Apetit ruských hackerů roste. V posledních měsících se objevilo několik závažných počítačových útoků na členské země NATO. A jak také připomněla agentura Bloomberg, šlo především o útok hackerů na web deníku The New York Times, americkou Sněmovnu reprezentantů, nebo také německou nespecifikovanou ocelárnu. Podle Bloombergu přišel útok pod taktovkou Kremlu. A v neposlední řadě ruskou „pozornost" pocítila firma Dow Jones & Co., vydavatel ekonomického deníku The Wall Street Journal (WSJ). Hackeři měli infiltrovat servery společnosti za účelem krádeže informací, které jim mohou pomoci při obchodování na finančních trzích, upozornil Bloomberg.

Případ vyšetřuje FBI, služba pro finanční kriminalitu United States Secret Service (USSS) a také Komise pro cenné papíry (SEC). K infiltraci a následnému vyšetřování mohlo dojít už před rokem, uvedly zdroje Bloomberg.

Dow Jones se brání

Firma Dow Jones, kterou koupil v roce 2007 Rupert Murdoch, ale informaci o dlouhodobějším úniku informací vyvrací: „Od vydání článku agenturou Bloomberg se snažíme zjistit, zda jsou informace pravdivé. Doposud jsme nenalezli důkazy, které svědčí o podobném vyšetřování." Server Business Insider (BI) nicméně zveřejnil vyjádření mluvčí FBI, že se případem možného zneužití dat společnosti Dow Jones zabývá. Samotná firma již dříve uvedla, že prověřuje informaci o tom, že hackeři hledali platební informace o 3500 klientech. Útočníci také údajně prohledávali články, které se připravovaly k vydání.

Mít výhodu na trhu

„Zprávy, které jsou embargovány a jsou zveřejněny až později, mohou být cenné pro obchodníky, kteří se snaží získat výhodu (tzv. edge) před ostatními účastníky trhu," vysvětlila agentura Bloomberg, proč se hackeři o společnosti na burze zajímají a data o nich mají doslova cenu zlata. Novinové články o chystaných fúzích a akvizicích mohou pořádně zahýbat s cenami akcií. Firma Dow Jones ve výroční zprávě uvedla, že její služba Factiva poskytuje firemní informace o 1,1 milionu aktivních uživatelů. A agenturní služba Dow Jones Newswires publikuje denně více než 16 tisíc zpráv určených pro investory a finančníky.

Kybernetické útoky na Wall Street

BI upozornil, že v poslední době útoků na instituce z Wall Street přibývá. V srpnu byli rusky hovořící hackeři pracující z Ukrajiny a obchodníci s akciemi obviněni z krádeže až 150 tisíc různých zpráv týkajících se firem obchodovaných na burze v New Yorku. Jednalo se také o zprávy o ziscích korporací, jež ovlivňují ceny akcií, uvedli federální vyšetřovatelé.

Banky se bojí

Problémy s kybernetickým zabezpečením neměla jen firma Dow Jones. Útoky se nevyhnuly ani službě Business Wire, kterou vlastní Warren Buffett. Následně banka Goldman Sachs odmítla přes službu publikovat své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Banka JPMorgan si zase najala tisícovku bývalých armádních specialistů na kybernetickou bezpečnost, aby ochránila svá data. Počátkem října i brokerská firma Scottrade oznámila, že byla cílem kybernetického útoku na přelomu let 2013 a 2014. Hackeři se snažili získat jména a adresy 4,6 milionu klientů.