Moderátoři Facebooku musí neustále čelit výzvám, jako je například "porno pomsta" (opuštěný partner zveřejní na Facebooku nahé snímky své bývalé lásky, pozn. red.). Často mají jen deset vteřin na to, aby se rozhodli, zda podobné příspěvky na síti ponechají, nebo stáhnou. Síť prý prověřuje víc než 6,5 milionu potenciálně falešných profilů týdně, uvedl Guardian s odkazem na interní směrnice Facebooku, které údajně získal. O případu informuje i agentura Reuters, která upozorňuje, že se jí nepodařilo ověřit pravost dokumentů, z nichž Guardian čerpá.

Podle deníku se mnoho obsahových moderátorů, které Facebook zaměstnává, obává nekonzistence a také zvláštní povahy některých jeho doporučení, co všechno může být na síti ponecháno. Nejsložitější a matoucí je prý tato politika v oblasti sexuálního obsahu, uvedl deník. Facebook tyto informace nijak zvlášť nekomentoval, jen uvedl, že jeho prvořadou starostí je bezpečnost uživatelů.

„Udržet lidi na Facebooku v bezpečí je nejdůležitější věc, kterou děláme. Tvrdě pracujeme na tom, aby byl Facebook co nejbezpečnější a zároveň umožňoval svobodu projevu. To s sebou nese detailní a často složité otázky, co je správně, a tyto otázky bereme velmi vážně," uvedla v oficiálním prohlášení vedoucí pro řízení globální politiky Facebooku Monica Bickertová. Facebook dále potvrdil, že používal software zachycující grafický obsah ještě předtím, než se objevil na webu, ale to prý bylo ještě v jeho raných dobách.
Aktuální uniklé dokumenty, z nichž cituje Guardian, zahrnují interní výcvikové manuály, tabulky a vývojové diagramy. Jako příklad podivné politiky Facebooku deník zmínil například doporučení, aby se lidem umožňovalo sdílet a streamovat jejich pokusy o sebepoškozování, protože Facebook „nechce cenzurovat nebo trestat lidi v nouzi".

Moderátoři Facebooku přitom nedávno sdělili vyšším manažerům této sítě, že přibývá veškerého obsahu spojeného s uvedením záhadologického seriálu "13 Reasons Why" (Třináct důvodů proč), což je seriál sítě Netflix pojednávající o sebevraždě středoškolské studentky, jež pomocí nahraných zpráv obviňuje své spolužáky, že její situaci zavinili. Podle moderátorů je na místě obava, že seriál bude mladé lidi inspirovat k napodobování.

Ukázky některých z "tajných doporučení" Facebooku podle Guardianu

Výroky jako "Někdo zastřelte Trumpa" by měly být vymazány, protože jako šéf státu je v kategorii ochraňovaných osob. Avšak je prý přijatelné napsat: "Chcete-li krávě zlomit vaz, musíte uplatnit veškerý tlak uprostřed jejího krku", anebo "jdi do prdele a zemři", protože tyto výroky se nepovažují za uvěřitelné hrozby.
Videozáznamy násilné smrti nemusejí být ve všech případech vymazávány, protože mohou přispět k veřejnému povědomí o otázkách, jako jsou duševní choroby.
Některé fotografie nesexuálního fyzického násilí a zastrašování dětí nemusí být vymazávány, pokud v nich není sadistický či oslavný prvek.
Záběry týrání zvířat jsou povoleny.
Všechny podomácku vyrobené materiály ukazující nahotu a sexuální aktivitu jsou povoleny, ale digitální záběry sexuální aktivity povoleny nejsou.
Záběry potratů jsou povoleny, pokud není ukazována nahota.
Uživatelé s více než 100 000 přáteli na sociálních platformách jsou veřejnou osobností a mají menší ochranu než soukromí občané.
Dovoleny jsou i výroky jako "Holčička se musí uklidnit, než jí tatínek rozbije ksicht" anebo "Doufám, že tě někdo zabije", protože se nepovažují za uvěřitelné.

Zdroj: Britské listy