Narodil se 28. října v roce 1955 jako William Henry Gates. První neoprávněný útok na data provedl ve 13 letech. Byl omluven z hodin matematiky, aby se mohl věnovat svému koníčku – programování. Byl mu zakázán přístup na školní počítač, protože z něj útočil coby hacker. Na soukromé střední škole byl požádán, aby naprogramoval program pro zápis studentů na jednotlivé předměty.

Zapsal se na předměty, na kterých bylo více dívek. Po ukončení střední školy se přihlásil na Harvard. Na koleji bydlel na stejné chodbě se Stevem Ballmerem, kterému v roce 2000 předal řízení Microsoftu. Chtěl se stát právníkem, jako byl jeho otec. Ani jeden z jeho rodičů neměl technické vzdělání, Gatesova matka byla učitelka.

Prodával, co neměl hotové

Společně s Paulem Allenem, kterého potkal na střední škole, naprogramoval počítačový jazyk BASIC pro počítač Altair 8800. Ještě předtím zavolal do firmy MITS, která vyráběla Altair, že má pro osobní počítač napsaný program, který ve skutečnosti neměl hotový. První startupová firma, kterou Gates s Allenem v 17 letech založili, zkrachovala. Vyvíjela software pro analýzu dopravy a jmenovala se Traf-O-Data.

První startupová firma, kterou Gates s Allenem v 17 letech založili, zkrachovala.

V roce 1975 založil s Allenem společnost Micro-Soft (název měl vymyslet o dva roky starší Allen). Program BASIC začali prodávat i jiným firmám pod názvem BASIC Microsoft. Ve třetím ročníku Gates odešel z univerzity a začal podnikat na „plný úvazek".

V roce 1981 prodal firmě IBM licenci na operační systém, který koupil od malé počítačové firmy ze Seattlu za 75 tisíc dolarů. Zrodila se první verze MS-DOS, která byla společně s počítačem od IBM PC 5150 dodávána zdarma. Microsoft do roka prodal MS-DOS dalším 70 firmám. Gates následujících pět let pracoval 16 hodin denně.

Kdo je tady zloděj?

Rodák ze Seattlu nabídl Stevu Jobsovi, že naprogramuje exkluzivní software pro Apple. Gates v roce 1985 veřejně oznámil vytvoření operačního systému Windows, který ještě neměl připraven. Jobs jej následně obvinil, že mu nápad ukradl.

Šéf Microsoftu oponoval, že koncept „oken" vymyslela firma Xerox. Argumentoval, že to je obdobné, jako by se k někomu vloupal domů a chtěl ukrást televizor a zjistil, že televizi už odcizil někdo jiný před ním.

Gates v roce 1985 veřejně oznámil vytvoření operačního systému Windows, který ještě neměl připraven. Jobs jej následně obvinil, že mu nápad ukradl.

V roce 1982 Paul Allen onemocněl Hodgkinovým lymfomem (zhoubné nádorové onemocnění uzlin) a přestal se angažovat ve firmě Microsoft. Oficiálně se ale vzdal výkonných funkcí ve firmě až v roce 2000.

Nejbohatší člověk

Bill Gates se v 31 letech stal nejmladším dolarovým miliardářem v historii. V roce 1994 se zakladatel Microsoftu stal poprvé nejbohatším člověkem na zemi s majetkem ve výši 9,4 miliardy dolarů. Za ženu si téhož roku – hned 1. ledna – vzal Melindu Frenchovou, která pracovala pro Microsoft jako projektová manažerka. V roce 2008 se Gates vzdal všech manažerských postů v Microsoftu.

Majetek Billa Gatese (v mld. USD)

  • 1994 9,4
  • 1997 36,4
  • 2000 60,0
  • 2003 40,7
  • 2006 50,0
  • 2009 40,0
  • 2012 61,0
  • 2015 79,2
  • 2016 83,9*

* k 29. 12. 2016

Zdroj: forbes.com

Dar pět miliard dolarů

Úspěšný podnikatel se v posledních letech angažuje v Nadaci Billa a Melindy Gatesových, která je největší soukromou nadací na světě. Na konci roku 2013 spravovala přes 41 miliard dolarů. V roce 1999 dali Gatesovi Světové zdravotnické organizaci největší jednorázový dar v historii filantropie. Pět miliard dolarů.

Programátor samouk, který vytvořil největší softwarovou firmu světa, podporuje životní filozofii investora Warrena Buffetta. Společně propagují iniciativu Giving Pledge, jejíž signatáři se zavazují, že za svého života dají na charitu alespoň polovinu svého majetku.

Úspěch je mizerný učitel. Pokouší chytré lidi, aby si začali myslet, že nemohou prohrát.

V roce 2005 byl společně s manželkou vyhlášen osobností roku časopisu Time (pro rok 2016 to byl Donald Trump). Jednašedesátník Gates je vášnivý čtenář, aktivně hraje tenis a golf. V knize The Road Ahead (česky vyšla pod názvem Informační dálnice) z roku 1995 napsal: „Úspěch je mizerný učitel. Pokouší chytré lidi, aby si začali myslet, že nemohou prohrát." Nově zvoleného prezidenta Trumpa přirovnal k Johnu Fitzgeraldu Kennedymu, pokud bude americký národ motivovat k technologickým inovacím.