Aby se několikrát odsouvané osídlení Marsu stalo realitou, je třeba připravit plány na to, jak na sousední planetě od Země přežije lidská posádka. Proto Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vybral šest soukromých firem, které by se měly podílet na vývoji obydlí pro vzdálená místa ve vesmíru.

Šestice vyvolených

Šestice soukromých amerických firem se tak má pustit do vývoje prototypů, jež budou testovány nejdříve na Zemi. Tyto společnosti nyní mají 24 měsíců podpory NASA, aby mohly komerčně využívat nízkou orbitu Země a také vylepšit schopnosti na průzkum vzdálenějšího vesmíru pro pilotované mise, oznámila americká agentura devátého srpna.

Kdo se účastní vývoje bydlení na Marsu?
Bigelow Aerospace
Boeing
Lockheed Martin
Orbital ATK
Sierra Nevada Corporation's Space Systems
NanoRacks

„Nyní se přidává zaměření a definice na prostředí v dalekém vesmíru, ve kterém budou žít lidé. A nezávisle měsíce či roky pracovat, aniž by byli zásobováni ze Země," vysvětlil Jason Crusan, který v NASA řídí vývoj průzkumných systémů.

Testování okolo Měsíce

Tento krok je součástí programu NextSTEP, na kterém už od roku 2015 spolupracují Bigelow Aerospace, Boeing, Lockheed Martin a Orbital ATK. Nejprve by firmy měly testovat své prototypy pro lidské mise v blízkosti Měsíce. „Tyto mise mají demonstrovat lidské, robotické a kosmické operace ve skutečném prostředí vesmíru, které je relativně blízko Země, a ověřit technologie pro delší cesty na Mars," oznámil úřad NASA.

Firma Bigelow z Las Vegas už tento rok představila nafukovací mobilní modul BEAM. Ten se může připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Modul k ISS vynesla raketa Falcon 9 firmy Elona Muska SpaceX. Nafukovací modul má být ve vesmíru dva roky, aby se otestovalo, jak zvládá sluneční záření a extrémní teploty.

Instalace modulu BEAM u ISS v dubnu 2016

Zdroj: Youtube

Kolik to bude stát?

Vybrané firmy by měly v následujících dvou letech získat od NASA prostředky ve výši 65 milionů dolarů, napsal server Quartz. Pokud to bude nutné, program může „spolknout" další prostředky, uvedl úřad NASA. Na Mars chce dolétnout také nizozemská nezisková organizace Mars One. Čtyři astronauty plánuje dostat na nehostinnou planetu v roce 2026. První cesta by měla vyjít na 6 miliard dolarů. Financování projektu ale není stále jasné, uvedl space.com.

Propojení NASA se soukromými firmami ilustruje spolupráce se SpaceX. Muskova firma spolupracuje s NASA na vývoji rakety Red Dragon, která má dopravit astronauty až na Mars. Nosná raketa se jmenuje Falcon Heavy a měla by být schopna opětovně přistát. Přitom možnost „recyklace" raket je pro dobytí Marsu klíčová, citoval Elona Muska server space.com.

Zdroj: Youtube