Netflix byl první, Amazon přišel hned po něm a rázně si řekl o své místo na slunci. Někdy je dokonce nejhlasitější. A teď je řada na těch dalších, aby si o oni řekli, že mohou uspět. Řeč je o internetových serverech, videopůjčovnách, které produkují vlastní obsah a svými pořady tak vlastně kradou slávu těm opravdovým televizím.

Online videopůjčovny válcují trh vlastní tvorbou

Letos takto další výrazný krok udělala společnost Hulu. Tato společnost jde doslova v netflixovských šlépějích, i ona je především online půjčovnou videa na vyžádání. Po úspěchu internetových producentů se i Hulu, společně vlastněná třemi mediálními konglomeráty (Walt Disney, 21st Century Fox a Comcast), pustila do vlastního obsahu. První kroky přišly společně s Netflixem, ale teprve loni byl znát znatelný krok směrem k divákovi.

Současná televizní tvorba (dá-li se jí ještě říkat televizní) se vyznačuje jednoduše vysokou kvalitou. I proto se často mluví o "quality-TV". Zaručují ji známá jména jak před kamerou, tak často i za ní. Doba, kdy televize byla skladištěm starých okoukaných filmových tváří a kdy se herci málokdy dokázali z TV naplno přesunout na velké plátno, je dávno pryč. Televize se nebojí zaplatit velká jména podobně jako filmoví tvůrci, zvláště když jim u úspěšného seriálu zaručí práci na delší období. Kabelové televize poté tvůrcům mohou nabídnout i kýženou tvůrčí svobodu. Bez nutnosti sestříhat své dílo, aby mělo vyšší sledovanost.

Hulu takto udeřila loni, když přišlo se sérií 11.22.63. K ní dokázala upsat hned tři velká jména: herce Jamese Franka, producenta J. J. Abramse a autora předlohy Stephena Kinga. Za událost se považovalo i uvedení série The Path, ke které Hulu zlákala Aarona Paula, držitele tří cen Emmy za Breaking Bad. Úspěch od kritiků ale přišel až letos díky dramatické sérii The Handmaid’s Tale, kterou společnost vypustila teprve letos v dubnu. A příběh z postapokalyptické budoucnosti posbíral devět nominací na Emmy včetně cen pro nejlepší dramatický seriál i herečku v dramatickém seriálu.

Zmínku si pak zaslouží i internetová odnož televize CBS nazvaná CBS All Acces, která také distribuuje seriály přímo přes internet. Tato relativně nová služba si má velké jméno udělat až v následujícím roce, kdy vypustí novou sérii ze světa Star Trek s podtitulem Discovery. Už letos ale All Acces zabodovala, když shrábla nominaci v jedné z méně sledovaných kategoriích za drama The Good Fight navazující na populární The Good Wife.

Jedna HBO vládne všem, Westworld dominoval nominacím

Udělování televizních cen tak už tradičně bývá pod náporem kabelových stanic. Ty mají mnohem větší prostředky než celoplošné stanice, a jak už bylo řečeno, mají i větší volnost. Nejsou totiž kontrolovány a cenzurovány Federálním komunikačním úřadem (FCC). Mohou tak divákům dopřát více násilí, nahoty, krve i vulgarity.

V poslední době se tak mezi nejúspěšnější televizní stanice řadí AMC (letos nominace za Better Call Saul, dříve ceny sbíraly například série Breaking Bad a Mad Men), Showtime (Homeland či Ray Donovan), FX (Atlanta, Fargo nebo loni oceňovaná minisérie People v. O. J. Simpson: American Crime Story) a samozřejmě internetový gigant Netflix, který má letos v hlavní dramatické kategorii hned tři želízka v ohni za Dům z karet (House of Cards), Stranger Things a The Crown.

Nad všemi ale ční jedna stanice, která už podle svého motta je víc než televize. HBO. Letos se nominační prohlášení obešlo bez jednoho z nejdůležitějších seriálů poslední dekády Hra o trůny (Game of Thrones). A přesto to byl seriál Westworld, který posbíral nejvíce nominací – rovných 22. A HBO tak má už několik let v řadě vždy alespoň jednoho kandidáta v kategorii nejlepších dramat. A smutnit nemusí ani mezi komediemi, kde poslední dva roky vyhrál seriál Veep. Záda mu jistí ještě omedie Sillicon Valley.

Rodinný seriál This Is Us vrátil čest klasickým televizím

Jestliže ale mluvíme o dominanci kabelových stanic a internetových producentů, je třeba zmínit i jednu výjimku. Ani jedna ze čtyř celoplošných amerických televizí (ABC, NBC, CBS a Fox) neměla své favority mezi nominovanými nejlepšími dramaty od roku 2011, kdy byla nominována zmíněná The Good Wife od CBS. Od té doby se jim nominace vyhýbaly. Televize zkrátka nemohly přijít s konkurenceschopným dramatem.

"Je s podivem, že celoplošná televize pořádá ceremoniál, na němž všechny ceny rozdá kabelovkám a internetu," podivoval se před lety moderátor večera Seth Meyers.

Letos si ale mezi nominovanými nejlepšími dramaty můžete odškrtnout jednu z událostí uplynulé televizní sezóny – This Is Us. Hit stanice NBC zabodoval celkem jedenácti nominacemi včetně té za nejlepší dramatickou sérii i dvou herců v hlavní dramatické kategorii. Osmnáctidílný seriál popisuje osudy několika lidí narozených ve stejný den, sleduje příběhy rodin a co spojuje a rozděluje jejich členy. Melodrama mělo velký ohlas u diváků i kritiků. A americký filmový institut je už dříve vybral za jeden z deseti nejlepších seriálů roku 2016.

Saturday Night Live ožila s Trumpovým nástupem

Kromě Westworldu se podařilo ještě jednomu pořadu posbírat celkem 22 nominací. Jde o Saturday Night Live (SNL). Sobotní pořad přináší každý týden živě několik skečů, které se většinou točí kolem hosta pořadu. Tím je pokaždé jiná hvězda. Pořad běží už od roku 1976 a tradičně se profiluje jako politická satira. S volbou Donalda Trumpa nabraly skeče SNL nový rozměr. SNL je tradičně nominována v kategorii varietních show a letos, kdy měla nejsledovanější za posledních 23 let, si velmi pravděpodobně dojde pro vítězství.

Už loni si pro cenu Emmy došla členka hereckého ansámblu Kate McKinnonová, která v politických skečích ztvárňovala například Hillary Clintonovou. Letos si nominaci vysloužily i její kolegyně Vanessa Beyerová a Leslie Jonesová. Protože SNL si vždy zakládá na rozsáhlém hereckém složení, všechny tři herečky jsou nominovány v kategorii vedlejších rolí, a zabraly tak polovinu míst v kategorii.

SNL se ale dočkala i v mužské kategorii. V kategorii vedlejších komediálních rolí byl nominován Alec Baldwin, který v show hostuje jako Donald Trump, krom toho ještě jednu epizodu 42. sezony uváděl (Baldwinuváděl SNL celkem už sedmnáctkrát, což je absolutní rekord). Zajímavostí je, že Baldwin přitom ani není členem hereckého ansámblu, v SNL pouze hostuje. Emmy má pro hostování v seriálu (dramatickém i komediálním) vlastní kategorie. Loni si tuto sošku společně odnesly komičky Tina Feyová a Amy Poehlerová za společné uvádění právě SNL. Baldwinovo hostování ale bylo díky Trumpovi tak výrazné, že byl přeřazen o kategorii výš.

Politika ale hrála roli v kategorii talk show, kde se nominace dočkaly Last Week Tonight s Johnem Oliverem, The Late Show Stepena Colberta, Real Time s Billem Mahrem i Full Frontal Samanthy Beeové. Všechno to jsou show, které sázejí na komentování současné politické scény. Sázka na rýpání do amerického prezidenta se zkrátka vyplatí.