Evelyn je 37 let, žije na předměstí Nairobi s dospívající dcerou, přežívá jen díky výdělkům z příležitostných prací. Její měsíční výdělek se pohybuje okolo 5000 keňských šilinků (100 KSh je cca 1 USD). Ročně si tak v přepočtu přijde zhruba na 600 dolarů. V hlavním městě Keni je přitom práce stále méně. Další dceru, o kterou se starají příbuzní, má ve vesnici Mwea.

I Evelyn by se ráda s dcerou přestěhovala na venkov, aby mohly žít společně, a kde doufá v lepší život. Její ekonomická situace se dramaticky zhoršila poté, co jí v roce 2006 zemřel manžel. „Jediným způsobem, jak se Evelyn podařilo vyžít během jednoho roku probíhající studie, byla podpora od jejího kostela, přátel a rodiny," popisuje příběh této ženy server FSD Kenya, který podporuje Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Přístup k bance

Manželé Gatesovi jsou přesvědčení, že chudobu v Africe by mohlo zmírnit rozšíření mobilního bankovnictví. Lidé se často musí vzdát lékařské péče nebo neposílat děti do školy, jen kvůli tomu, že jim chybí pár dolarů. „Důvodem není jen to, že nemají dostatek financí. Nemají také přístup k bance, aby jim pomohla spravovat jejich majetek efektivně," tvrdí zakladatel společnosti Microsoft a jeden z nejbohatších mužů světa Bill Gates. Podle něj tisíce chudých lidí v rozvojovém světě sice má úspory ve formě šperků nebo hospodářských zvířat, nemohou ale oddělit malou část z nich na běžné denní výdaje. Půjčují si drobné sumy v okolí za velké úroky a přicházejí o další úspory.

Dvě miliardy lidí budou platit mobilem

Podle Gatese klíčem k poražení chudoby je mobilní bankovnictví, respektive mobilní peněženka v telefonu. „Již dnes mají lidé v rozvojových zemích uloženy peníze v digitální podobě s přístupem přes mobilní telefon. Přes mobily provádějí nákupy, jako by používali platební karty," tvrdí nejbohatší člověk světa.

Podle Gatese v roce 2030 budou po celém světě dvě miliardy lidí, kteří dnes nemají bankovní účet, spravovat své peníze pomocí mobilního telefonu. A poskytovatelé mobilních peněz budou nabízet širokou škálu finančních služeb, od spořicích účtů, přes půjčky po pojištění. Gates tvrdí, že tradiční banky jsou pro chudé lidi příliš drahé a nedostupné. Řešením je tak správa účtu přes mobilní telefon, který je v rozvojovém světě stále rozšířenější (v mnoha zemích již přesahuje 70 % dospělé populace), a poskytovatelům se tato služba vyplatí kvůli nízkým nákladům a potenciálním milionům drobných transakcí.

Dva miliony transakcí denně

Gates pro podporu svých argumentů uvádí příklad Bangladéše. Poskytovatel mobilních peněz „bKash" je nejrychleji rostoucí finanční firmou v zemi.

„Za necelé čtyři roky od vstupu na trh provádí okolo dvou milionů transakcí za jeden den, s absolutní hodnotou téměř jedné miliardy dolarů každý měsíc," uvedl Gates.

Rozdíl však panuje v dostupnosti služby pro muže a ženy. Zatímco žen, které mají v Bangladéši k dispozici mobilní telefon, je 46 %, mužů to je 76 %.

Afrika, země zaslíbená

Podle analytiků je africký trh skvělou volbou pro investice do nových technologií. Budoucnost tam patří malým firmám, které budou chtít používat služby spojené s internetem.

Mnozí obdivovatelé Billa Gatese a jeho vizí (nedávno propagoval tzv. omniprocesor, který z odpadní vody vyrábí vodu pitnou) spoléhali na to, že podpoří rozvoj uměle vytvořených „kryptoměn". Jako je například bitcoin. Gates nadšence bitcoinové komunity v souvislosti s podporou mobilního bankovnictví nepotěšil. Podle něj se tato „hračka" v budoucnu příliš nechytne kvůli anonymní povaze měny, její nestabilitě a také tomu, že platby v bitcoinech jsou nevratné. Spoléhá spíše na rozvoj platebních systémů PayPal nebo M-Pesa, uvedl Gates pro portál The Verge.