Rodina Frescobaldi se věnuje vinařství přes sedm stovek let, od roku 1308. Vlastní tisíc let starý zámek nedaleko Florencie a vyrábí víno Nipozzano, které už pil Michelangelo Buonarotti a papež Lev X. z rodu Medicejských.
Lamberto Frescobaldi, kterému je 53 let, vede rodinný podnik ve 30. generaci spíše jako nadaci a své předky má v hluboké úctě. Ti začali podnikat už před tisíci lety s ovčí vlnou a větší peníze vydělali tím, když financovali anglickou korunu o dvě století později. Nakonec se zaměřili na vinařství.

Toskánsko a FrescobaldiovéAutor: frescobaldi.com

Musíte cítit, že vám majetek nepatří

„Musíte cítit, že to, co jste zdědili, vám vlastně nepatří," citují Frescobaldiho slova novináři agentury Bloomberg, když společně ochutnávají červené víno v rodinném vinném sklepě. „Je třeba, abyste správně řídili podnik a vedli jej k něčemu dalšímu," dodal šéf rodinného klanu. Tímto poselstvím se Frescobaldiové řídí už přes sedm století.

Musíte cítit, že to, co jste zdědili, vám vlastně nepatří.

Podobně fungují potomci bankéře Jakoba Fuggera v Německu, který začal půjčovat peníze, mimo jiné i císaři, před pěti sty lety.
Právě Německo a Itálie jsou příklady zemí, kde se zachovala kontinuita rodinného podnikání po celé stovky let. Na rozdíl od postkomunistických zemí.

Čeští dolaroví miliardáři v seznamu Forbes
Jméno Hodnota majetku Věk Celosvětové pořadí
Petr Kellner 10,6 mld. USD 52 let 96.
Andrej Babiš 2,5 mld. USD 62 let 688.
Radovan Vítek 1,9 mld. USD 45 let 959.
Karel Komárek 1,6 mld. USD 47 let 1121.
Pavel Tykač 1,2 mld. USD 52 let 1476.
Zdroj: forbes.com

Pes se jmenuje Brunello

Frescobaldi má doslova víno, symbol rodinného bohatství, v krvi. Poprvé se opil vínem v šesti letech na zahradní slavnosti a omdlel. „Nemohli mi dát vodu, byl jsem syn šéfa," přibližuje historku z dětství.

Jejich firma Marchesi Frescobaldi Group ročně produkuje 11 milionů lahví toskánského vína. A samozřejmě i jméno rodinného psa Brunello odkazuje na vyhlášenou značku vína Brunello di Montalcino.
Jméno Frescobaldi zůstává v hlavním městě Toskánska, Florencii, pojmem. Lamberto Frescobaldi ve 13. století financoval stavbu mostu Santa Trinita přes řeku Arno.

Socioekonomická stabilita v západní Evropě

Příklad toskánského vinařství ukazuje, jakou západní Evropa vykazuje socioekonomickou stabilitu a kvalitu vzdělání. Vzdělání a zkušenost s podnikáním se přenáší z generace na generaci a s tím se dědí i ekonomické vazby. Frescobaldiové byli ve Florencii jednou z nejbohatších rodin už před 600 lety, uvedl průzkum Bank of Italy.

Kde se nejvíce dědí miliardy?Autor: Bloomberg

Celý článek vyjde v týdeníku Dotyk ve čtvrtek večer.