Anglo-švýcarský těžební a zemědělský kolos Glencore (z akronymu Global Energy Commodity Resources) nyní neprožívá ve své 41leté historii zrovna nejšťastnější období. Trápí ho vysoké zadlužení, které ho pálí zejména v době nízkých cen komodit na světových trzích. A stále tu existuje strašák budoucího ekonomického vývoje v podobě Číny, která zpomaluje a bohužel pro Glencore je největším spotřebitelem v podstatě veškerých jeho produktů.

Akcie hledají směr

Hodnota akcií Glencoru na londýnské, hongkongské i johannesburské burze padá ruku v ruce s poklesem cen komodit. Od začátku roku ztratila zhruba 60 procent, ale bylo i hůře. To když si v září investoři všimli 30miliardového dolarového dluhu, který má firma na účtu. Od té doby se jeho akcie pohybují jak na houpačce. Gigantický dluh společnosti vznikl při pohlcení svého konkurenta Xstrata v roce 2011.

Restrukturalizační plán

Vedení Glencoru v čele s Jihoafričanem Ivanem Glasenbergem proto rychle přispěchalo s restrukturalizačním plánem. Ten počítá s poměrně drastickými opatřeními – omezení těžby, propouštění i prodej některých aktiv. Firma, která po spojení s Xstratou drží po celém světě více než 150 báňských a hutních lokalit, by tak podle svého vyjádření ráda snížila dluh k 20 miliardám dolarů do konce roku 2016. „Do konce letošního roku cílíme čistý dluh na 25 miliard dolarů, což je o 20 procent méně než na konci prosince 2014," napsala firma v minulém týdnu ve zprávě pro regulátora.

Podle analytiků se firma na kýženou úroveň zadlužení dostane bez problémů minimálně díky tomu, že má co prodávat. V uplynulém týdnu Glencore oznámil, že se dohodl na prodeji práv k odebírání stříbrné rudy s kanadskou firmou Silver Wheaton, přičemž za ně dostal 900 milionů dolarů. Jde o tzv. streaming deal, Glencore tak ještě z každé dodané unce stříbra dostane 20 procent z její aktuální ceny na světovém trhu. To kolosu může přinést až miliardu dolarů ročně.
Ve hře jsou ale i prodeje měděných dolů v Austrálii a Chile. Stejně tak firma pozastavila na 18 měsíců těžbu ve dvou afrických dolech na měď.

To vše ve snaze omezit svoji celkovou těžbu mědi a zinku až o třetinu v porovnání s loňskou produkcí. „Analytici říkají, že Glencore může cíl snížit dluh ještě překonat. Firma se také chystá prodat 40 procent svého zemědělského byznysu," připomněl deník Financial Times. Mezi zájemci se dle listu už objevily fondy z Blízkého východu nebo jeden kanadský penzijní fond.

Výsledky potěšily

Hospodářské výsledky firmy za třetí čtvrtletí pak sice odhalily 15procentní propad produkce uhlí Glencoru, naproti tomu segment zemědělství šel o 14 procent nahoru. „Obchod byl během tohoto čtvrtletí silnější se zlepšujícími se příjmy z oblasti kovů a nerostů a zemědělských produktů," uvedla firma. Příjmy z obchodu před zdaněním by tak měly dle výhledu firmy za celý letošní rok skončit na 2,6 miliardy dolarů. Firma také potěšila investory vyjádřením, že ve třetím kvartále dokázala splatit tři tranše dluhopisů v celkové hodnotě dvou miliard dolarů.

Pokud Glencore uzavře některé své doly, logicky tím dá jako jeden z největších světových producentů kovů impuls k růstu cen a ke zlepšení výkonů. Jak hluboké bude ale současné zeštíhlování těžařského kolosu, o tom rozhodne zejména Čína.