Kauza Rath 735 dní

Start: Večer 14. května 2012 zadržela protikorupční policie exministra zdravotnictví a tehdejšího hejtmana Středočeského kraje za ČSSD Davida Ratha, když odcházel ze schůzky s někdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a exposlancem Petrem Kottem. Rath nesl krabici, v níž podle něj bylo víno, ale policie tam našla 7 milionů korun.

Obvinění: Rath byl obviněn z úplatkářství souvisejícího se zadáváním veřejných zakázek, údajně při modernizaci středočeských nemocnic, opravy zámku Buštěhrad nebo gymnázia v Hostivici. Rath prý o manipulacích se zakázkami věděl a dělil se se spolupachateli o úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení.

Výsledek: Policie předala státnímu zastupitelství spis loni v březnu, soudní proces probíhá u Krajského soudu v Praze od srpna. Rath nejprve marně žádal o propuštění z vazby, vyslyšen byl až loni v listopadu po 18 měsících.
Ústavní soud rozhodl, že exhejtman byl ve vazbě příliš dlouho a má nárok na odškodnění. Jeho advokáti o něj zatím nepožádali. Pokud by byl Rath nakonec odsouzen, musel by naopak vrátit poslanecký plat včetně náhrad, které pobíral i v době své vazby.

Výhled: Líčení sice pokračuje například i tento týden, podle mluvčí soudu Zuzany Steinerové ovšem zatím vůbec nelze odhadnout, kdy proces skončí. Rath se nyní jednání soudu ani neúčastní, aby se prý mohl věnovat své zdravotnické praxi.

Kauza Janoušek 805 dní

Start: Opilý lobbista Roman Janoušek narazil 23. března 2012 v pražské Vyskočilově ulici svým porschem do auta vietnamské podnikatelky. Ujel, a když ho vystoupivší žena na křižovatce dohnala, najel do ní a způsobil jí zranění, s nímž strávila týdny v nemocnici.

Obvinění: Lobbista z úzkými vazbami na ODS byl vyšetřován od počátku na svobodě. Státní zástupkyně požadovala pro Janouška vysoký trest za pokus o vraždu (až 18 let), protože do ženy najel vědomě. Předseda soudního senátu ale nakonec čin překvalifikoval na těžké ublížení na zdraví.

Výsledek: Janouškovi advokáti se už na začátku kauzy domluvili s poškozenou stranou na mimosoudním vyrovnání (měla dostat 900 tisíc korun). Letos 30. dubna Městský soud v Praze poslal lobbistu na tři roky do vězení se zákazem řízení auta na pět let. Za mříže ovšem Janoušek zatím nešel, užívá si údajně na své haciendě v Chorvatsku, protože se řeší odvolání.

Výhled: Státní zástupkyně Jana Kadeřábková se odvolala proti mírnému verdiktu, Janoušek se naopak nechal slyšet, že za přiměřený by považoval podmíněný trest.

Kauza Nečasová 359 dní

Start: V noci z 12. na 13. června 2013 zasahovalo na Úřadu vlády policejní komando Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu. V poutech skončila Jana Nagyová, šéfka kanceláře a důvěrnice tehdejšího premiéra za ODS Petra Nečase, a postupně ještě dalších sedm lidí - politiků či státních úředníků. Následně padla vláda. (Více viz Dotyk 21/2013.)

Obvinění: Jana Nagyová byla obviněna z podplácení a organizace trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby (měla např. zneužít vojenské zpravodajce pro sledování tehdejší manželky premiéra Radky Nečasové). Ve vazbě byla Nagyová od 15. června do 19. července 2013. Až letos 11. února byl obviněn také sám Petr Nečas, a to z podplacení tří bývalých poslanců a zneužití pravomoci (viz také Kauza exposlanců).

Výsledek: Po stránce lidské kauza dopadla tak, že Petr Nečas se rozvedl s manželkou a měsíc poté, loni 21. září, se oženil s Janou Nagyovou. Ta je ovšem nyní stále vyšetřována na svobodě, stejně jako její současný manžel. Minulý týden Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnost Petra Nečase proti stíhání, shledalo ji neodůvodněnou.

Výhled: Celá kauza, dozorovaná Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci v čele s Ivo Ištvanem, se nakonec rozrostla v „chobotnici" s řadou obviněných. Ukázalo se, že původně byla zaměřena proti bývalému náměstkovi pražského vrchního žalobce Liboru Grygárkovi. Na základě odposlechů a dalšího šetření do ní pak „padli" i premiérovi lidé a další politici či státní úředníci, a nakonec i lobbisté jako Ivo Rittig. Konec celého spletitého případu se zdá být v nedohlednu.

Kauza exposlanců 359 dní

Start: Počátek případu je shodný s datem kauzy Nagyová, tedy razií z 12. až 13. června 2013. Úplatkářství dvojice Nagyová–Nečas mělo podle policie mj. spočívat v tom, že nabídla lukrativní místa ve státní správě některým poslancům ODS, např. Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi či Ivanu Fuksovi. Mělo jít o výměnu za to, že složí mandát ve sněmovně a nebudou tak torpédovat daňové zákony prosazované premiérem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). (Více o kauze viz Dotyk 4/2014.)

Obvinění: Převážně z úplatkářství v souvislosti se složením mandátu, případně domlouvání „výměny" mandátů za posty ve státních firmách. Nyní se objevují i spekulace o přímém uplácení penězi, na nichž se údajně měl podílet například i lobbista Ivo Rittig. Fuksa a Tluchořem strávili ve vazbě dobu od 15. června do 16. července 2014, Šnajdr o den méně.

Výsledek: Stíhání trojice výše zmíněných exposlanců ODS zastavil Nejvyšší soud loni v červenci s tím, že se na ně vztahovala poslanecká imunita.

Výhled: Letos v lednu tři exposlanci prostřednictvím advokátů podali žádost o odškodnění za nezákonnou vazbu, každý požaduje zhruba čtyři miliony korun. Smůlu má však jejich kolega, bývalý náměstek ministerstev zemědělství a dopravy Roman Boček. Podle vyšetřovatelů se měl také účastnit vyjednávání o výměně „trafik" za mandáty, ale nebyl poslancem, takže se na něj nevztahuje imunita. Je stále vyšetřován. Pokračuje také stíhání podezřelých v případu zneužití vojenského zpravodajství, kde figurovali např. i šéfové celé rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda.

Kauza Bárta 1031 dní

Start: 29. března 2011 předal tehdejší lídr a poslanec Věcí veřejných Vít Bárta svému stranickému kolegovi Jaroslavu Škárkovi obálku se 170 tisíci korun, další poslankyni Věcí veřejných Kristýně Kočí pak s půl milionem.

Obvinění: Bárta byl 6. dubna 2012 obviněn z uplácení, Škárka z přijetí úplatku. Podle příjemců peněz šlo o korupci, podle samotného Bárty o půjčku. Protože Škárka část peněz už použil (na rozdíl od Kočí), byl s Bártou obviněn i on.

Výsledek: V dubnu roku 2012 Obvodní soud pro Prahu 5 „nasolil" Bártovi podmínku, Škárkovi tři roky. Následovala však série odvolání a loni Městský soud v Praze oba obviněné osvobodil. Nešlo prý o podvod, jak čin klasifikoval soudce Jan Šott, který předtím za účasti kamer udělal z případu show, v níž chtěl zlomit nedotknutelnost politiků. Kvůli osvobozujícím rozsudkům podal dovolání i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, stejně jako ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Nejvyšší soud letos 23. ledna ale definitivně konstatoval, že se žalovaný skutek nestal a oba pánové vyvázli bez trestu.

Kauza Savov 267 dní

Start: Ve dnech 12. a 13. září 2013 provedla policie v pražských Košířích razii, nazvanou akce Octavian. Zasahovala i v areálu vydavatelství Mladá fronta, které ovládá miliardář František Savov. Podvody s neoprávněnými vratkami DPH začala prý police šetřit už před třemi lety po upozornění Finančního analytického útvaru ministerstva financí. (Více viz Dotyk 21/2013.)

Obvinění: Vzápětí po akci v Košířích policie obvinila devět lidí, hovořilo se o daňových únicích až ve výši čtyř miliard korun. Později byla cifra snížena na 780 milionů. Sám František Savov však mezi obviněnými nefiguroval. Letos v březnu po něm ovšem bylo vyhlášeno pátrání. Minulý týden oznámil jeho advokát Vít Široký médiím, že Savov je obviněn za nadměrné odpočty DPH. Policie k tomu žádné informace nepodala.

Výsledek: K soudu se zatím výsledky akce Octavian nedostaly. Policie má prý však informace, že Savov mohl disponovat miliony korun z vratek DPH, jež končily ve spořitelním družstvu Artesa. To údajně skrytě ovládá.

Výhled: Savov podle některých zdrojů tráví většinu času ve Velké Británii. Jeho advokát Vít Široký uvedl, že se klient policii nevyhýbá, proti stíhání ovšem podal stížnost.

Kauza Barták 2110 dní

Start: 26. února 2008 si měl Martin Barták, tehdejší první náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové, v rámci služební cesty do USA říci o úplatek pět milionů dolarů předsedovi dozorčí rady společnosti Tatra Williamu Canabissovi. Za to měl firmě pomoci získat armádní zakázku na nákladní vozidla. Podle Američana se žádostí o peníze neuspěl.

Obvinění: Martin Barták byl obviněn z pokusu o podvod, státní zástupce pro něj navrhoval sazbu šest až osm let nepodmíněně. Vězení až šest let navrhoval také pro druhého obviněného v kauze, Bartákova známého, majitele zbrojařské firmy MPI Group Michala Smrže. Ten prý předstíral vliv na státní úředníky a za sto milionů korun, později „jen" za 20 milionů, měl nabízet zajištění schůzky s premiérem.

Výsledek: 14. května zprostil Pražský městský soud Martina Bartáka i zbrojaře Michala Smrže obvinění z údajné korupce při nákupu nákladních vozů Tatra.

Výhled: Státní zástupce Dušan Táborský se hned po vyhlášení verdiktu odvolal k vrchnímu soudu.

Kauza Izip 211 dní

Start: Loni 7. listopadu zahájili policisté stíhání bývalého šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka kvůli smlouvě VZP se společností IZIP o nákupu nových pojištěnců. Firma tehdy pro pojišťovnu provozovala také elektronické knížky pacienta. IZIP dostala zakázku za stovky milionů korun bez výběrového řízení.

Obvinění: Pavel Horák byl obviněn z pletichaření. stejně jako Jiří Pašek, ředitel firmy IZIP.

Výsledek: Letos 4. dubna Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo dozorujícím státním zástupcům, aby stíhání obou obviněných zrušili.

Výhled: Stíhání bylo podle odůvodnění zastaveno „z důvodu předčasnosti". Policisté se ale mají o případ zajímat i nadále, šetření provádí hradecká expozitura protikorupční policie.

Kauza ProMoPro 1937 dní

Start: Od února 2009 do ledna následujícího roku vyplatil Úřad vlády firmě ProMoPro přes půl miliardy korun za služby spojené s tehdejším českým předsednictvím Evropské unii. Zakázka byla bez tendru, údajně předražená. ProMoPro si navíc najalo subdodavatele, jemuž přeposlalo necelých 400 milionů, ten zas poslal zhruba 200 milionů na účty do Rakouska, kde je pro podezření z praní špinavých peněz zajistily úřady. Zodpovědnost za agendu související s předsednictvím EU měl Alexandr Vondra (ODS), pozdější ministr obrany.

Obvinění: Ministerstvo financí v lednu 2011 podalo ve věci trestní oznámení, škodu vyčíslilo na 150 milionů korun. V dubnu 2012 police obvinila první podezřelé, nakonec celkem 12 lidí, a škoda měla být téměř 390 milionů.

Výsledek: Alexandr Vondra mezi obviněnými nefiguroval. Úřad vlády ovšem dostal za údajně předražené zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví EU z roku 2009 půlmiliardovou pokutu.

Výhled: Kauzu s dvanácti obviněnými projednává Městský soud v Praze. Proti pokutě se úřad vlády odvolal.

Kauza Rittig 911 dní

Start: Už kolem 8. prosince roku 2011 předal Nadační fond proti korupci policii informace o tom, že z pražského Dopravního podniku unikaly peníze za předražený tisk jízdenek. Údajně k firmě, kterou ovládal pražský lobbista spojený s ODS Ivo Rittig. Podle fondu byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek. Policie přitom měla o případu vědět už dva roky před oznámením fondu. (Více viz Dotyk 7/2014.)

Obvinění: Loni začala protikorupční policie stíhat v záležitosti Dopravního podniku pět lidí. Rittig byl ale obviněn až letos v únoru. Byl na krátký čas zadržen, protože prý hrozil jeho útěk do Monaka, ale nakonec dostal zpět i pas. Začátkem března si pak Rittig vyslechl další obvinění, tentokrát z vynášení tajných informací BIS v souvislosti s kauzou Nagyová.

Výsledek: Rittigovi už v květnu zamítli jeho stížnost na stíhání v kauze praní špinavých peněz, která se týká pražského Dopravního podniku. Tento týden mu také Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnost vůči způsobu, jímž je vyšetřována jeho účast v tzv. kauze Nagyová.

Výhled: Rittigovu kauzu, původně dozorovanou olomouckým státním zástupcem Ivo Ištvanem, pod sebe stáhla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Vzhledem k tomu, že lobbista figuruje údajně v celé řadě případů, počínaje solárními elektrárnami přes dopravní podnik po aféru Nagyová, zdá se nyní ukončení jeho kauz v nedohlednu.