Na světě je málo míst, která jsou od civilizace tak vzdálená jako tichomořské souostroví Tokelau. Pokud se tam chcete zajet podívat, musíte se nejprve dostat do Austrálie (nejčastěji s přestupem v Dubaji nebo v Jižní Koreji). Pak pět hodin letíte na Samou. Tady počítejte až s dvoutýdenním odpočinkem, než konečně vyrazí lodní taxi (rozumějte – malá loď, kde všichni spí na palubě). A po dvou dnech a dvou nocích plavby spatříte první atol patřící do „království" Tokelau.

Tři korálové ostrovy se statutem nesamosprávného území oficiálně patří k Novému Zélandu, od kterého jsou vzdušnou čarou vzdálené asi 3400 kilometrů.

A přesně tohle území, o rozloze asi 250 pražských Václaváků a se 1400 stálými obyvateli, je zároveň největší mocností v on-line světě.
Jejich národní internetovou doménu .tk totiž používá téměř 30 milionů adres. Častější už je pouze koncovka .com, která však nepřísluší k žádnému geografickému celku. Tokelau je virtuálně silnější než Německo, Čína nebo Velká Británie.

Za vším hledej...Nizozemce

Mužem, který z miniaturního kusu Země udělal středobod globální sítě sítí, je Joost Zuurbier. Silnější čtyřicátník s vyčesaným ježkem na hlavě a velkým
úsměvem na tváři je virtuálním králem Tokelau, ačkoli bydlí na opačné straně planety v Amsterodamu.

Právě on na začátku tohoto tisíciletí vymyslel podnikatelský plán s doménami. Usmyslel si totiž, že když může fungovat byznys navázaný na bezplatný e-mail, jako je Hotmail, bude stejný model aplikovatelný i na registrace internetových domén zdarma. Teď zbývalo jen najít vhodnou a volnou doménu.

Nakonec pomyslně doputoval až na Tokelau. Příhodné místo mělo jedinou nevýhodu – na souostroví bylo jen pět počítačů... „V říjnu 2003 jsme se tam s kamarádem vypravili a na každý ze tří atolů jsme dovezli další tři počítače a satelitní techniku, které se staly základnami pro připojení k internetu," vzpomíná dnes Zuurbier v e-mailovém rozhovoru pro Dotyk.

Obyvatelé už tehdy sice měli přístup do on-line světa, ale pomocí velmi pomalého vytáčeného připojení.

„Přečetli si díky němu sotva e-maily, ale nesměly mít přílohu. V opačném případě musel uživatel zavolat na Nový Zéland, aby ji smazali, jinak by se mu elektronická pošta nestáhla," popisuje Nizozemec internetový pravěk. Dnes je na ostrově více než 120 počítačů, většina z nich jsou notebooky – kvůli omezenému provozu elektrické sítě.

Vzhůru do Afriky!

Velké množství dat proteklo sítí od roku 2000, kdy Zuurbier dostal první nápad, do roku 2006, než se mu podařilo spustit byznys s bezplatnou registrací pod hlavičkou společnosti Freenom (původně Freedom Registry). Musel se nejen dohodnout s představiteli Tokelau, že převezme jejich registr národní domény, ale zároveň přesvědčit i neziskovou organizaci ICANN, která má na starosti celosvětovou správu internetových domén.

Dnes má nizozemská firma se 14 zaměstnanci příjmy ze tří zdrojů:

1. Pronájem prémiových domén: Jedno-, dvoj- a tříznaková slova a pak také některé speciální výrazy.
2. Reklama: Na doménách, kterým vyprší platnost a uživatelé nepožádají o jejich prodloužení, se začne zobrazovat reklama.
3. Prodej návazných služeb: Letos v dubnu společnost spustí aplikaci pro tvorbu www stránek. Základní verze bude zdarma, rozšíření zpoplatněné. Postupně plánuje přidat i webhosting, e-mailového klienta nebo nabízet SSL certifikáty.
„Vedle toho prodáváme i jiné, generické domény nejvyššího řádu (například .com - pozn. redakce) jako kterýkoli jiný registrátor. Nabízíme je ale za nákladové ceny, takže nikde jinde je neseženete levněji než u nás," chlubí se Joost Zuurbier.

Na konci roku 2013 navíc Freenom ohlásil třímilionovou investici v dolarech od skupiny investorů vedené fondem Kima Ventures.
Z peněz financuje další expanzi, protože vedle Tokelau začala firma nabízet zdarma k registraci i domény dalších států – Mali (.ml), Gabonu (.ga), Středoafrické republiky (.cf) a Rovníkové Guiney (.gq). V průměru registruje jednu novou doménu každých pět vteřin.

Pro Tokelau představuje pronájem její domény výnosný byznys, do kasy přináší totiž zhruba pětinu všech národních příjmů. Na první pohled vysoké číslo je nutné vnímat v optice faktu, že souostroví má jeden z nejnižších HDP na světě – asi 1,2 milionu dolarů ročně. „Platíme jim roční fixní poplatek a procenta z tržeb, stejně jako všem dalším zemím, se kterými spolupracujeme," dodává internetový podnikatel.

Kromě peněz ještě Zuurbier vybavil odlehlou krajinu počítači a kvalitním připojením k okolnímu světu prostřednictvím internetu.

„Češi, do toho!"

Celý systém registrace volných domén je plně automatizovaný, takže ho zvládnete za minutu a bez vyplňování dlouhých formulářů. Jednoduchost procesu spolu s nulovou cenou – pro srovnání: v Česku se za roční pronájem domény platí řádově několik set korun – jsou dva hlavní důvody masivního úspěchu společnosti Freenom s doménou .tk.

V minulosti využívali výhodných tokelauských internetových vod ve velké míře také počítačoví piráti. Podle jedné ze statistik bylo v roce 2011 vedeno právě ze stránek na doméně .tk až 21,5 procenta všech celosvětových phishingových útoků, které se pomocí podvodných e-mailů snažily dostat k platebním nebo přihlašovacím údajům. „Platilo to až do roku 2011, naše domény byly ve velkém zneužívány," připouští Zuurbier, ale dodává: „Od té doby spolupracujeme s bezpečnostní společností a jakoukoli zneužívanou doménu přepínáme okamžitě do off-line módu."

Mimochodem, koncovka .tk je údajně velmi populární třeba v Turecku. Země, kde má přibližně 40 milionů obyvatel přístup do sítě sítí, má totiž oficiálně přidělenou doménu .tr. Za její registraci se ovšem platí.

Internetoví uživatelé z Česka si dle Zuurbiera prozatím v Tokelau virtuálně registrovali 6500 domén. Respektive od poloviny března už je jich minimálně o jednu více. Nově k nim přibyla i TabletMedia.tk (která vás přesměruje na TabletMedia.cz). Všem ostatním Joost Zuurbier vzkazuje: „Češi, jděte do toho a registrujte si zdarma svoji novou internetovou doménu!"