Karibiku se nedostává běžně rozšířené plodiny. Tím jsou kokosové ořechy a voda, které se nachází uvnitř. Bohatí spotřebitelé na severní polokouli mají o tento produkt nebývalý zájem. Řetězec Starbucks přidává kokosové mléko do kávy latté a zpěvačka Rihanna zas propaguje pití kokosové vody jako trendový sportovní nápoj. Proto také cena kokosového oleje stoupla o více než 50 procent za poslední rok.

Vývoj ceny kokosového olejeAutor: Bloomberg

I když farmáři v tropické oblasti Karibiku jsou živi z příjmů z této plodiny, plantáže kokosových palem se zmenšují. Bouře, sucha i žloutnutí palem přenášené hmyzem doslova vymazalo řadu kokosových farem. Přitom místní farmáři nové palmy nevysazují. Rozloha plantáží se od roku 1994 zmenšila o 17 procent, uvedla agentura OSN pro potraviny FAO.

Kokosy dojdou

„Je potřeba upozornit, že pokud tímto tempem bude pokračovat mizení plantáží, karibským státům kokosové ořechy dojdou," uvedl Compton Paul, koordinátor regionálního programu na podporu kokosových palem z Karibského institutu pro zemědělský výzkum se sídlem na Trinidadu.
V Dominikánské republice na severním pobřeží podniká Dion Siri. Kromě produkce z vlastních stromů kupuje kokosové ořechy od ostatních farmářů. Produkce se v oblasti Nagua za poslední dvě dekády snížila o 60 procent, odhadlo místní sdružení zemědělců.

Málo kvalitní ořechy bez mléka

Siri, který prodává kokosovou vodu na export, tvrdí, že kromě menší produkce je problémem i nižší kvalita ořechů. Mnoho z nich totiž při poslechu nemá uvnitř kokosovou vodu.
„Takové ořechy byly sklizeny příliš brzo," vysvětlil agentuře Bloomberg. „Nejsou dostatečně kvalitní. Naším největším problémem je, že farmáři nevypěstují dostatek kvalitních kokosových ořechů."

Naším největším problémem je, že farmáři nevypěstují dostatek kvalitních kokosových ořechů.

Dříve nebyl zájem

Dříve byl o kokosové ořechy jen malý zájem. Zejména před dvaceti lety, když se rozneslo, že olej z tropického ovoce může zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi. Ořechy neměly téměř žádnou cenu a často shnily na stromech.
Nyní je vše jinak. Kokosové mléko se považuje za zdravější variantu kravského mléka a je populární v tzv. paleokuchařkách, o asijské kuchyni nemluvě.

Kokosová voda je zas módní pro lidi, kteří cvičí směr silového fitness CrossFit. Využívá se i kůra ořechů. Z kokosových vláken se vyrábí výplně do automobilových sedaček. Kokosová textilní vlákna se produkují zejména v Indii.

Kokosová voda, elixír zdraví

Kokosová voda, jež je bohatá na draslík a vitamíny B a C, se začíná stávat v západní civilizaci doslova módní surovinou. Výzkumná společnost Technavio odhadla, že trh s vodou z kokosů bude mít v roce 2019 hodnotu 4 miliardy dolarů.
Firma All Market začala už v roce 2004 prodávat svůj nápoj Vita Coco.

Zpěvačka Rihanna propaguje pití kokosové vody.Autor: commonsenseconspiracy.com

Denně spotřebuje 1,6 milionu kokosových ořechů. Mezi svými investory má celebrity zpěvačku Rihannu, rodačku z Barbadosu, a herce Matthewa McConaugheyho.
Podle firmy má jen americký trh s kokosovou vodou hodnotu 1,2 miliardy dolarů.

Zdroj: Youtube

Falešná kokosová voda

S tím, jak se zvyšuje poptávka po produktech z kokosových ořechů, roste i cena pro místní populaci. Koupit si na ulici kokosový ořech na pití, odseknutý mačetou a s brčkem, začíná být luxusem.


V Guyaně prodávají litr kokosové vody na export za 1,50 dolaru. Místní obchody se plní vodou z kokosů v plechovkách. Ta je často ředěná obyčejnou vodou.
V květnu musel ministr zdravotnictví pro Trinidad a Tobago zkonfiskovat kokosové nápoje z obchodů, které obsahovaly jen vodu a chemikálie.

Cena roste

Melvin Bautista, který vyrábí v Dominikánské republice kokosový nápoj pod značkou Coco Express del Carribe, tvrdí, že má stále větší problémy s dodávkami kokosů. Cenu půllitrového nápoje musel od začátku roku zvednout o dvacet procent na 1,50 dolaru. A cena zřejmě poroste, protože stromy jsou na ostrově staré a ve špatném stavu. Jedinou cestou z bludného kruhu ven je začít pěstovat více kokosových palem.

Trendové potraviny

  • Quinoa – merlík čilský. Neobsahuje lepek. Využívá se do salátů, případně jako mouka.
  • Açai – euterpe (kapustoň) brazilská. Druh tropické palmy z Amazonie. Populární jsou modré bobule. Využívají se jako rozmixovaný nápoj, nejčastěji s banánem a ovesnými vločkami. Obsahuje množství vitaminů a antioxidantů.
  • Chia semínka – semínka šalvěje hispánské. Semínka využívali Aztékové jako platidlo. Jsou populární, protože napomáhají hubnutí, podporují trávení. Obsahují vitaminy, minerály, omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Bolivijci mají smůlu

Módní vlna, která postihla kokosovou vodu a mléko, není prvním případem, kdy si západní civilizace oblíbila potravinu, která pochází z chudších oblastí naší planety.
Například quinoa (merlík čilský) byla v Jižní Americe využívána jako obilovina. Před pěti tisíci lety merlík domestikovali Inkové na svazích And. Současným největším producentem je Bolívie a Peru. Zejména popularita vegetariánské stravy ve Spojených státech z quinoi udělala pro Bolivijce nedostupnou potravinu.