Zdá se, že vyjednávání Evropské unie o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství se Spojenými státy (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership) uvízlo na mrtvém bodě. Francie chce rozhovory přerušit a začít jednat o nové dohodě. Kancléřka nejsilnější ekonomiky EU Angela Merkelová ale stále doufá, že se dohodu podaří uzavřít do konce roku, i přes odpor politiků z Francie.

V Německu se proti dohodě vyslovují téměř tři pětiny Němců. Na sobotu 17. září se v sedmi německých městech mají pořádat početné demonstrace proti TTIP, ale také proti obdobné dohodě s Kanadou (CETA - Comprehensive Economic and Trade Agreement). Kritici dohody s Američany tvrdí, že tříletá vyjednávání se vedou v tichosti a prý nezohledňují požadavky Evropanů.

Kde se má protestovat?

V Berlíně, Hamburku, Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Stuttgartu a Lipsku.

Němci plánují, že vyrazí do ulic v masovém měřítku, čekají se jedny z největších protestů v dějinách poválečné Spolkové republiky Německo, napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Měly by zastínit i protesty proti jaderným raketám v 80. letech. V ČR není dohoda TTIP prakticky veřejně diskutována, natož aby přivedla lidi do ulic.

Více než milion občanů

protestovalo proti umístění jaderných raket Pershing 22. 10. 1983 v SRN. Zdroj: spiegel.de

Sto padesát tisíc Němců podle policie proti dohodě protestovalo už loni v říjnu v Berlíně. Víkendový protest je načasován před sjezd německé socialistické strany SPD, kde má její šéf Sigmar Gabriel, jenž je rovněž ministrem hospodářství, přesvědčit spolustraníky alespoň o užitečnosti dohody CETA s Kanadou. TTIP Gabriel dříve odmítl. O ratifikaci dohody s Kanadou mají jednat evropští ministři obchodu v příštím týdnu.

Mládek je pro

Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek jasně podporuje obě dohody. „Budeme proti jakýmkoliv snahám o zastavení jednání s USA," řekl ministr Jan Mládek před zářijovou neformální schůzkou ministrů. Po hlasování v Británii podle něj oslabila skupina zemí, které zastávají liberálnější postoj.

Co je TTIP?

Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je název pro novou dohodu mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií, která si klade za cíl plně liberalizovat vzájemný obchod a investice.
Vyjednávání o dohodě byla zahájena v červenci 2013. V tuto chvíli nelze dopředu určit přesný termín dokončení, vyjednávání obchodních dohod je velmi komplexní záležitostí, která zpravidla vždy zabere řadu let. Ambicí obou stran je však vyjednávání dokončit v co nejkratším termínu, aby oba kontinenty mohly z výsledků liberalizace co nejdříve profitovat. Zdroj: MPO

Co je CETA?

Hlavním cílem Komplexní hospodářské a obchodní dohody (CETA) je usnadnění obchodování s Kanadou. Odstraňuje celní překážky, eliminuje omezení přístupu na trh s veřejnými zakázkami, otevírá trh služeb, definuje předvídatelné a stabilní podmínky pro investory na obou stranách Atlantiku a zaručuje ochranu duševních práv včetně chráněných zeměpisných označení původu tradičních evropských výrobků. Zdroj: MPO

Německá skepse vůči všemu

Deník FAZ uvedl, že většina lidí v Německu pořádně neví, co dohody obsahují a proti čemu protestují. Jsou to geneticky upravené potraviny, maso s hormony, nebo prostě jen salonně laděný protest levice proti kapitalismu a nadnárodním korporacím?

Jsou to geneticky upravené potraviny, maso s hormony, nebo prostě jen salonně laděný protest levice proti kapitalismu a nadnárodním korporacím?

Podle části komentářů v německém tisku se jedná o obavu z toho, že ekonomická globalizace ničí demokracii ve světě. A společnost se tím radikalizuje.

Ať už jde o hlasování o brexitu, vzestup populistů v Německu – Alternativa pro Německo (AfD) a Francii – Národní fronta Marine Le Penové, nebo o „spanilou jízdu" Donalda Trumpa v USA.
Přitom negativismus vůči kapitalismu a potažmo TTIP je v Německu vyšší než jinde. Více odpůrců mají jen v sousedním Rakousku, jak ukázal průzkum z května tohoto roku. V ČR je proti dohodě jen 31 procent dotázaných, v Německu téměř dvojnásobek, 59 procent.

24 zemí EU je pro dohodu TTIP, čtyři jsou proti. Průzkum z května 2016. Autor: EK, Eurobarometr/FAZ

Práce pro dva miliony lidí

Podle ekonomů by volný obchod a investice měly přinést mezi Amerikou a Evropou dva miliony nových pracovních míst na obou stranách Atlantiku. Po milionu na každé straně, prognózuje mnichovský institut Ifo. Běžným spotřebitelům by měla dohoda přinést nižší ceny kvalitnějšího zboží.

Největší obavy mají zemědělci v Evropě, kteří se bojí, že velkofarmářům z Ameriky nemohou svými náklady konkurovat.

Přitom podle FAZ mnoho malých biofarmářů z EU již nyní úspěšně exportuje své produkty do USA a po uzavření dohody by mohli expandovat ještě více. „Platí to pro pěstitele bílého chřestu, zelí z Alsaska nebo německého ryzlinku," míní německý deník. Pro českou ekonomiku by byl pozitivní dopad pro export VW a značky Škoda na trh Ameriky, který by se po uzavření dohody zjednodušil.

Pro českou ekonomiku by byl pozitivní dopad pro export VW a značky Škoda na trh Ameriky, který by se po uzavření dohody zjednodušil.

Až po volbách?

Nyní se čeká na výsledek voleb v USA tento podzim a na volby v Německu a Francii příští rok. I když americký prezident Barack Obama prohlásil, že se bude snažit ještě do konce roku, kdy je v Bílém domě, dohodu podepsat, uvedly Financial Times.

Americký vyjednavač Mike Forman stále věří, že k dohodě může do konce roku dojít. Podle něj se jednání vyvíjejí pozitivně i přes některé kritické výroky evropských politiků.

Kdo podepsal TPP?

Austrálie, Brunej, Kanada, Chile, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur, USA, Vietnam.

Absence dohody mezi Evropou a Amerikou nyní znevýhodňuje hlavně evropské firmy na úkor asijských, protože Spojené státy uzavřely obdobnou dohodu o Transpacifickém partnerství (TPP), která byla podepsána v únoru tohoto roku, připomenula německá kancléřka.