Několik stovek tisíc dolarů denně – to jsou příjmy Islámského státu (IS) z ropy. Teroristé mají ropu jako hlavní zdroj svých příjmů, když využívají ložiska ropných polí na území Sýrie a severního Iráku, které islamistické milice ovládají Odříznout od financí teroristické uskupení, které je nejbohatší teroristickou organizací světa s ročním rozpočtem přes dvě miliardy dolarů, se stalo po pařížských útocích z 13. listopadu jednou z priorit zemí, které proti IS válčí.

Ropa za miliardy dolarů

Proto také americké letouny, nutno říci prvně, bombardovaly 16. listopadu nákladní vozy s ropou. Informoval o tom New York Times. Mělo jich být zničeno 116. „Tato část operace Přílivové vlny II (Tidal Wave II – operace USA proti ropným cílům pod kontrolou IS) má za úkol zničit pašování ropy IS a snížit jeho kapacitu financovat vojenské operace," přiblížil vojenskou hantýrkou cíl operace plukovník Steven H. Warren, mluvčí koalice proti IS se sídlem v Bagdádu.

Zároveň se měli prezidenti Ruska a Spojených států, Vladimir Putin a Barack Obama, shodnout na tom, že právě přepravní pašerácké linie ropy mají být cílem bombardování, i když takové nálety ohrozí více životů z řad civilistů. Ruské bombardéry měly zničit do 19. listopadu na 500 nákladních vozidel s ropou.

Spolupráce s teroristy kvůli penězům

„Velký posun je v tom, že cílem útoků mají být i lidé, kteří spolupracují s IS jen z ekonomických důvodů, nejde o ideologické příznivce," řekl agentuře Bloomberg Matthew Reed, viceprezident konzultační společnosti Foreign Reports, který analyzuje dění na Blízkém východě s důrazem na obchod s ropou. Německá vláda odhadla, že IS ovládá množství ropy, které přesahuje miliardu barelů této strategické suroviny. Což – velmi zjednodušeně – při ceně 50 dolarů za barel činí finanční prostředky v úhrnné výši přes 50 miliard dolarů.

10 tisíc barelů denně

Peníze za ropu teroristé získávají od překupníků. Nejvíce ropy se prodá do Turecka. „Největší díl produkce ropy z území kontrolovaného IS se používá pro jednotky islamistů a pro území ovládané IS. Na export jde maximálně 10 tisíc barelů denně," uvedla německá vláda ve své zprávě o financování IS. Příjmy z tohoto kanálu pak odhaduje na „nejvýše 200 tisíc dolarů za den".

Londýnský institut pro mezinárodní vztahy Chatham House vyčíslil denní příjmy IS z ropy na 300 tisíc dolarů. Německé úřady odkazují také na odhad Davida Cohena, jenž má na starosti boj proti financování terorismu na americkém ministerstvu financí. Cohen Islámský stát popsal jako „nejlépe kapitalizovanou teroristickou organizaci, které Spojené státy čelily".

Roční rozpočet IS odhadl na 2,2 miliardy dolarů. K podobnému číslu už loni dospěly izraelská redakce časopisu Forbes i ve své studii šéf Centra pro studium terorismu Jean-Charles Brisard. V žebříčku nejbohatších teroristických organizací světa byl IS na prvním místě. Odhadovaný roční rozpočet Islámského státu, na základě rozhovorů s odborníky na terorismus, se pohybuje mezi dvěma až třemi miliardami dolarů.

A nutno dodat, že IS využívá i další nerostné suroviny z území, které ovládá, stejně jako zemědělské produkty. Největší výdaje IS padnou na žold islámských bojovníků. Jednotky IS disponují mezi 30 až 40 tisíci vojáků, uvedla studie Financial Action Task Force (FATF), organizace přidružené k OECD. Bojovníci pobírají měsíčně 350 až 500 dolarů. Což by znamenalo, že IS vydá jen na výplatách minimálně 10 milionů dolarů měsíčně.

Jak funguje výběr daní?

Jen z ropy však není IS „živ", jedním ze zdrojů je i výběr daní. Otázkou je, jak může dlouhodobě fungovat „státní správa" teroristického útvaru. Na území ovládaném IS se vybírá tradiční islámský poplatek „zakat". To znamená, že obyvatelé musí IS odvádět pět až patnáct procent ze svých příjmů, upozornil deník FAZ.

Navíc lidé nemuslimského vyznání platí poplatky za vše ostatní, jako je elektřina, voda, telekomunikace nebo používání silnic. Celkem by „daňové příjmy" mohly činit až milion dolarů denně. Jen z daní podle odhadů dokáže IS vybrat kolem 400 milionů dolarů ročně. Dalším příjmem teroristů je obchod s lidmi nebo prodej uloupených uměleckých předmětů. Jeho výše se obtížně odhaduje a v celkovém „rozpočtu" teroristů se nejedná o stabilní příjem.

Hotovost z bank

Islámský stát by mohl podle odhadu OSN disponovat kapitálem minimálně 1,5 miliardy dolarů jen z vyloupených bank, které měly pobočky v městech dobytých teroristy IS v Sýrii a Iráku. Objevují se také zprávy, že teroristé jsou financováni i přes dary sympatizantů a podle německé vlády by mohlo jít o významné finančníky z oblasti Perského zálivu. Do těchto finančních operací mohou být také zapleteny banky v Kuvajtu, Kataru a Saúdské Arábii, uvedl německý deník FAZ. A studie Jeana-Charlese Brisarda také uvádí, že dalším ze zdrojů jsou výkupné za zajatce a další kriminální aktivity. Podle odhadů IS z výkupného za zajaté byznysmeny, lokální politiky a zahraniční turisty dokázal vybrat 10 milionů dolarů měsíčně.