Pro mnoho Afričanů a jejich politických vůdců odešel v osobě Fidela Castra i hrdina a ideologický vzor pro jejich osvobozenecký boj. V posledních čtyřech dekádách dvacátého století totiž Kuba do Afriky vysílala kromě učitelů a lékařů také vojáky a vojenské poradce.

I na to si vzpomněl Nelson Mandela, když v roce 1991, těsně po propuštění z jihoafrického kriminálu, navštívil Kubu.

Castro a Mandela v roce 1991

Zdroj: Youtube


„Kdo vycvičil naše lidi, kdo nám dával prostředky, kdo pomáhal našim vojákům, našim lékařům?" ptal se tehdy Mandela, jak připomněl Huffington Post. O tři roky později se Mandela stal prvním černošským prezidentem JAR a v roce 1993 také získal společně se svým předchůdcem Frederikem Willemem de Klerkem Nobelovu cenu za mír (v roce 1990 získal Mandela také nejvyšší ocenění Sovětského svazu, Leninův řád, stejně jako dříve Fidel Castro – pozn. red.).


Pestrá společnost na pohřbu Fidela Castra

  • Na oficiální pohřeb, jenž se koná v neděli 4. prosince, se sjede pestrá směsice světových politiků, diktátorů a různých celebrit.
  • Kromě očekávaných levicových prezidentů Jižní Ameriky – Evo Morales z Bolívie, ekvádorský Rafael Correa, Daniel Ortega z Nikaragui či Nicolás Maduro z Venezuely – se čeká také příjezd bývalého španělského krále Juana Carlose I. nebo herce Dannyho Glovera, známého z filmů Smrtonostná past.
  • Na Kubu už zavítal i prezident Zimbabwe Robert Mugabe. „Fidel nebyl jen lídrem Kuby, ale lídrem všech revolucionářů," sdělil Mugabe, který ve své zemi vyvlastnil majetek bílých farmářů a zavedl autoritativní režim. Africký diktátor zastává prezidentský úřad od roku 1987.
  • Jihoafrickou republiku bude zastupovat Jacob Zuma.
  • Reportér CNN v Havaně zastihl i Gerryho Adamse, bývalého šéfa irské strany Sinn Fein, která byla politickým křídlem IRA. „Jsem zde, protože Fidel byl dobrým přítelem Irska," vysvětlil Adams.

Fidel proti „zlým a ošklivým"

Politika Kuby před rokem 1989 fakticky kopírovala politiku Sovětského svazu, který se snažil podporou osvobozeneckého hnutí oslabit moc Západu a zejména USA. „Postkoloniální africké hnutí by bylo bez 'komandanta' velmi zranitelné," napsal internetový magazín Quartz.

Byť pro spoustu Kubánců je Castro symbolem represí a prosazení myšlenek komunistické revoluce bez ohledu na lidské životy, v Africe je vnímán jako bojovník za nezávislost a rovnost. Žádný z vůdců tamních nezávislých zemí nezapomíná zdůrazňovat roli Fidela Castra v jejich boji proti „zlým koloniálním zemím". Na starých černobílých snímcích se Castro usmívá spolu s politiky Tanzánie, Ghany i Angoly.

Mezi obyčejnými Afričany Fidel Castro zůstává hrdinou. Mnoho dětí se po něm jmenuje Fidel nebo Castro.

Právě v Angole se Kubánci zapojili do 14 let trvajících guerillových bojů za nezávislost na Portugalsku. Castro poslal do východoafrické země 36 tisíc vojáků. Po vyhlášení nezávislosti v roku 1975 vypukla občanská válka. Castrovi muži v ní pomohli vládní levicové straně MPLA s vytlačením jihoafrických jednotek, které spolu s USA podporovaly povstalecký svaz UNITA, a to si mnozí Afričané pamatují dodnes. Přítomnost Kubánců pomohla v témže roce i vzniku nezávislé Namibie.

Kuba se také stala útočištěm pro africké levicové aktivisty a rebely. „Mezi obyčejnými Afričany Fidel Castro zůstává hrdinou. Mnoho dětí se po něm jmenuje Fidel nebo Castro," napsal Quartz.

Rudý teror v Etiopii

Ne všichni lidé z černého kontinentu ale na slavného revolucionáře vzpomínají v dobrém. Například potomci Somálců, kteří zahynuli při bojích s Etiopií v roce 1977. Castro tehdy podpořil 15 tisícovkami ozbrojených mužů etiopského prezidenta Mengistu Haile Mariama.

Mariam byl v Etiopii byl v roce 2007 shledán vinným za genocidu kvůli tzv. rudému teroru, který v zemi v letech 1977–1978 rozpoutal. Nejvyšším soudem Etiopie byl odsouzen k smrti. Nyní žije v Zimbabwe pod ochranou Roberta Mugabeho.

user

František Novák

Přihlášení

Rádi bychom znali důvod proč se nechcete přihlásit.