Dynamické záběry Prahy v čase mezi dnem a nocí, nasnímané ze střechy rychle jedoucí tramvaje, postupně přejdou k záběru pulsujícího srdce zarůstajícího rostlinami a dráty. Tak vypadá čerstvý reklamní trailer chystané mezinárodní konference a festivalu s názvem reSite In/visible City. Festival se uskuteční 21. až 23. června v pražském Foru Karlín. Trailer natočili ve spolupráci se Studiem Najbr Jakub Jirásek a Filip Rejč a inspirovali se přitom záběry z filmu Trainspotting 2 Dannyho Boylea.

Zdroj: Youtube

Zarůstající srdce vytvořila coby symbol a hlavní součást vizuální identity festivalu grafická designérka Zuzana Lednická ve spolupráci s týmem Studia Najbrt. Využila přitom 3D modelu, ruční kresby, vrstvení typografie a grafických i výtvarných prvků.

Srdce se připomene Pražanům už 10. května po setmění, kdy by se mělo rozzářit nad pražskou ulicí Milady Horákové. Coby takzvaný videomapping bude promítáno na fasádu domu nedaleko Strossmayerova náměstí. Stejný videomapping se na témže místě objeví i během festivalu, vždy od setmění zhruba do dvou do rána. Objekt má symbolizovat anatomii města, která se stane hlavním tématem akce.

„Myslíme na taková města, kde vám srdce začne tlouct rychleji. Vzrušující, plná příležitostí, kulturních hodnot a atraktivní pro nově příchozí talentované lidi," tvrdí zakladatel a šéf celého projektu, Američan Martin Barry.

Festival se zaměřuje na rozvoj měst, veřejný prostor, smart cities, architekturu, dopravu a infrastrukturu. Organizátoři jeho letošního ročníku slibují přivést do Prahy 40 mezinárodně významných architektů a architektek, starostů, urbanistů a inovátorů, spolu s 1000 hostů ze 30 zemí. Zúčastnit by se ho měla i jedna ze současných nejvýznamnějších architektek světa Kazuyo Sejima z Japonska, držitelka architektonické Pritzkerovy ceny, nebo Kathryn Gustafsonová, designérka pamětní fontány princezny Diany. Účast přislíbil také místostarosta Paříže Jean-Louis Missika a architekt Teddy Cruz působící v Kalifornii. "O tato jména jsme usilovali přes dva roky," tvrdí Barry.

Přímo světlům v ulicích Prahy se pak chce speciálně věnovat designérka osvětlení Leni Schwendingerová, zakladatelka konceptu NightSeeing, jež povede v Praze noční prohlídku určenou i pro veřejnost. Konat se budou také komentované prohlídky městských infrastruktur nebo setkání s architekty na několika trasách a čtvrtích Prahy. Hlavním tématem letošní akce jsou řešení, inovace a projekty, které podle organizátorů nejsou mnohdy vidět na povrchu, ale přispívají ke konceptu "chytrého města", neboli smart city.

„Zaměříme se na propojení mezi viditelnou a neviditelnou infrastrukturou a na to, jak pohání městský rozvoj, umožňuje udržitelný provoz města a zároveň přináší kulturní hodnoty a ekonomické příležitosti městům, která lze označit jako chytrá," prohlašuje Barry.