České dotace pro potravináře rozhodně nejsou totéž co evropské dotace zemědělcům, přidělované podle hektarů a kusů dobytka. Tuzemské ministerstvo zemědělství rozdává peníze ze státního rozpočtu podle svých pravidel zpracovatelům, kteří o ně požádají.

Obvykle dotační balík rozděluje mezi více než třicítku velkých mlékáren, masokombinátů, pekáren i výrobců krmiv. Vloni, kdy objem peněz významně posílil, se počet dotovaných firem rozšířil na 42. Čeští daňoví poplatníci tak přispívají potravinářským fabrikám na modernizaci výroby a pořizování nových technologií.

Babišovo potravinářské impérium každoročně shrábne z národních dotací pro zpracovatele přes pětinu peněz.

V roce 2013, tedy rok předtím, než se majitel Agrofertu Andrej Babiš stal ministrem financí a vicepremiérem, vydal státní rozpočet na podporu potravinářů necelých 131 milionů korun. Ministerstvo zemědělství peníze rozdělilo mezi 35 firem.

Mezi nimi bylo pět společností z koncernu Agrofert, které dohromady pobraly téměř 32 milionů korun. Nejvíc – téměř 12 milionů – získala mlýnsko-pekárenská společnost Penam. Osm milionů dostala Vodňanská drůbež, bezmála 7 milionů pak mlékárna Olma.

Autor: Dotyk

V roce 2014 se Babiš stal ministrem financí, přišel ale už ke schválenému rozpočtu. Potravináři v tom roce dostali ze státní kasy 140 milionů korun. Do Agrofertu přiteklo pro 6 firem 28 milionů. Tentokrát nejvíc – přes 11 milionů – přikleplo ministerstvo zemědělství vedené lidovcem Marianem Jurečkou Vodňanské drůbeži.

Šťastná třináctka

Vloni už státní pokladna pod kontrolou Andreje Babiše poslala na národní dotační titul DT 13 pro zpracovatele 203 milionů korun. Na dotace si sáhlo 9 firem ze skupiny ministra financí. Celkem pobraly přes 45 milionů korun.

Nejvíc – znovu více než 11 milionů – opět dostala Vodňanská drůbež. Přes 8 milionů šlo do Mlékárny Hlinsko. Víc než 5 milionů obdržel Penam a výrobce krmiv Cerea. Údaje o rozdělování dotací získal Dotyk od ministerstva zemědělství.

Autor: Dotyk

„Na letošek je pro národní dotační titul DT 13 vyčleněna částka 396 milionů korun," sdělila na dotaz Dotyku mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. O dotace mohli zpracovatelé žádat do konce dubna. Komu je stát přiklepne, zatím není známo. „Rozhodnutí o poskytnutí dotace se budou vydávat v listopadu," uvedla Ježková.

Potravináři vedle toho využívají také různé evropské fondy. V minulém programovém období čerpali peníze zejména z operačních programů Životní prostředí, Lidské zdroje a zaměstnanost či Podnikání a inovace.

Berou také investiční podpory z Programu rozvoje venkova, který spravuje agrární resort. Dříve tyto dotace ze 75 procent financovala Evropská unie a 25 procent hradila Česká republika. Za ministra financí Andreje Babiše se český podíl zvýšil na 35 procent a rozšířil se tak celý balík peněz, které dostávají hlavně zemědělci a zpracovatelé agrárních komodit.