Klíčovým okamžikem pro kariéru Australana Ruperta Murdocha bylo převzetí britského bulvárního deníku News of the World v roce 1969. Ačkoliv Rupert Murdoch přebíral již ve 21 letech v roce 1952 po otci mediální byznys v Austrálii. Až vstup na britský mediální trh v roce 1969 znamenal pro Murdocha zlom v kariéře. Magnát totiž začal se zveřejňováním skutečností, které vedly k desítkám trestních obvinění. Týdeník The Economist v roce 2011 napsal, že Murdoch „vynalezl moderní bulvární noviny – mix sexuálních skandálů, mravního rozhořčení a politické agrese".

Vstup na americký trh

Dalším významným krokem v kariéře Murdocha byl vstup na americký mediální trh v roce 1973. Nejprve koupil australský podnikatel dva deníky v San Antoniu. Jeden z nich přetvořil na tvrdý bulvární deník. Jeho News Corporation postupně kupovalo a prodávalo různé americké tituly, například The New York Post, The Chicago Sun-Times, New York Magazine. V roce 1993 koupil opět The New York Post, který dříve prodal. V roce 1985 vstoupil do lukrativního televizního byznysu v USA, když získal kontrolu ve 20th Century Fox Corporation. Kromě filmového studia korporace provozuje také televizní stanice Fox News a Fox Sports.

Ztráta půl milionů dolarů

Ne vždy se ale Murdochovi dařilo. V roce 2005 správně vsadil na sociální média, ale na špatnou firmu. V té době populární komunitní stránky MySpace koupil za 580 milionů dolarů. Až do roku 2008 byla doména MySpace největší sociální sítí na světě. Nakonec ale neuspěla v konkurenci s Facebookem a Murdochova News Corporation prodala MySpace v roce 2011 za 35 milionů dolarů s obrovskou ztrátou.

Koupě prestiže

V srpnu 2007 News Corporation koupila za 5 miliard dolarů Dow Jones&Company, jež vydává The Wall Street Journal. Tento obchod z Murdocha podle komentáře deníku The New York Times (NYT) učinil „nejmocnější postavu v oblasti zpravodajství v USA a možná i na celém světě".

Skandály

Podnikatelská dráha Ruperta Murdocha je dlážděna mnoha skandály. Nejznámější a finančně velmi bolestivý byl skandál zveřejněný v roce 2011. Souvisel s nelegálními odposlechy telefonních hovorů. Například britské školačky Milly Dowlerové, jež zmizela v roce 2002 a po šesti měsících od zmizení byla nalezena mrtvá. Odposlechy Murdochova bulvárního deníku News of the World nakonec vedly k ukončení jeho činnosti a pověst Murdocha i jeho syna Jamese, který v té době vedl News Corporation, byla značně poškozena.

Podnikatelsky měl skandál s odposlechy za následek, že News Corporation odstoupila od plánované koupě satelitní televize British Sky Broadcasting (BSkyB) za 12 miliard dolarů. Murdochova rodina v satelitní televizi Sky nicméně kontroluje 39 % akcií. Mnoho Britů Murdochův klan označovalo za viníky úpadku společnosti, labouristický mluvčí o Jamesovi prohlásil, že by si od něj nenechal napustit ani vodu do vany. Nakonec ale James Murdoch nebyl ani obviněn a bývalá šéfredaktorka News of the World Rebeka Brooksová byla v červnu 2014 soudem osvobozena.

Nenáviděný konkurent

Murdocha ale ani po skandálu ve Velké Británii neopustila chuť na další akvizice. V polovině roku 2014 oznámil, že koupí americkou konkurenční firmu Time Warner (vlastník například HBO nebo CNN) za 80 miliard dolarů. Po měsíci nabídku stáhl kvůli nesouhlasu akcionářů a nepřátelství ve firmě Time Warner. Rupert Murdoch společnost News Corporation rozdělil v polovině roku 2013 na dvě – 21st Century Fox (ta se zaměřuje na filmové a televizní podnikání) a News Corporation (tiskové aktivity). A jejich hodnotu dalšími investicemi od skandálu v roce 2011 zvýšil o polovinu na 70 mld. dolarů.

Synové a rivalita?

O nástupu Murdochových synů do čela vedení společnosti 21st Century Fox a News Corporation se spekuluje již od loňského března. Deník The New York Times (NYT) uvedl, že si 84letý Murdoch ponechá kontrolu nad svým impériem a bude rozhodovat o strategickém směřování společnosti. Rupert Murdoch totiž nadále v obou společnostech vlastní přes 40 % akcií.

A podle lidí obeznámených s chodem firmy v necelých 85 letech stále srší energií a bude docházet pravidelně do kanceláře. „Je to stále Murdochova společnost," komentoval plánované změny v mediálním gigantu Rich Greenfield, mediální analytik z BTIG Research. Oba synové – mladší James a starší Lachlan – mají prý mezi sebou dobré vztahy. Ty by ale mohly utrpět tím, kdo nakonec ovládne firmu 21st Century Fox, která se dnes jeví jako výnosnější byznys. Druhá firma News Corporation se totiž potýká s většími problémy na trhu s tištěnými tituly.