Je jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Váránasí, město ležící na západním břehu řeky Gangy v indickém státu Uttarpradéš. Je považováno za svaté město hinduistů, buddhistů a džainistů.

A také jedno z míst, které má pokrýt síť optických kabelů v rámci vládního šíření pokroku prostřednictvím internetu.

Zlo jménem makak

Bohulibý plán však ve Váránasí a nejen tam naráží na jeden zásadní problém. Všudypřítomným opicím – makakům – totiž kabely, které kvůli husté zástavbě nelze umístit pod zem, velmi chutnají.

Opice jsou prý schopny kabely za dva měsíce rozkousat či jinak poničit. A není proti nim obrany, protože jsou pro hinduisty posvátné.

„Nemůžeme přestěhovat místní chrámy, ani tu nemůžeme nic měnit, všechno je zastavěné. Takže opice ničí všechny kabely a žerou je," říká šéf inženýrských komunikačních sítí společnosti AP Srivastava. Váránasí kvůli svému posvátnému charakteru navštíví ročně miliony návštěvníků. Mnoho turistů i místních obyvatel často makaky krmí, takže ti mají ve městě pohodlný život. Podle Srivastavy jeho tým hledá alternativní řešení, jak na „kabeložravé" makaky vyzrát. „Možnosti však jsou velmi omezené," vzápětí dodává s patrnou skepsí. I kvůli tomu, že jde o zalidněné město, jehož infrastruktura se však velmi dlouho téměř nezměnila.

Internet do každého koutu

Váránasí zároveň ukazuje reálnou stranu plánů indické vlády. Kabinet Nárendry Módího nedávno schválil nový program pro rozšiřování internetového připojení, který zafinancuje 18 miliardami dolarů.

Program je součástí širšího plánu velkých ekonomických reforem. Módí chce do země přilákat nové investory, zvýšit vlastní investice do infrastruktury a energetických projektů nebo zavést nový systém pomoci nejchudším.

Masivní modernizace internetového připojení má nyní v Indii zelenou a šíří se jak do konzervativních, tak i odlehlých oblastí země. I díky tomu se v posledních letech výrazně zlepšilo celkové i internetové vzdělání indické populace.

Rychlost pokulhává

Jen za poslední čtyři roky se počet lidí s přístupem k internetu v Indii ztrojnásobil, přesto podle zprávy společnosti McKinsey zůstávala v roce 2014 zhruba miliarda Indů bez internetového připojení.

Podle Goldman Sachs by se měl tento počet „připojených" Indů zvýšit o dvě třetiny oproti dnešnímu stavu na 410 milionů uživatelů v roce 2018.

A zvyšuje se i rychlost připojení, která v průměru dosahuje 1,7 Mbps, což ji v celé Asii řadí až na 116. místo. Jen pro srovnání, nejlépe je na tom na tomto kontinentu Jižní Korea s průměrnou rychlostí připojení 23,6 Mbps, jak vyplývá z loňského měření společnosti Akamai.

Populační výhoda

Módího snaze o lepší vzdělání celé populace „jde naproti" věková struktura obyvatelstva. Indie, která je aktuálně druhou nejlidnatější zemí světa s 1,27 miliardou lidí, což je 17,5 procenta obyvatelstva celé planety, má více než polovinu obyvatel mladších pětadvaceti let.

V roce 2020 by pak měl dosáhnout podle propočtů průměrný věk v Indii 29 let. To je výrazně méně než u dalších asijských obrů – v Číně to bude 37 let a v Japonsku 48 let.

Perspektivní složení obyvatelstva společně s ambiciózními Módího reformami opírajícími se o očekávaný příliv zahraničních investorů by měl vést k dalšímu růstu spotřebitelského trhu i celé ekonomiky.