Michal Hardyn má za sebou ve svých 31 letech bohatou kariéru. V roce 2009 patřil k týmu lidí, kteří vybudovali společnost Elephant Orchestra, poté rozjel a s úspěchem prodal on-line slevový porovnávač SlevyDnes.cz.

Nyní se se svou agenturou 5DM.cz snaží do plných obrátek rozpohybovat „cashback" službu PlnáPeněženka.cz, která uživatelům vrací peníze za realizované on-line nákupy. A v těchto dnech také spouští další projekt, e-learningový portál VímVíc.cz.

E-learning na vzestupu

Vyučování v podstatě čehokoli přes on-line umístěná videa má minimálně v zahraničí vzestupný trend. V Česku tento segment zatím příliš rozvinutý není.

„Zhruba před dvěma lety jsme si s kolegou Ivem Praxem všimli, že ve Spojených státech zaznamenávají růst portály, které se zaměřují na on-line vzdělávání. Bylo to logické, doba tomu nahrává," popisuje Michal vznik myšlenky na podobný projekt.

A dodává dva důvody růstu. „Jednak přišel rozmach chytrých telefonů a tabletů, na kterých je možné pohodlně přehrávat videa." A druhým důvodem podle něj je zrychlování internetového připojení, včetně mobilního internetu.

„Dnes už není potíž přehrávat na počítači nebo tabletu on-line video ve vysokém rozlišení," říká Michal.

V betaverzi

Michal Hardyn tedy po dvou letech plánování začal jednat, a po devíti měsících příprav nyní vzniká e-learningový portál VímVíc.cz.
„Vytvořili jsme platformu, která nabízí on-line vzdělávání a internetově propojuje kurzy od lektorů se zájemci o nové dovednosti," říká Michal.
Portál zatím běží v betaverzi, oficiálního spuštění by se první zájemci měli dočkat ještě během září. Tým VímVíc nyní zejména komunikuje s lektory a natáčí další videokurzy.

V současnosti hlavní kategorií jsou zejména technické kurzy, tedy například jak pracovat s Photoshopem, práce s MS Excel nebo jak programovat.
Další kurzy se týkají obchodních dovedností nebo marketingu. Tedy oblasti, která je Michalovi jako odborníkovi na on-line marketing velmi blízká. Nechybí ani pomoc se zpracováním životopisu nebo s tím, jak komunikovat.

VímVíc ale bude nabízet například i kreativní kurzy pro domácí kutily. Záběr je široký a dlouhodobým cílem projektu je nabízet více než 1000 videokurzů. Pokud jde o cenu, ta se liší dle zaměření kurzu. Uživatel tedy může za jeden kurz zaplatit třeba stokorunu, odborný kurz ho ale může vyjít i na několik tisíc.

Lektoři pak dostávají zpravidla 70 až 80 procent z této částky. Pokud ale využijí studia VímVíc a podpůrných marketingových aktivit, poměr se jim sníží na zhruba 50 procent.

Start na Startovači

Cílová skupina portálu zatím není definovaná. VímVíc má široký záběr, od profesionálů, manažerů až po ženy na mateřské dovolené, studenty nebo zmíněné domácí kutily.

Michal se rozhodl, že část prostředků na rozjezd portálu zkusí sehnat přes dnes oblíbené crowdfundingoové servery. Projekt umístil na Startovač.cz, kde chtěl získat čtvrt milionu korun. VímVíc nakonec na Startovači podpořilo celkem 156 startérů, kteří přispěli dohromady 263 100 korunami, čímž se kampaň zařadila do TOP 10 nejúspěšnějších kampaní tohoto crowdfundingového serveru.

„Cílem této kampaně bylo získat nejen finanční prostředky, ale i podporu pro on-line vzdělávání. Získané peníze budou použity na vybavení a provoz studia, kde lektoři mohou natáčet své kurzy," vysvětluje Michal.

„Cílovou částku jsme nastavili vysokou, o to víc jsme rádi, že se nám ji podařilo překonat a že se nám potvrdil zájem o on-line kurzy," uzavírá Michal.