Mobil je všechno – tak zněl hlavní slogan letošního veletrhu mobilní techniky, který minulý týden proběhl v Barceloně. S rozvětvením, že mobil je: soukromí, vzdělání, peníze, součinnost nebo doprava (a to i navzdory tomu, že si na dny veletrhu naplánovali stávku řidiči městské hromadné dopravy).

Do jisté míry se však scénář i náplň veletrhu v posledních letech opakují. Zkratky jako internet věcí (IoT), superrychlé sítě 5G (byť stále neexistující), virtuální realita (VR) či propojování všeho možného již v Barceloně velmi zdomácněly. Stejně jako varování před hackery útočícími ze všech stran a volání po bezpečnosti.

Čím lepší mobil máš, tím...

Největší pozornost na sebe strhli hlavní hráči na trhu mobilů ještě v den nula. Samsung se „vytasil" s dlouho očekávaným modelem Galaxy S7 a jeho dražší mutací S7 Edge, který představili Korejci prostřednictví 3D brýlí Gear VR ve virtuálním prostředí.

Navíc si k němu pozvali osobu Marka Zuckerberga, kterého si ale právě kvůli VR všiml málokdo. Nicméně to bylo logické vystoupení, neboť jeho Facebook nedávno koupil firmu Oculus Rift, s níž právě Samsung spolupracuje na vývoji virtuální reality u svého zařízení Gear VR.

Ve stejný den pak vyšel na svět i nový model od LG G5 a také firma HP představila špičkový model Elite x3 se systémem Windows 10 Mobil. A nové modely ukázaly i firmy Sony, HTC, Lenovo, ZTE, Alcatel a mnoho dalších značek.

Poslední den veletrhu si pak získal největší pozornost nový model čínského Xiaomi MI 5 i navzdory tomu, že stánek přímo v Barceloně společnost nemá. Nicméně Češi mohou být klidní, firma se zatím na trh do Evropy nechystá.

Virtuální realita dominuje

Samsungovská show v podstatě naznačila, že o virtuální realitu půjde na MWC především. Nejenže na vás v osmi obřích pavilonech vykukovaly nejrůznější 3D brýle, ale také výrazně přibylo nejrůznějších 3D kamer, které dokážou svět „pozorovat a natáčet" ze všech úhlů zároveň.

Takže tam, kde pokulhávají tradiční výrobci obsahu ve snaze nabídnout prostředí virtuální reality a 3D prostředí (byť obsahu přibývá), lze čekat, že jim s natáčením pomůžou fanoušci. Se statickými selfie se pomalu začněte loučit, připravte se na nástup prostorového videa.

To samozřejmě bude ke sledování i na mobilu, ale nejvíc vynikne právě ve spojení s brýlemi pro virtuální realitu.
Nebylo výstavního pavilonu, kde byste na možnost vstupu do světa, který vnímáte VR brýlemi, nenarazili.

„Cukrová hora" připojuje

Šéf Facebooku kromě „pomoci" Samsungu měl i samostatné vlastní vystoupení, kdy ho zpovídala redaktorka renomovaného časopisu Wired Jessi Hempel. Nicméně jeho vystoupení bylo velmi podobné tomu loňskému. Především zdůrazňoval, že na světě jsou stamiliony lidí, kteří nemají připojení k internetu.

„Je docela šílené, že ještě v roce 2016 čtyři miliardy lidí na světě nemají přístup k internetu. Snažíme se proto udělat, co je v našich silách, abychom to vyřešili," prohlásil a narážel tak na to, že se operátoři snaží budovat rychlé sítě 5G, které propojují nejrůznější zařízení.

Ono Zuckerbergovské řešení představuje iniciativa Free Basics, která má zajistit sice pomalejší, ale zdarma, připojení k internetu širokým masám v rozvojových zemích.

Nicméně bohulibá myšlenka nedávno narazila na odpor úřadů v Indii. „Facebook není firmou, která jednou narazí a vzdá se všeho. Přijímáme rány a snažíme se z nich poučit, abychom příště byli lepší," komentoval v Barceloně Zuckerberg.

Pro rozvojové země má navíc šéf Facebooku i nový projekt pod hlavičkou Internet.org, kterým chce pomocí umělé inteligence zjistit, jaký typ pokrytí by byl v konkrétních oblastech vhodný. Díky analýze satelitních dat o zabydlení pak dokáže „poslat" drony s adekvátním internetovým připojením pro daný region.

5G se blíží

I když se o rychlém připojení 5G mluví každý rok, stále je ještě v plenkách. Odborníci čekají komerční nástup 5G v roce 2020, velcí optimisté hovoří o roku 2018. Ale jak uvádí analytická společnost GSMA, přes o generaci nižší sítě 4G v roce 2015 stahovala data více než miliarda zařízení, přičemž do pěti let by toto číslo mělo vzrůst na více než čtyřnásobek.

5G sítě mají i podporu Evropské unie. Barcelonu si proto nenechal ujít ani eurokomisař Günther Oettinger, který prohlásil, že Brusel poskytne na vývoj sítí 5G celkem 700 milionů eur prostřednictvím programu Horizont 2020. Podle jeho slov by měly soukromé společnosti tuto částku navýšit až na pětinásobek. „K sítím nové generace se budou připojovat auta, domy a další zařízení," prohlásil Oettinger, podle nějž se celkový počet takto připojených zařízení vyšplhá na 26 miliard.

„5G je fantastickou příležitostí vytvořit úplně nový druh digitálních ekosystémů, kde se sítě mohou stát platformou pro nové specializované služby," dodal.