Zaměstnanci firmy Facebook chtějí proti vůli svého šéfa a zakladatele Marka Zuckerberga interně vyšetřit úlohu soukromé společnosti během amerických voleb. Vyšlo totiž najevo, že část zpráv zveřejněných na sociální síti bylo falešných. Informoval o tom server BuzzFeed.

Podle serveru se až 150 milionů amerických voličů rozhodovalo na základě dění na sociálních sítích a často na základě falešných článků, respektive článků z neověřených zdrojů. Podle Pew Center Research až 62 procent Američanů sledovalo politické zpravodajství na sociálních sítích, zejména na Facebooku. Z něj čerpá zprávy 44 procent dospělých Američanů.

Hned po volbách byl ředitel společnosti Facebook Mark Zuckerberg obviněn z toho, že falešné zprávy ovlivnily řadu voličů ve prospěch Donalda Trumpa. Zuckerberg to odmítl jako šílenou myšlenku.

„Není to šílený nápad. Je spíše šílené, jak jednoduše to smetl ze stolu. Všichni ve firmě víme, jak rychle se falešné zprávy na Facebooku šíří, zejména během volební kampaně," řekl jeden z podřízených Zuckerberga.

BuzFeed News hovořil s pěti zaměstnanci Facebooku. Všichni potvrdili, že mají od nadřízených zakázáno o tomto tématu mluvit s novináři. Zuckerberg se brání tvrzením, že tzv. hoaxy (falešné zprávy) tvoří jen procento obsahu největší sociální sítě světa.