USA začnou platit zřejmě nejtvrdší předpisy regulující provoz na internetu. Pětičlenná Federální komise pro spoje (FCC) minulý týden schválila pravidla týkající se principu takzvané síťové neutrality, podle kterého by poskytovatelé internetu měli s veškerým provozem na svých sítích zacházet stejně.
Podle akademika Tima Wu, který pojem síťová neutralita vymyslel, jde o historický den v dějinách internetu. „Síťová neutralita, která dlouho existovala jako princip, byla kodifikována způsobem, který pravděpodobně ustojí zkoumání soudu," citoval jej server BBC.

Přísnější regulace

Poskytovatelé internetu tak např. nesmějí nabízet rychlejší internetové služby za poplatek, nově také nesmějí zpomalovat či blokovat přístup na některé internetové stránky nebo k některému internetovému obsahu. Pravidla zařazují širokopásmové pevné i mobilní internetové služby do kategorie telekomunikačních služeb, na kterou se vztahuje podstatně přísnější regulace.

Ještě před definitivním verdiktem vyvolával návrh nových pravidel velké debaty. Podle svých obhájců jejich zavedení umožňuje zachovat otevřený internet. Naopak odpůrci tvrdí, že vláda těmito pravidly zachází příliš daleko. Kritici zároveň zvažují možnost, že je napadnou u soudu.

Přetrvávající spory

Podle mnohých jde o největší zásah regulátorů tohoto odvětví za poslední skoro dvě desetiletí, napsala agentura AP. Pravidla jsou trnem v oku především poskytovatelům. Podle kabelových a telekomunikačních společností pravidla nakonec povedou k regulaci sazeb.

Firma Verizon poskytující širokopásmové připojení se nechala slyšet, že nová pravidla byla „napsána v éře parní lokomotivy a telegrafu".

FCC již jednou o prosazení obdobných pravidel usilovala. Soud ale loni v lednu tehdejší verzi zamítl. FCC podle něj nesprávně regulovala poskytovatele internetu, jako by byli poskytovateli síťových služeb, ačkoli oficiálně spadali do kategorie informačních služeb.

Spory mezi telekomunikačními firmami a obránci síťové neutrality od té doby neustaly. Sama FCC obdržela rekordní čtyři miliony připomínek k nové verzi.
Ochránci spotřebitelů krok vítají jako vítězství pro malé firmy, které působí na bázi internetu. Oponenti, včetně mnoha republikánských členů Kongresu, ale tvrdí, že plán FCC může odradit podniky od dalších investic.

Bývalý republikánský předseda FCC a nynější předseda národní kabelové a telekomunikační asociace (NCTA) Michael Powell varoval, že na spotřebitele prakticky okamžitě dopadne „břemeno nových daní a vyšších nákladů".

Barackova podpora

Za přijetí co možná nejtvrdších pravidel se vyslovil i americký prezident Barack Obama.

„Rozhodnutí FCC ochrání inovace a vytvoří rovné podmínky pro příští generaci podnikatelů," uvedl šéf Bílého domu v otevřeném dopise zveřejněném na webu.

Regulace internetu je v USA ožehavým tématem, odvětví je zatím jen pod velmi malým úředním dohledem. I když přesné znění pravidel FCC stále nezveřejnila (v rejstříku by měla být zveřejněna během několika týdnů), už nyní se dá očekávat, že nová pravidla znovu napadnou u soudu dotčené firmy. Jednat o nich bude ještě americký Kongres, kde zejména Republikáni mají za cíl omezit pravomoci FCC. O síťové neutralitě se tedy bude rozhodovat dál.