Čtvrt miliardy dolarů. To je suma, kterou hodlá Sean Parker poskytnout na urychlení výzkumu imunoterapie. Čím je tato metoda unikátní? Dokáže léčit i pokročilá stádia rakoviny a nezničí imunitní systém. Výzkum v této oblasti je však pomalý.

Šestatřicetiletý miliardář se snaží častou neefektivitu v základním zdravotním výzkumu, díky němuž lze zachraňovat lidské životy, změnit. Podle Parkera se vydává na charitativní projekty mnoho peněz naprosto neúčelně a především nekoordinovaně.

Svůj přístup nazval „hackerskou filantropií". Čtvrt miliardy dolarů chce využít na propojení výzkumu šesti univerzit a nemocnic, aby se výrazně urychlil vývoj nových léků určených k léčbě rakoviny. Jen ve Spojených státech bylo v roce 2015 diagnostikováno přes 1,6 milionu nových případů rakoviny a na tuto nemoc loni zemřelo 589 tisíc Američanů.

8,2 mil.

Tolik lidí zemřelo celosvětově na rakovinu v roce 2012. Zdroj: who.int

Proč další produkt pro dívky?

Sean Parker se proslavil už v 19 letech, když spoluzaložil server Napster pro sdílení a stahování hudby na internetu. Projekt byl sice později zastaven, ale to již Parker skočil do podnikání v technologiích rovnýma nohama. Prošel mnoha firmami, včetně Facebooku a také nyní má blízko k hudbě. Sedí ve vedení švédské streamovací služby Spotify.

70 %

O tolik by měl vzrůst celosvětově počet onemocnění rakovinou v následujících dvaceti letech. V roce 2012 bylo hlášeno 14 milionů nových případů onemocnění. Zdroj: who.int

Nicméně práce okolo startupů a nových technologických firem ho podle jeho slov přestává naplňovat. Proto nyní věnuje svou energii a téměř veškerý čas novému projektu – Parker Institute for Cancer Immunotherapy.

„Lidé z ostatních projektů, ve kterých figuruji, to asi neradi uslyší. Ale věnovat se internetovému podnikání zaměřenému na spotřebitele není příliš uspokojující. Můj nový projekt je intelektuálně zajímavější a navíc má větší smysl, než stavět další produkt třeba pro dospívající dívky," řekl Parker ve svém newyorském bytě s výhledem na Central Park redaktorovi Financial Times (FT).

Lidé z ostatních projektů, ve kterých figuruji, to asi neradi uslyší. Ale věnovat se internetovému podnikání zaměřenému na spotřebitele není moc uspokojující.

Nebát se o peníze

Parkerovo pojetí dobročinnosti má být přesným opakem k tradičním charitativním organizacím, které pomalu hromadí majetek a bojí se, že by investice donátorů či zakladatelů nadace přišla vniveč.

Koncept mladého podnikatele má v sobě zakódovány i pochyby, že projekt nevyjde. Ale to nemusí nutně znamenat, že by vynaložená snaha byla marná. Naopak, proces poznávání s určitou pravděpodobností selháním počítá.
A „hackerská mentalita" – jak o ní Parker hovoří – by se měla rozšířit i v oblasti charitativních projektů díky tomu, že čím dál častěji v byznysu prosazují lidé, kteří vzešli z programátorské komunity.

Miliardář, jehož hodnota majetku převyšuje dvě miliardy dolarů, navíc svoji snahu nechápe jako financování dobrého skutku, ale spíše jako řešení problému, který nepřitahuje pozornost komerčních firem primárně orientovaných na zisk.

Přeprogramovat naši imunitu

Pokud se vrátíme k projektu imunoterapie, ta je založena na tom, že náš vlastní imunitní systém může být přeprogramován, aby bojoval proti nádorovým buňkám v našem těle. Jedná se o nový trend v léčbě nádorových onemocnění.
I když počátky tohoto oboru se dají vystopovat do 19. století, nikdy nedostal příliš podpory od vládních institucí pro nejisté výsledky. To chce Sean Parker změnit.

Navíc s tím má i osobní zkušenosti. Jeho rodinná anamnéza spojená s astmatem a různými alergiemi jej již od dětských let přivádí do kontaktu se studiem imunitního systému.

Kdo se podílí na výzkumu u Parkera

Až 300 vědců by mělo sdílet své výsledky práce v boji proti rakovině. Parker Institute for Cancer Immunotherapy sdružuje americká špičková pracoviště pro výzkum rakoviny. Jejich výsledky by měly rychle adoptovat farmaceutické firmy. Nové léky by každoročně mělo testovat až 300 tisíc pacientů.
Jsou to:
Memorial Sloan Kettering Cancer Center
Stanford Medicine
University of California, Los Angeles
University of California, San Francisco
University of Pennsylvania
The University of Texas MD Anderson Cancer Center
Zdroj: AP/Parker.org

V ČR se nová léčba používá například u karcinomů kůže. „Oproti cytostatické léčbě, která zabíjí nádorové buňky, ale i celou řadu množících se buněk v organismu, které by zabíjet neměla, je imunitní systém tímhle lékem vlastně podporován," vysvětlil nedávno pro Český rozhlas profesor Petr Arenberger z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, jak průlomová metoda funguje.

Její výhodou je, že se může uplatnit i v pozdějších stádiích rakovinného bujení. Klinické studie se v Česku uplatňují také u pacientů s karcinomem plic, na který ve světě ročně umírá 1,6 milionu pacientů.
Podle Parkera i výzkum rakoviny podléhá jistému stereotypnímu přístupu, kdy lékařský establishment rozhoduje o alokaci peněz na onkologický výzkum.

Imunoterapie je tak stále popelkou mezi metodami léčby rakoviny. PakI proto chce jako soukromý filantrop-investor podpořit směr, který je „mainstreamem" zanedbáván.

100 mld. USD

Tolik stály léky pro léčbu rakoviny v roce 2014 a výdaje za ně rostly meziročně o 10,3 procenta. V roce 2010 to bylo 75 mld. USD. Zdroj: Global Oncology Trend Report

Od Napsteru ke kokainu

Časopis Vanity Fair o Parkerovi napsal, že začal v šestnácti letech jako hacker, který se dokázal dostat do databází mezinárodních korporací i vojenských databází.
O tři roky později byl jedním ze tří zakladatelů projektu Napster. Služba navždy změnila hudební průmysl, protože umožnila sdílení hudby ve formátu mp3 na internetu. Napster fungoval na principu peer-to-peer mezi červnem 1999 a červencem 2001, kdy byl soudně zakázán kvůli porušování autorských práv.

Parker začal v šestnácti letech jako hacker, který se dokázal dostat do databází mezinárodních korporací i vojenských databází.

Následně vznikly desítky podobných služeb, které se již hudebnímu průmyslu nepodařilo vymýtit. Od roku 2008 značka Napster spadá pod prodejce elektroniky Best Buy. Nyní funguje jako placená služba.

V roce 2004 se „zlobivý chlapec" přidal k Marku Zuckerbergovi v době, kdy bylo Facebooku jen pět měsíců a stal se prvním ředitelem společnosti. Měl velký vliv na to, že se ze studentského projektu stal celosvětový fenomén, který neustále roste.

Počítačový a internetový génius je znám pro svůj bohémský styl života. Z vedení Facebooku musel odejít v roce 2005, když policie v jeho bytě našla kokain. „Parker má talent promeškat termíny schůzek, klidně zmizí na několik týdnů, jen aby se vyhnul novinářům," napsal o něm Vanity Fair v roce 2010. I mezi svými přáteli má pověst pěkného divocha, který rozproudí každý večírek.

Na druhou stranu má fantastický čich na to, jakým způsobem se bude ubírat internetový byznys. „Jen málo lidí je tak chytrých jako on," vysekl mu poklonu o pět let mladší Mark Zuckerberg, který s ním i po jeho odchodu z firmy konzultuje některá zásadní rozhodnutí.

Jen málo lidí je tak chytrých jako on.

První cíl splněn

V dětství byl často kvůli astmatu hospitalizován, což mu ale umožňovalo hodně číst. A možná i proto nyní započal další kapitolu svého života. Protože si svůj první postupný cíl už splnil. Alespoň podle scénáristů filmu Sociální síť, ve kterém jeho postavu ztvárnil Justin Timberlake. Ten ve filmu tvrdí, že není „cool" mít milion dolarů, ale rovnou jednu miliardu dolarů. To se rodákovi z Virginie povedlo už ve třiceti letech.

2,4 mld. USD

Majetek Seana Parkera podle časopisu Forbes, což jej činí desátým nejbohatším americkým podnikatelem pod 40 let. Zdroj: forbes.com

Lepší než Napster a Facebook dohromady

Na dubnovém večírku, který měl propagovat jeho nejnovější projekt, si pozval 700 „nejbližších přátel", napsal The Washington Post. A že umí přitáhnout pozornost celebrit, dokazuje, že v jeho domě v Los Angeles za 55 milionů dolarů, byli kromě vědců i celebrity jako Tom Hanks, Sean Penn, Keira Knightly, Bradley Cooper nebo zpěvačky Lady Gaga a Kate Perry.

Výběr z projevů na party – Parker, Hanks, Penn, Cooper

Zdroj: Youtube

Parker o svém institutu tvrdí, že je svou vizí větší než Napster a změní naše životy více než Facebook.

Podstatnější je názor samotných vědců. Eric Rubin, jenž vede výzkumu léků proti rakovině u farmaceutické firmy Merck, pro agenturu AP prohlásil: „Parker Institut má skutečný potenciál, aby urychlil výzkum, jenž umožní vznik dalších léků. Jsme šťastní, že můžeme být u toho."