Donald Trump je pod palbou kritiky v amerických médiích kvůli tomu, že v roce 1995 deklaroval v daňovém přiznání ztrátu 916 milionů dolarů a toho následně využil pro neplacení federální daně z příjmu pro následující roky.
„Samozřejmě, že ano," potvrdil deníku The New York Times (NYT), že se tím vyhnul placení daní. Podle NYT neplatil daně z příjmů 18 let.

Jeho neplacení daní kritizovala v poslední volební debatě i Hillary Clintonová. Navíc uvedla, že mnozí ilegální přistěhovalci ve Spojených státech nakonec zaplatí státu více než sám Trump, který chce ilegální pracovníky z USA vykázat a dlouhodobě poukazuje za to, že berou Američanům práci.

Platí víc než Trump

Při poslední televizní debatě před volbami, jež se konají 8. listopadu, demokratická kandidátka Clintonová Trumpovi připomněla, že až polovina nelegálně pracujících imigrantů ve Spojených státech platí vyšší federální daně z příjmů než on. „Nelegální přistěhovalci v Americe platí více na federálních daních z příjmu než miliardář," rýpla si do Trumpa. „Je to udivující."

A čísla jí dávají za pravdu. Vyplývá to ze zprávy Institutu pro daně a hospodářskou politiku (ITEP – Institute on Taxation and Economic Policy). V roce 2013 institut odhadl, že „ilegálové" zaplatili v roce 2010 na daních (federálních, státních a místních) 10,6 miliardy dolarů.

Navíc podle americké správy sociálního zabezpečení (SSA – Social Security Administration) zaměstnavatelé za nelegální pracovníky (ti, kteří používají falešná nebo vypůjčená čísla na sociální pojištění) zaplatili 13 miliard dolarů z jejich odvodů ze mzdy v roce 2010. Server Quartz připomněl, že v USA žije až 11 milionů lidí ilegálně.

Podle Pew Research Center to bylo v roce 2014 11,1 milionu lidí, z toho 52 procent tvoří lidé z Mexika, tedy 5,8 milionu. V roce 2009 to bylo 6,4 milionu Mexičanů. Počet ilegálně žijících lidí se však v USA v posledních letech stabilizoval.

Odhadované množství ilegálně žijících lidí v USAAutor: pewresearch.org

Odmítá zveřejnit přiznání

Přitom není jasné, zda Trump vůbec nějaké federální daně z příjmů platí. Odmítl totiž zveřejnit svá daňová přiznání, což je podle jeho kritiků skandální, dosud to bylo nepsané pravidlo prezidentských kandidátů, které sahá do 70. let minulého století.

Trump tvrdí, že federální daň platí, ale to nemusí znamenat, že se jedná o osobní daň z příjmů, může to být federální daň z benzinu například, napsal Quartz.

Clintonovi zaplatili na daních přes 40 procent

Manželé Hillary a Bill Clintonovi loni vydělali 10,6 milionu dolarů, většinou se jedná o honoráře za přednášky a projevy. Přes milion věnovali na charitativní účely. Federální daň odvedli ve výši 34,2 procenta, dalších 9 procent na státní a místní daně. Celkem odvedli na daních 43,2 procenta, uvedla v srpnu agentura AP.

Obama a exekutivní výnosy

Současný demokratický prezident Barack Obama se snažil imigrační politiku změnit přes takzvané exekutivní výnosy. Měly zabránit vyhoštění až čtyřem milionům imigrantů. Narazil ale na odpor Nejvyššího soudu USA. Ten tyto výnosy poměrem hlasů čtyři ku čtyřem v červnu zablokoval. Obama chtěl tímto krokem obejít Kongres, kde mají většinu republikáni. Podle nich tím prezident porušuje ústavu.

V té době to také odsoudil Trump, podle něj se jedná o „nejvíce neústavní akci, kterou kdy americký prezident podnikl".

Barack Obama se snažil imigrační politiku změnit přes takzvané exekutivní výnosy.

Pět milionů rozdělených rodin

Naopak Clintonová podpořila Obamu s tím, že deportace by mohla rozdělit až pět milionů rodin. V otázce ochrany imigrantů chce využívat všech možností, které jí k tomu dává zákon. Trump naopak chce všechny „ilegály" vyhostit a na hranici s Mexikem postavit zeď, kterou by financovala mexická strana.

Po schůzce s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem Trump nicméně prohlásil, že priorotou je stavba zdi a teprve potom to, kdo ji zaplatí.

„Pokud se stanu prezidentem, žádný nelegální migrant v zemi nebude moci získat právní status nebo občanství, bude se muset vrátit do země svého původu a požádat o opětovný vstup," zopakoval realitní magnát.

Počet dlouhodobě žijících ilegálních imigrantů v USA stoupáAutor: pewresearch.org


Až dvě třetiny ilegálních imigrantů žije v USA více než deset let, uvedl Pew Research Center. Počet dlouhodobě ilegálně žijících lidí v největší ekonomice světa tak za posledních deset let vzrostl o více než polovinu, v roce 2005 to bylo 41 procent.