Loňská slova německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že v Německu jsou uprchlíci vítáni, vzbudila v lidech přicházejících z neklidného Blízkého východu a severní Afriky přehnané naděje a mnohde v Evropě naopak šok. Následoval chaos v migraci do Evropské unie a faktické zhroucení Schengenského prostoru.

Po dohodě s Tureckem, které po nepodařeném puči „normalizuje" prezident Recep Tayyip Erdoğan, není jasné, jak bude přiliv lidí z Afriky a Asie v následujících měsících vypadat.

Zpřísnění azylové politiky 62 procent z oslovených vítá. Přitom s nekontrolovaným přílivem lidí zejména z Afghánistánu a Sýrie souhlasila „jen" polovina oslovených.

Méně uprchlíků? Ano

Nicméně v Německu se většina oslovených elit domnívá, že je třeba počet migrantů směřujících do největší evropské ekonomiky omezit. Zpřísnění azylové politiky 62 procent z oslovených vítá. Přitom s nekontrolovaným přílivem lidí zejména z Afghánistánu a Sýrie souhlasila „jen" polovina oslovených, připomenul konzervativní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Uzavření tzv. balkánské cesty a dohoda s Tureckem pak podle německých elit pomohly snížit počty uprchlíků přicházejících do Německa.

Zhoršení vztahů s Tureckem?

Nyní se však 63 procent vedoucích lidí z německé ekonomiky, politiky a státní správy obává, že případné zhoršení vztahů s Tureckem a prezidentem Erdoğanem (průzkum byl proveden ještě před pokusem o puč – pozn. red.) povede k nárůstu počtu uprchlíků. Přitom 75 procent z nich dosavadní dohodu EU z března o navracení uprchlíků do Turecka hodnotí pozitivně.

Turecko v Evropě? Sotva

Až 60 procent dotázaných Němců na vlivných postech odmítá, že by Turci měli mít zrušenou vízovou povinnost pro cesty do EU a dokonce 98 procent považuje za vyloučené, že by Turecko v dohledné době splnilo podmínky pro vstup do Unie.

Průzkum vycházel z odpovědí 346 nejvyšších manažerů německých firem, 114 vysokých německých politiků a 46 šéfů německé státní správy.

98 procent považuje za vyloučené, že by Turecko v dohledné době splnilo podmínky pro vstup do Unie.

Tři čtvrtě milionu

Přitom pro tento rok počítají německé samosprávy s příchodem 733 tisíc uprchlíků. Průzkum byl proveden v květnu poradenskou firmou Ernst & Young.
Podle serveru statista.com do června tohoto roku přišlo do Německa nejvíce lidí ze Sýrie – 170 tisíc, následoval Afghánistán – 60 tisíc, na třetím místě byli Iráčané – 56 tisíc.