Ceny platiny i paladia se dnes obchodují na šestiletém minimu a jejich poměr ke zlatu je na nejnižším bodě za poslední dva roky. Jen cena platiny od poloviny března klesla o dalších 8 %, což je po stříbře největší propad, to zaznamenalo propad dokonce o 10 %. Paladium a ostatní kovy patřící do tzv. platinové skupiny jsou na tom obdobně.

Ceny jsou nízko

Na místě je tedy otázka: Jsme již nyní na jejich pomyslném dnu, nebo můžeme čekat ještě další razantní propad? Já se domnívám, že realitou je spíše první varianta. Navíc to vidím tak, že se již poměrně brzo tyto drahé kovy ode dna odrazí a budeme svědky nového růstu. Řada investorů tedy dochází k závěru, že je vhodný čas na jejich nákup. Co je k tomu vede?

Za současnou nízkou cenovou hladinou stojí dva podstatné faktory. Aktuálně je slabší zlato, které s sebou vždy stahuje i ostatní drahé kovy. Za druhé se velmi zajímavě vyvíjí situace v Jihoafrické republice, která je největším zdrojem platiny na světě. Tamější měna rand je výrazně oslabená, což ovšem vidím jako pozitivní pro lokální producenty.

Napojení na průmysl

Na globálním investičním trhu sice převládá spíše negativní nálada, ale řada investorů vycítila budoucí příležitost a svoji důvěru vkládá právě do těchto drahých kovů. Hlavní důvodem je napojení platiny a paladia na světový průmysl, zejména ten automobilový, kde se používají v dieselových motorech. Využívají se ale i v chemickém a petrochemickém průmyslu pro různé typy katalyzátorů. Ve sklářském průmyslu pak mají tyto kovy využití při výrobě speciálních prvků výtokových systémů a měření teploty. Vývoj cen těchto kovů tedy do velké míry ovlivňuje poptávka hlavních automobilek v Evropě, ale i v Asii a Americe.

Chybějící platina

Očekáváme, že tento rok zůstane trh platinových kovů v deficitu. Přesná čísla budeme samozřejmě znát až na začátku příštího roku, ale už nyní můžeme říci, že se situace neustále mění. Je to vidět i z odhadů několika významných globálních institucí, které svoje původní předpovědi o chybějících 235 tisících trojských uncí platiny postupně zmírňují. Dnes se mluví o 190 tisících trojských uncí na tento rok. Za první čtvrtletí tohoto roku zaznamenal světový trh s platinou schodek ve výši 160 tisíc trojských uncí.

Nenasytná Čína

Došlo totiž ke zvýšené poptávce po špercích v Číně po uplynulém období čínského nového roku a ke snížení recyklace ve šperkařství v období poklesu ceny platiny. Na druhé straně celková těžební nabídka zůstala v porovnání s koncem roku 2014 téměř stejná zásluhou rostoucích výkonů v Jižní Africe a Zimbabwe, jež kompenzují pokles produkce v ostatních regionech. Rovněž byl trh ovlivněn nižší nabídkou recyklovaného kovu jako důsledek poklesu recyklace ve šperkařství. Tento celkový pokles v oblasti recyklace platiny nezachránil ani mírný nárůst recyklace autokatalyzátorů, které platinové kovy obsahují.

Recyklace v pozadí

Pro upřesnění, těžba tvoří až 70 % světové nabídky platiny, zbytek pak na trh přichází právě z recyklace. Během prvního čtvrtletí 2015 činila celková světová nabídka platiny více než 1 800 tisíc trojských uncí s odhadovanou těžební nabídkou převyšující 1 300 tisíc trojských uncí. V mezičtvrtletním srovnání klesla nabídka recyklované platiny o 6 %, a to i přes to, že recyklace autokatalyzátorů zaznamenala v prvním čtvrtletí 3% nárůst, nebyl to ovšem nárůst v globálním měřítku nijak významný.

Tento nárůst byl na počátku roku 2015 způsoben slabší recyklační aktivitou na konci předešlého roku, kdy nebyly z nejrůznějších důvodů využity veškeré recyklační kapacity, a mnoho práce tedy zůstalo až na letošek. Nabídka byla také ovlivněna téměř čtvrtinovým propadem v recyklaci šperků a nižšími maloobchodními prodeji v Číně, kterou vnímám jako jednoho z nejvlivnějších hráčů na trhu s drahými kovy.

Autokatalyzátory posilou poptávky

Celkový objem světové poptávky po platině byl během prvního čtvrtletí skoro 2 000 tisíc trojských uncí. První čtvrtletí 2015 zaznamenalo ve srovnání s předchozím čtvrtletím nárůst poptávky po autokatalyzátorech o 5 %. Velký podíl na tom mají zvýšené prodeje automobilů v Evropě. V souvislosti se zvyšováním skladových zásob v Číně po období čínského nového roku dosáhla očekávaná poptávka po platinových špercích v prvním čtvrtletí 2015 výše 750 tisíc trojských uncí. Indie v prvním čtvrtletí 2015 nadále představovala rostoucího lídra na trhu s platinovými šperky díky stoupajícím maloobchodním tržbám.¨

Nákupy uzančních slitků a mincí dosáhly v prvním čtvrtletí 2015 úrovně 35 tisíc trojských uncí. Údaje za druhé čtvrtletí nejsou sice ještě známé, ale i přesto jsem si jistý, že poptávka bude sílit, a deficit se tak bude zmenšovat.

Umírněné změny

Na investičním trhu platinových kovů je prostor pro umírněné změny v krátkodobém horizontu, které se budou akumulovat. V budoucnu se projeví výrazněji v celém investičním sektoru s drahými kovy. Navíc je vidět, že investoři poměrně velmi dobře slyší na potenciál průmyslových drahých kovů. Podle americké Komise pro budoucí obchodování s komoditami zaznamenávají růst finanční prostředky určené pro spekulativní smlouvy s platinou. Ani český trh nezůstává pozadu, platina se stává poměrně oblíbeným kovem, jen společnost SAFINA za minulý rok prodala více než 80 kg investiční platiny.