Saul Berenthal emigroval z Kuby jako šestnáctiletý jen krátce poté, co se Fidel Castro ujal v roce 1959 moci. V Americe vystudoval a začal pracovat pro IBM jako softwarový inženýr. Zde také potkal svého současného partnera Horace Clemmonse.

Nicméně než spolu začali podnikat, uběhlo dalších 18 let, kdy oba pracovali v různých pozicích pro IBM. Poté založili firmu Post Software International, která vyvíjela systém umožňující jednoduše kontrolovat obchodům ceny a zpracovávat je do počítačových databází. Firma se postupně rozrůstala, měla pobočky v sedmi zemích. V roce 1997 firmu prodali a načas se jejich cesty rozešly.

Od loňského roku spolu – přestože již mají důchodový věk (oběma je přes 65 let) – znovu podnikají, přičemž byznys jejich firmy Cleber je zaměřen na Saulovu rodnou zem – Kubu. Cleber bude navíc první, kdo postaví americkou továrnu na „ostrově svobody" po více než 50 letech.

Návrat ke kořenům

Saul Berenthal se od roku 2009, kdy už byl režim na Kubě trochu volnější, začal do země svého původu vracet. Postupně v něm rostlo přesvědčení, že chce svým krajanům nějak pomoci. Do karet mu nahrálo obnovení vztahů mezi USA a Kubou. Navíc jako zkušený podnikatel viděl v zemi, která dlouho byla vystavena ekonomickému embargu, velkou obchodní příležitost.

Poté, co došlo loni k obnovení diplomatických vztahů a začalo postupné odbourávání hospodářské blokády, vypravil se Berenthal za svým partnerem Clemmonsem. Nápad přišel po analýze kubánského trhu. „Kuba dováží 80 procent svých potravin. Vzpomněl jsem si na svého dědu, který mě naučil obdělávat půdu a uvědomil jsem si, že kubánská vláda nechce velký agrobyznys. V zemi je spousta malých farmářů, kteří hospodaří na půdě o rozloze kolem 40 akrů," popsal Clemmons vznik nápadu na výrobu malotraktorů pro server businessalabama.com.

„Bude to obtížné, ale vždy jsme si říkali, že cokoli smysluplného stojí za to, abychom do toho šli," dodal Berenthal.

Malotraktor Oggun

Postupně rozpracovali projekt na výrobu malotraktorů, které se používaly na podobných malých farmách v Americe v 50. letech minulého století. „Vzorem nám je model G od firmy Allis-Chalmers," říká Clemmons. Tehdy se však již malé farmy začaly rozrůstat, a tak i malotraktory nahradily větší stroje.

Pro Kubu však dávají smysl, a proto vyvinuli pod hlavičkou firmy Cleber traktor s názvem Oggun, což je jméno mytického bojovníka anebo také boha železa. Clemmons v rozhovoru pro web pensylvánské univerzity ve Whartonu dodává, že chtěli s Berenthalem nabídnout Kubáncům především spolehlivý výrobek. „Říkáme, že jsme udělali open-source (technicky otevřený, pozn. red.) model traktoru, který je vyroben z volně dostupných součástek, takže při případné poruše si ho dokáže trochu zručný vlastník opravit sám, aniž by nás potřeboval."

Traktory chtějí montovat přímo na Kubě ve zvláštní ekonomické zóně Mariel nedaleko Havany. Zpočátku budou komponenty dovážet z Ameriky, ale časem je chtějí dodávat přímo od kubánských výrobců. „Ve druhé fázi projektu chceme, aby se komponenty vyráběly zde, aby produkce malotraktorů byla zcela soběstačná," dodává Berenthal s tím, že jejich přidaná hodnota v této fázi by spočívala v elektrifikaci malotraktorů. „Chtěli bychom, aby jezdily na solární pohon," doplňuje Clemmons.

Malovýroba

Kubánská vláda projekt přivítala, nicméně s ní byznys firma Cleber dělat přímo nebude. Firma musí ale dodržet podmínku Obamovy administrativy, že výrobky bude prodávat jen soukromému sektoru či nevládním organizacím. Výroba by měla začít nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku, ročně hodlá firma vyprodukovat necelou tisícovku traktorů.

Investice do vybudování závodu by se měla podle serveru newser.com pohybovat mezi 5 až 10 miliony dolarů. „Odhadujeme, že zpočátku bychom rádi vyrobili 150 strojů, ale věříme, že časem toto číslo navýšíme a budeme schopni ročně vyrobit více než 700 traktorů," říká Berenthal. V provozu by měly zpočátku pracovat asi tři desítky zaměstnanců. Pokud se výrobu podaří rozjet, tak by mohli Američané zaměstnat až dvojnásobek tohoto počtu.

Traktory Oggun chce podle deníku USA Today firma Cleber prodávat za cenu mezi 8 až 10 tisíci dolarů. Podle serveru Waff 48 by cena mohla být kolem 5 tisíc dolarů. Zároveň věří, že časem je bude dodávat nejen na kubánský trh, ale i do dalších zemí Latinské Ameriky.

Otevírání dveří pro další

Podle Any Teresy Igarzy, šéfky zóny Mariel, je projekt Cleberu pro Kubu nejen zajímavý, ale především potřebný. „Investice na Kubě znamená dát místním lidem projekt, kterým jim přinese práci, zvýší jejich produkční schopnosti. A také zmenší potřebu importů potravin díky tomu, že jich dokážou produkovat více sami," dodává Clemmons.

A Berenthal doplňuje, že pokud se Cleberu podaří nastavit podmínky a rámec pro podnikání, jejich firmu budou z USA brzy následovat další. Minulý měsíc bylo například oznámeno, že americké podniky budou moci prodávat zboží kubánským odběratelům na úvěr či spolupracovat s kubánskou vládou na projektech v oblasti veřejné infrastruktury.