Devět měsíců se snažili top manažeři banky Goldman Sachs, která patří ke špičce investičního bankovnictví a poradenství při firemních fúzích, vymyslet, jak zatraktivnit práci pro mladé juniorní pracovníky. Ti až příliš často odcházejí do menších investičních fondů nebo technologických firem. Manažeři hovořili se stovkami mladších kolegů, aby zjistili, jak jejich náplň práce zlepšit, aby jim ti nejlepší z banky neutíkali.

David Solomon, jeden z vedoucích investičního bankovnictví u „Goldmanů", nicméně před novináři v sídle firmy na Manhattanu trval na formulaci, že „je stále mnoho lidí, kteří pro Goldman Sachs pracovat chtějí". Práce v bankovnictví přitom postupně ztrácí své kouzlo kvůli bankovním skandálům a snižujícím se bonusům. Solomon alespoň připustil, že se celý obor od roku 1980 značně proměnil a banka musí rychleji než dříve reagovat na měnící se trendy v ekonomice.

Rychlá reakce na změny

Důkazem je i současné zrušení investičního fondu BRICS, který se zaměřoval na rozvíjející se trhy zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR). To, co před devíti lety vypadalo jako investice na jistotu, se v posledních letech mění. Na Rusko dopadly sankce Západu a nízkých cen ropy, takže pro tento rok počítá s propadem ekonomiky o 3,3 procenta, MMF dokonce odhaduje propad o 3,8 procenta. Stejně špatně je na tom i největší jihoamerická ekonomika Brazílie, která se nachází ve stavu ekonomického i politického chaosu. Tam by propad HDP měl činit pro tento rok tři procenta.

Ani další ekonomiky BRICS na tom nejsou nějak skvěle. Čínská ekonomika sice roste tempem kolem 6 procent, ale zpomaluje. Indie je na tom podobně, rostla o 7 procent v druhém kvartálu 2015, JAR pak rostla o 1,2 procenta HDP ve stejném období. Fond BRICS vykázal za posledních pět let ztrátu 21 procent, jen za poslední rok přitom propad činil 15 procent. Rozhodnutí o jeho zrušení pomohl i fakt, že aktiva ve správě spadla z vrcholných 800 milionů na konci roku 2010 na pouhých 100 milionů dolarů. Fond byl tak „rozmělněn" do obecnějšího fondu, který se zaměřuje na všechny rozvíjející se trhy.

Neporazilo vás auto?

Práce bankéřů se ale také výrazně změnila nástupem nových technologií. Před příchodem mobilních telefonů a internetu bylo běžné, že bankéři odpověděli na hlasové zprávy klientů z večera až druhý den, když přišli do práce. Nyní se očekává, že na jakýkoliv dotaz odpoví prakticky okamžitě. „Pokud neodpovíte do hodiny, dotyčný začne přemýšlet o tom, zda vás nesrazilo auto," doplnil Solomon ke změnám nasazení bankéřů obecně.

Pracovní tlak se ale podepisuje i negativně na tomto oboru. Stres neunesl letos v dubnu 22letý analytik banky v San Francisku. Rodák z Dillí spáchal sebevraždu skokem z budovy, kde bydlel.

Rychlejší postup

Nováčkům banka slibuje, že může být jejich kariéra strmější než kdy dříve. Z analytika banky se přičinlivý pracovník může stát společníkem do dvou let, viceprezidentem po pěti a půl letech, což je o dva roky dříve, než tomu bylo dosud, připomněl deník Financial Times. Navíc by analytici banky měli být osvobozeni od nudného vyplňování tabulek excelu, v bance má přibýt 50 týmových koordinátorů, aby procesy v bance probíhaly efektivněji.

Po dvou letech banka zaměstnancům nabídne rotaci po světě v jiné pobočce banky. „Mobilita byla vždy součástí naší kultury v bance. Vracíme se ke kořenům a snažíme se tuto zkušenost co nejlépe využít," vysvětlil Solomon. V neposlední řadě banka nabídne nováčkům o 20 procent vyšší nástupní plat. Toto opatření nicméně platí už od léta 2014. Výsledkem nových opatření má být zamezení tomu, aby analytici banky po pár letech odcházeli ke klientům, které mají na starosti.

Analytici podváděli

Nábor nových lidí však doprovází i další problémy. V polovině října totiž vyšlo najevo, že analytici banky Goldman Sachs podváděli během interních testů banky a porušily firemní pravidla. Banka oznámila, že celosvětově kvůli tomu propustí 20 analytiků, včetně poboček v Londýně a New Yorku.

„Toto jednání nebylo jen jasným porušením pravidel, ale bylo také v rozporu s hodnotami firmy," řekl k tomu bez dalších podrobností mluvčí londýnské pobočky Sebastian Howell.

Bankovní instituce musí být opatrné při výběru a dalším zaškolování svých zaměstnanců. „Péče o rozvoj mladých lidí není tak silná, jako tomu bylo v minulosti," komentoval případ Jay Lorsch, profesor na Harvardské univerzitě, který spolupracoval s bankou Goldman Sachs na vzdělávacích programech od roku 1980. „Můžete obviňovat z pochybení mladé lidi. Anebo ty, kteří je zaškolovali," podotkl k tomu agentuře Bloomberg odborník na pracovní vztahy.