Stavební sektor zažil v posledních letech útlum, letos se ale stabilizoval. Vděčí za to zejména díky přílivu zakázek od soukromých investorů. U veřejných stavebních zakázek ale přetrvává stagnace. Vyplývá to z kvartální analýzy českého stavebnictví, zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se Skupinou Saint Gobain.

"Daří se zejména bytové, průmyslové a kancelářské výstavbě. Otázkou zůstává dlouhodobá udržitelnost tohoto vývoje vzhledem ke komplikované legislativě a chybějícím územním plánům," prohlašuje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG ČR.

Výstavba infrastruktury vázne

Velké infrastrukturní stavby se ale budou zřejmě i v roce 2017 zahajovat s velkými potížemi. "Privátní investoři v pozemním a průmyslovém stavitelství přinesli do sektoru lehké oživení, ale stagnace přetrvává právě u veřejných zakázek, především u silnic a dálnic. Takže rok 2017 bude velmi podobný roku 2016," tvrdí František Fryš, jednatel firmy Swietelsky stavební.

Obavy mají především velké stavební společnosti a firmy zaměřené na inženýrské stavby, které očekávají růst na úrovni dvou, respektive 2,1 procenta. Líp by se mělo dařit malým firmám a společnostem zaměřeným na pozemní stavitelství (obě skupiny avizují růst 3,0 procenta). "Rok 2017 bude pro stavebnictví opět velmi složitý. Důvodem nejsou finanční prostředky, ale nepřipravenost velkých infrastrukturních staveb. Tento stav je způsoben dlouhodobě nekoncepční prací státu, a též z důvodu častých změn na ministerstvu dopravy a v jeho klíčových organizacích," konstatuje Antonín Daňa, člen představenstva firmy Por.

V předpovědích pro rok 2018 se situace obrací - velké stavební společnosti čekají zvýšení svého výkonu o 3,3 procenta, inženýrské firmy o tři procenta, naopak malé firmy a pozemní stavitelé mají růst jen o 2,1, respektive o 2,3 procenta.

"České stavebnictví je dlouhodobě v krizi z několika důvodů. Příprava staveb se v českém právním prostředí neúměrně protahuje. A investice státu do výstavby mají mezi jednotlivými roky obrovské výkyvy," říká Tomáš Kaláb, ředitel firmy Kaláb.

Inženýrským stavbám chybí lidé

Společnosti, které se specializují na inženýrské stavby, jsou pesimistické i ve výhledu tržeb, kde předpokládají navýšení jen o 1,9 procenta. "Tržby se odvíjejí nejen od schopnosti získat zakázky, ale mít také lidi - dělníky i techniky na jejich realizaci. I 'zásluhou' našich vlád takoví lidé nejsou a obrat nevidím," prohlašuje Radoslav Dvořák, jednatel Inos Zličín.

"Poptávka developerských společností i průmyslu roste, ale kvůli omezené kapacitě v montážních profesích nemůžeme potvrdit projekty, které bychom chtěli přijmout. Setkáváme se denně i na straně stavebních firem s přetížením odpovědných lidí na stavbách, špatnou koordinací, s posunutím realizace, a to hlavně kvůli nedostatku lidí. Ale s tím se potýkáme všichni," tvrdí Ivo Luňák, jednatel společnosti Tyros Loading Systems CZ.

Lepší výsledky předpokládají v oblasti tržeb společnosti zaměřené na pozemní stavby (růst 5,9 procenta). V průměru by měly tržby ve stavebnictví vzůrst v letošním roce o pět procent, v příštím roce pak bude tento růst dále pokračovat o další 3,8 procenta.