Destilovaná moč od krav nyní stojí na indickém trhu minimálně tolik jako mléko. Například v chlévě v Bulandshaharu, který leží 80 kilometrů východně od Nového Dillí, tři ženy denně od dvou desítek krav sesbírají téměř polovinu tekutiny, která zažívacím ústrojím skotu projde. To je 15 až 20 litrů denně.

Posvátná kráva nade vše

Moč místního skotu se stává v Indii žádaným zbožím. Indická kráva je tradičně pro hinduisty posvátná a také indický premiér Nárendra Módí podporuje ochranu zvířat, které produkují mléko.

Jeho vláda od roku 2014 utratila na programy chránící posvátné krávy v přepočtu přes dvě miliardy korun.

2 miliardy korun

Tolik v přepočtu stály programy na ochranu krav v Indii od poloviny roku 2014. Zdroj: Bloomberg

Kromě nově budovaných chlévů pro zvířata se jedná o intenzivnější prosazování zákazu jíst hovězí maso a také zabránění nelegálního prodeje skotu do sousedního muslimského Bangladéše. Vláda rovněž podporuje průmysl, který využívá kravskou mrvu a tedy i moč.

Naší ambicí je, aby účinků tohoto elixíru mohl využívat každý Ind.

Třicet léků z moči

„Až třicet druhů léků může být využito pro domácí medicínu z kravské moči," tvrdí Sunil Mansinghka, jenž je hlavním koordinátorem ve firmě Go-Vigyan Annusandhan Kendra. To je výzkumná organizace, jež je podporována hinduistickými skupinami.

„Naší ambicí je, aby účinků tohoto elixíru mohl využívat každý Ind," citovala jeho slova agentura Bloomberg.

Proto se Sušíla Kumari snaží, aby při sběru zlatavé tekutiny od krav v Bulandshaharu, nerozlila doslova ani kapku.

Ochrana krav je v Indii pro Módího vládu prioritou.Autor: shutterstock.com

Magický moment

Vikaš Gupta, který se podílí na byznysu s močí, tvrdí, že nejtěžší je pro personál u krav odhalit správný moment, kdy se zvíře chystá vydat toto „indické zlato".

Pracovnice musí znát reflexy krav a už být nachystané s hliníkovou mísou, když začne skot vyměšovat. Zapáchající tekutinu je pak třeba destilovat, aby se odstranily nečistoty.

Destilovaná moč může být dále zpracovávána na koncentrát, případně na usušený prášek, který je využíván v tradiční indické medicíně.

Moč do mýdel a na podlahu

Zapáleným příznivcem kravské moči je učitel jógy Baba Ramdev. Platí sto padesát tisíc rupií denně (cca 55 tisíc korun), aby měl stálý příjem této tekutiny. Jeho firma Patanjali Ayurveda moč přidává do mýdel a dalších dezinfekčních výrobků. Přitom konkuruje na místním trhu globálním hráčům s kosmetikou a potravinami, jako je Unilever nebo Nestlé.

Výborně se prodává čistič podlah vyráběný z moči, který se jmenuje Gaunyle. „Vyrábíme 20 tun denně a stále nemůžeme uspokojit poptávku," pochlubil se jednatel společnosti Patanjali Ayurveda.

Produkce mléka v Indii prudce roste. Autor: Bloomberg

Kudy teče, tudy léčí

Příznivci ájurvédy, což je holistický léčebný systém vytvářený pro tisíce let v Indii, o kravské moči tvrdí, že má léčebné účinky. Dokonce v moči krav plemene Gir byly nalezeny stopy zlata, uvedli vědci ze zemědělské univerzity v indickém státě Gudžarát, ze kterého pochází právě indický premiér Módí.

Tradiční klinika Jain's Cow Urine Therapy Health Clinic, která vykupuje 25 tisíc litrů kravské moči měsíčně, odhadla, že si lidé pečující o krávy mohou vydělat měsíčně 1200 rupií (430 korun) za prodej moči na krávu, což má bohatě postačit na náklady o jejich péči. Přitom litr destilované moči se prodává na trhu mezi 80 až 100 rupiemi, což odpovídá 36 korunám.

Pozor na buvolí maso

Hinduistický ekonom Subramanian Swamy, který je členem Módího Indické lidové strany (BJP) v horní komoře parlamentu, je i přes podporu ochrany skotu stále se současným stavem nespokojen.

Tvrdí, že by se mělo zrušit až dvanáct dotačních programů na export buvolího masa. V něm je Indie světovým lídrem, ale podle politika, který studoval na Harvardu, je tento obchod zneužíván pro porážku krav, jejichž maso je pak vydáváno za maso buvolů.

Jezte hnůj

V poslední době je uctívání krav v Indii tak silné, že byli dva muslimové nuceni na severu země jíst kravský hnůj jako trest za to, že vyváželi hovězí maso. Loni byly zaznamenány i případy napadení, jež skončily smrtí.
Módího vláda v polovině roku 2014 rozhodla o tom, že budou chráněny přestárlé, nemocné a neplodné krávy.

Výborně se prodává čistič podlah vyráběný z moči, který se jmenuje Gaunyle.

Pro ně se vytváří síť útulků, kde mohou tato zvířata důstojně dožít. Provoz na tato zařízení by se mohl financovat právě z prodeje kravských výměšků.

Snahy o ochranu krav jdou tak daleko, že největší indický stát Rádžasthán uvažuje o vytvoření speciálního ministerstva pro záležitosti skotu, které bude hájit jejich práva.
Přitom by se měl podle kritiků největší region Indie zaměřit spíše na pomoc lidem bez domova, kterých je v této oblasti u hranic s Pákistánem přes dva miliony.