Softwarový inženýr Eric Anderle byl již unaven placením pronajatého bytu nedaleko San Franciska a rozhodl se se ženou Rachel hledat něco vlastního dále od oblasti Silicon Valley. Nakonec si uvědomili, že v oblasti zálivu u Pacifiku nic za rozumné peníze nenajdou, a dospěli k tomu, že mohou utéci mnohem dál na východ Spojených států, až k velkým jezerům na hranicích s Kanadou.

Nakonec našli dům v Michiganu, ale za stejné peníze, jako pronájem dvoupokojového bytu v žádané oblasti Kalifornie, kde sídlí řada technologických firem. Rozhodli se tedy pro dům se čtyřmi ložnicemi až v Michiganu jižně od Grand Rapids. Platba za hypotéku je přitom stejná jako pronájem bytu na západním pobřeží.

Jako za západním pobřeží

Anderle se nemusel ani rozloučit s prací pro firmu Twilio. Přes cloudové úložiště není problém pracovat odjinud, než sídlí fakticky firma. „Opravdu jsme si to zařídili tak, jako bychom žili v oblasti zálivu San Franciska," pochvaluje si rozhodnutí přestěhovat se. Pokud by chtěli zůstat v Kalifornii a pořídit si dům, museli by následujících deset let hodně šetřit, aby si mohli dovolit, co mají už nyní, doplnil.

Opravdu jsme si to zařídili tak, jako bychom žili v oblasti zálivu San Franciska.

Bloomberg Businessweek upozornil, že nastupující trend lidí, kteří mohou pracovat z domova na dálku, stoupá. S tím se rovněž mění i chování realitních kanceláří. Začínají se zaměřovat na opravy starých domů v oblastech, které dříve nikoho nezajímaly. Například na Cleveland. A jak se Američané stěhují, stěhují se za nimi i další služby. Třeba trendové kavárny.

Zájem o levné vnitrozemí

Technicky vzdělaní pracovníci, po kterých je velká poptávka na trhu práce, mají díky technologiím usnadněnou pozici a mohou pracovat i na velké vzdálenosti bez vysedávání v kancelářích.

V oblasti San Franciska jeden ze čtyř lidí, kteří hledají dům, se zajímají o vzdálenější město. Přitom v Seattlu – který je dalším technologickým centrem na západě USA – až 91 procent hledání domů směřuje na místní nemovitosti. Vyplývá to ze statistiky realitní firmy Redfin.

Vše platí hotově

Makléř Ken Selders tvrdí, že se z lokality Grand Rapids stává populární místo pro pracovníky technologických firem ze západního pobřeží. „Je to pro ně šok naruby. Lidé nemohou uvěřit, jaký dům si tu mohou pořídit za své peníze," tvrdí makléř a dodává: „Vše platí hotově, nebo skoro vše. A na všechny nabídky se dívají jako na výhodný nákup."

Druhé největší město Michiganu po Detroitu je Grand Rapids.Autor: shutterstock

Celá oblast okolo velkých jezer na severovýchodě Spojených států, tzv. Rust Belt, která byla postižena ekonomickou krizí bývalých průmyslových oblastí a poklesem populace, začíná být zajímavá pro kupce ze západního pobřeží USA. Ceny domů tu jsou stále nižší než v předkrizovém období v roce 2008.

60 %

Tolik zaměstnavatelů nechává zaměstnancům možnost pracovat z domova. Zdroj: shrm.org

Práce z domova? No problem

Práce z domova je naopak faktorem, který smazává tradiční pravidlo, že se lidé stěhují za prací. Ta je na vzestupu. Skoro dvě třetiny zaměstnavatelů – 60 procent – nechává zaměstnancům možnost, aby mohli komunikovat na dálku s kolegy v práci. V roce 1996 to bylo 20 procent.

Vyplývá to ze studie o zaměstnaneckých výhodách uveřejněné asociací Society for Human Resource Management (SHRM). Ta se dotazovala tří tisícovek amerických firem.

Aplikace jako Slack a Google Hangouts jsou pro on-line koordinaci pracovníků povětšinou dostatečné pro plnění jejich pracovních úkolů.

Běloch, který si tu otevře nový byznys a neustále hovoří o nepopsaném listě, přitahuje hodně nechtěné pozornosti.

Nebuďte za blbce

Noví obyvatelé měst, jako je Detroit, kterému populace v letech 2000 až 2012 klesla o 26,6 procenta na necelých 700 tisíc, by se ale měli vyvarovat svého mnohdy naivního nadšení z těchto „nepopsaných míst". U místních mohou narazit, protože tito lidé jsou hákliví na nově příchozí, kteří se tváří, že spadli někam na Mars.

„Běloch, který si tu otevře nový byznys a neustále hovoří o nepopsaném listě, přitahuje hodně nechtěné pozornosti," říká Aaron Foley, autor knihy How to Live in Detroit Without Being a Jackass (Jak žít v Detroitu a nabýt za blbce).
Proto také pro „nové pionýry" severovýchodu tuto knihu napsal. A hlavně na potkání všem nevykládejte, že je váš šéf 2400 mil daleko, nabádá přistěhovalce ze Silicon Valley.