Trumpova výhra ve volbách, zejména v oblastech s vyšší nezaměstnaností na severovýchodě USA (hovoří se o tzv. rezavém pásu, bývalém centru těžkého průmyslu USA), jako jsou Pensylvánie, Ohio, Indiana a Michigan, může oslabit pozici technologických firem ze zátoky u San Franciska.

Trumpovi voliči totiž firmy, které často staví na sdílené ekonomice a zaměstnávají minimum lidí, ale generují ohromné zisky, nemají v lásce. Naopak, považují je za ohrožení „staré dobré Ameriky", jež produkovala ocel, těžila uhlí a vyráběla bytelná auta s výkonnými motory, o jejichž spotřebu se nikdo nestaral.

Vytištěné e-maily

Ano, Donald Trump používá Twitter, to ale ještě neznamená, že podporuje celé technologické odvětví americké ekonomiky. „Kromě Twitteru nemá Donald Trump s digitálním světem moc do činění," povšiml si německý korespondent z New Yorku pro Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

V miliardářově pracovně není žádný počítač, e-maily si nechává čerstvý sedmdesátník tisknout na papír a tvrdí, že je třeba část internetu „zavřít" kvůli tomu, že jej používají teroristé jako komunikační kanál.

V miliardářově pracovně není žádný počítač, e-maily si nechává čerstvý sedmdesátník tisknout na papír.

Trump ani během kampaně neuvedl podrobnosti k tomu, jak se staví k technologické branži. Nevraživost je ale vzájemná. Ani lidé ze Silicon Valley Trumpa nepodporovali (výjimkou je Peter Thiel, zakladatel PayPalu a akcionář Facebooku) a nyní zaujali spíše vyčkávací pozici. Jeff Bezos z Amazonu již opatrně vzkázal Trumpovi, že mu v úřadě přeje úspěch. V kampani přitom internetový sektor dal Clintonové až 70krát více peněz než Trumpovi.

Kritika zazněla od šéfa společnosti Box Aarona Levieho. „Znáte ty časy, kdy jsme se dívali na jiné země a říkali: Páni, oni se snad zbláznili. A sakra, teď jsme ta země my," ulevil si na Twitteru šéf cloudového úložiště Levie.

Disruptoři na druhé straně

Manažeři, kteří chtějí v zavedené ekonomice měnit staré pořádky a jejichž firmy jsou často označovány jako disruptoři, jež mění zavedené obchodní modely na hraně stávající legislativy (Uber, Airbnb a další), jsou nyní na druhé strany barikády.

Technologické profese jsou na hony vzdálené lidem, kteří si celý život vydělávají na živobytí manuálně. Například ředitelka cestovního portálu Expedia Dara Khosrowshari uznala, že lidé z technologické branže se obyčejným Američanům vzdálili.

Donalda Trumpa volili hlavně lidé, kteří sdílenou ekonomiku berou jako ohrožení svých jistot. Například Uber chce investovat do autonomní nákladní přepravy. V Americe je tak ohroženo 3,5 milionu řidičů kamionů, tradiční profese Spojených států.

Stará ekonomika vytváří práci, nová tržní kapitalizaci.Autor: Bloomberg/FAZ

Za Obamy se technologické firmy staly mocnými hráči americké ekonomiky, kdy jejich hodnota na burze kontinuálně rostla (nejhodnotnějšími firmami jsou Apple, Alphabet a Microsoft), zatímco tradiční průmysl, jako třeba automobilky, jež zaměstnávají mnohonásobně více lidí, strádají a po finanční krizi 2008 musely propouštět.

V Silicon Valley se lidem daří skvěle, ale většina Američanů nemá na tomto blahobytu žádný podíl.

Například koncern Google Alphabet zaměstnává jen pětinu lidí než tradiční strojírenský koncern General Electric (GE). „V Silicon Valley se lidem daří skvěle, ale většina Američanů nemá na tomto blahobytu žádný podíl," řekl pár dnů před volbami Peter Thiel, který podpořil jako jeden z mála kalifornských investorů Trumpa.

Zatracené počítače se budou vyrábět doma

Ani za Baracka Obamy nebyl vztah americké administrativy se Silicon Valley ideální, za Trumpa bude ale zřejmě ještě vyostřenější. Trump během kampaně kritizoval firmu Apple, že většinu své produkce vyrábí mimo území Spojených států. Tvrdí, že „jablíčkáře" donutí ty zatracené počítače vyrábět v Americe. Amazonu zase hrozil, že má „velký kartelový problém".

I když však zejména v Kalifornii zavládlo po výsledku voleb zklamání, nakonec se všichni vrátí k počítačům a pracovním schůzkám a začnou pracovat jako dosud. Své pocity shrnuje za mnohé investor a programátor Sam Altman: „Během povolební noci jsme všichni plakali, pochybovali a měli strach. Zítra se vrátíme zpět do práce a zkusíme budovat svět, jaký chceme."