Sci-fi fantazie ze Star Treku ožívají při pohledu na novinky z letošního veletrhu spotřební elektroniky CES. Ten kromě klasických pecek v podobě televizí se zase trochu vyšším rozlišením a lepším obrazem, ještě chytřejších telefonů a dokonalejších fotoaparátů a kamer přinesl na světlo světa reálné využití loňského hitu – nositelné elektroniky.

Takzvané wearables totiž umí proměnit obývák ve studio jógy, fitness centrum nebo louku, po které je radost se proběhnout bez obavy z klíšťat. Zároveň se ale umí i přizpůsobit tělu.

Zdroj: Youtube

Objevily se hodinky s páskem, který se sám nastaví podle zápěstí. A měřicí náramky už pomalu střídají mnohem praktičtější hodinky, které měří to samé, ale nebudí takovou pozornost. Hodinky Activité třeba sledují pohyb ve spánku, jsou vodotěsné a na jedno nabití vydrží až osm měsíců. Cena rafičkových hodinek spadla od loňska na třetinu – 150 dolarů.

Nejkomplexnější systém předvedla firma iFit, která je typickou ukázkou, jak může propojení informačních a fitness technologií vypadat.

Zdroj: Youtube

Náramky a hodinky měří tělesné funkce uživatele a komunikují se speciální postelí nebo běžícím pásem v obýváku před televizí. Ten dokáže připravit trénink na míru, a to včetně toho, že si domácí sportovec může vybrat trasu po kterémkoliv městě, v němž funguje služba Street View od Googlu. A na televizi se mu pak promítá trasa, kterou zrovna běží.

Samozřejmě, že nechybí virtuální trenéři, kteří poskytují klasické krátkodobé nebo několikatýdenní programy.

Běhání v místnosti s pocitem pohybu v reálném světě se snaží prosadit i brněnský startup Spoteee, který už pro vybraná fitness centra nasnímal 82 tras v délce 143 kilometrů.

Zdroj: Youtube

O krok dál je rakouský Runtastic, který na CES umožňoval vyzkoušet při cvičení virtuální realitu Oculus Rift. Pro realistický zážitek už chybí jen vůně, respektive pachy, se kterými se během běhání po městech může uživatel setkat.

Zdroj: Youtube

Fitness ale neznamená jen domácí běhání. V módě je i sofistikovanější cvičení třeba v podobě jógy.

Zdroj: Youtube

Chytrá jógová podložka má více než jednadvacet tisíc senzorů, které sledují hmotnost, rovnováhu a správnost pozic během cvičení. Připojením tabletu nebo chytrého telefonu získá osamělý jogín audiovizuální zpětnou vazbu od aplikace, která mu řekne, co dělá dobře a na čem by měl ještě zapracovat. V základu má aplikace k dispozici šestnáct lekcí včetně jógy pro hubnutí.

Podložka SmartMat vybrala na crowdfundingovém serveru Indegogo přes 300 tisíc dolarů. Prodávat by se měla začít v červenci a objednávat lze už teď. Za 297 dolarů.

Podobně jako tuzemská firma eMan sestrojila senzor na tenisovou raketu, jenž sleduje veškeré pohyby a dokáže je analyzovat v rámci tréninku, zkoušejí to i Američané pro svůj basebal.

SwingTracker dokáže zobrazit všechny odpaly, které hráč provede, a zanalyzovat možné chyby, srovnávat se s ostatními spoluhráči nebo protihráči.

Letošní CES ale přinesl podobné senzory v podstatě všem podobným sportům – včetně golfu, basketbalu nebo fotbalu.

Nejen na doma je ale model s názvem Sensoria Socks. Jak už název napovídá, jde o doslovnou aplikaci pojmu nositelné elektroniky. Ponožky jsou protkané tlakovými senzory, které kromě měření počtu, rytmu a rychlosti vašich kroků sledují i to, kterou částí chodidla se jejich majitel zrovna dotýká země.

Samozřejmě spolupracují s aplikací v mobilu nebo v tabletu, která majiteli ukáže, jestli nemá špatné boty nebo jestli by nebylo lepší vyhledat odbornější pomoc. K dispozici je tradičně i osobní virtuální trenér. Sada dvou párů takových ponožek vyjde na 149 dolarů a prodávat se začnou v zimě.