Zahájení izraelsko-palestinských rozhovorů předcházelo především gesto prosazené americkými vyjednavači. Izraelská vláda propustila 26 Palestinců usvědčených z teroristických činů.

Oběťmi čerstvě osvobozených vězňů byl mimo jiné dvaadvacetiletý Menahem Dadon, zastřelený, když ho jeho zaměstnavatel v Gaze poslal na nákup. Zůstala po něm těhotná manželka a dvě dcery. Také Izrael Tennenbaum, přeživší holocaust, ubitý ocelovou tyčí ve věku 72 let. Nebo Izák Rotenberg, kterému se podařilo uprchnout z nacistického koncentračního tábora, kde byla povražděna jeho rodina, ubitý ve věku 67 let sekerou. Jeho násilná smrt byla přijímací zkouškou vraha do teroristické organizace. Jedenapadesátiletá Simcha Levi, ubita v autě palestinskými dělníky, které vezla do práce. Devětasedmdesátiletý Morris Ajzenštat zavražděný sekerou v parku při čtení knihy. Avraham Kintsler, čtyřiaosmdesátiletý rodák z Haliče, ubitý při práci v ovocném sadu. David Dadi (43) a Chaim Weizman (33) oba ubodaní ve spánku v bytě v Ramle. Aby se vrazi mohli svým činem pochlubit, uřezali obětem uši. Annie Lei, čtyřiašedesátiletá francouzská turistka, ubodaná v Betlémě v restauraci. Třicetiletý právník Ian Feinberg, který pracoval jako zástupce evropské rozvojové pomoci v Gaze. Byl zastřelen teroristy, kteří vtrhli do místnosti, kde probíhalo obchodní jednání, s výkřikem „Přišli jsme zabít Žida“. Zůstala po něm manželka a tři děti.

Propuštěné vrahy vítá doma oslava. Ohňostroje, hudba, jejich spoluobčané tančí a mávají vlajkami. Prezident Mahmúd Abbás jim osobně potřásl rukama a políbil je. Naproti tomu mluvčí Hamásu Mahmúd Zahár jednání už předem odmítl s tím, že palestinského osvobození bude dosaženo spíše odporem než jednáním. „Cesta ke svobodě je cestou vítězství a obětí, ne ústupků ze zásad, práv a cti palestinského lidu,“ řekl.

Jednání o míru začala.