřená a odpovídá reálné situaci v ekonomice," řekl Lu Lej, šéf výzkumného oddělení čínské centrální banky.

Pátá rezervní měna

Čínský premiér Li Kche-čchiang navíc minulý týden požádal ředitelku MMF Christine Lagardeovou, aby byl jüan zahrnut do koše měn, ze kterých je stanovena jednotka SDR používaná v rámci MMF. Čínský premiér Lagardeové slíbil, že jeho země urychlí základní směnitelnost jüanu. „Čína uskuteční finanční reformy v reálné ekonomice, bude rozvíjet soukromé, malé a střední banky, aby poskytla lepší podporu pro drobné podnikání," citovala agentura Sin-chua premiéra. V koši měn SDR je zatím americký dolar, euro, britská libra a japonský jen. MMF by mohl během května rozhodnout, zda by od příštího roku SDR obsahoval i jüan, upozornila agentura Reuters. Musí s tím souhlasit většina rady MMF.