Templářští rytíři, pověření ochranou nejcennějších křesťanských relikvií, představovali nejmocnější, nejbohatší a nejzáhadnější vojenský řád středověku. Počátek jejich zkázy nastal v pátek 13. října roku 1307, kdy je začal francouzský král Filip IV. Sličný, pocházející z rodu Kapetovců, masově zatýkat po celé Francii. Do vězení bylo uvrženo na pět tisíc rytířů včetně velmistra řádu Jacquese de Molay, stovky z nich čekalo spolu s velmistrem upálení. Podle legendy přivolalo vyvraždění templářů na francouzský královský rod Kapetovců prokletí, jemuž padl za oběť nejen Filip Sličný, ale i jeho tři synové a jediný vnuk.

Soumrak templářů vznikl v Česku

Ve středu 6. prosince startuje první desetidílná série nového amerického seriálu Knightfall (v češtině poběží pod názvem Soumrak templářů), který legendy i skutečné události spojené s templářským řádem opět připomene. Světovou premiéru si seriál odbude na kanálu History Channel, v českém prostředí jej bude od 7. prosince uvádět každý čtvrtek HBO (první dva díly ale mohli shlédnout čeští diváci už v pondělí při slavnostní premiéře v pražském kině Světozor).

Seriál se má stát podle jeho producentů "kronikou tajemných, ale v lecčems pravdivých historických záznamů o působení někdejších elitních účastníků křížových výprav, ochránců svatého hrobu v Jeruzalémě a také údajných strážců svatého grálu". Navazuje tak očividně na úspěch předchozího díla z produkce History Channel, seriálu Vikingové (The Vikings): inspirovaný skutečností, výpravný, ovšem řadu historických faktů si tvůrci nepochybně přizpůsobí k obrazu svému.

Zdroj: Youtube

Na rozdíl od Vikingů má ale celá série bytostný vztah k českému prostředí - kromě několika scén natočených v chorvatském Dubrovníku totiž celá vznikla v České republice. A podobně jako dávný templářský řád ve Francii stihla tvůrce seriálu při natáčení v Česku jedna ohnivá zkáza. Na rozdíl od skutečných rytířů se však naštěstí nestala televiznímu dílu osudnou.

S myšlenkou natočit seriál o konci templářského řádu přišel herec a producent Jeremy Renner společně s produkčním partnerem Donem Handfieldem. Seriál vznikl v produkci A + E Studios a jeho dalšími spoluproducenty se stali Jeff Pinkner, Andre Nemec, Josh Appelbaum a Scott Rosenberg.

Hlavním hrdinou jejich příběhu se stal templářský rytíř Landry, veterán křížových výprav, který se stává vůdcem templářů a vede ostatní při honbě za nejcennější křesťanskou relikvií - svatým grálem. Landry se sice vyznačuje pozoruhodnými vojenskými schopnostmi i odvahou vedoucí až k bezohlednosti, jeho vírou v Boha však hluboce otřese selhání křesťanských vojáků ve Svaté zemi. Uvěří, že grál je nenávratně ztracen, a na několik let propadne beznaději. Když ale obdrží zprávu o tom, že grál byl znovu nalezen, rozhodne se ještě jednou vést templáře po cestě tajemství, víry a krveprolití.

Skromný Velšan v roli hrdého rytíře

Jako představitele rytíře Landryho si producenti vybrali dvaatřicetiletého Velšana Toma Cullena, známého v Česku nejvíc ze seriálu Panství Downton. On a další anglický herec Simon Merrells v roli Landryho nejbližšího přítele absolvovali při natáčení nejvíc bojových scén, které se natáčely mimo jiné v prosinci roku 2016 v pražském Průhonickém parku při teplotách pod nulou a naopak v červnu téhož roku v chorvatském Dubrovníku v situaci, kdy teplota dosahovala bezmála čtyřicítek.

I proto Cullen v několika rozhovorech poznamenal, že ušlechtilý Landry se stal fyzicky nejnáročnější rolí jeho kariéry. Jedním dechem ale dodával, že oproti tomu, čemu čelili skuteční templářští rytíři, to pořád nic nebylo - zatímco totiž herci i kaskadéři měli na sobě kroužkové brnění vyrobené z hliníku, které mohlo vážit jen kolem pěti kilogramů, skutečná kroužková nýtovaná zbroj měla hmotnost až čtyřikrát větší.

"Opravdoví templáři měli na sobě ocel a bojovali skutečně o život, myslím, že představovali úplně jiné lidi. Ale lidi mimořádné," říká Cullen.

O podobném projektu prý snil od dětství. "Vyrostl jsem ve Walesu a bydleli jsme kousek od starého hradu. Tenhle druh historie mám skutečně zakódován ve své DNA a myslím, že podobně to má řada lidí v Evropě," řekl v rozhovoru pro server Showbizjunkies.com.

"Když jsem byl malý, dal mi táta dřevěný meč a štít a my jsme pak s kamarádem běhali všude kolem a hráli si na rytíře a válečníky. Myslím, že čím jsme starší, tím víc toho s sebou vlečeme a já vím, že se mi mnohokrát po mém dětství zastesklo."

Přímo na place si Cullen podle očitých svědků nikdy na nic nestěžoval a snažil se šířit kolem sebe dobrou náladu. Při příchodu na scénu měl zvyk podat ruku všem lidem, kteří zrovna stáli okolo (nerozlišoval přitom, zda jde o režiséra nebo o komparzistu), a při natáčení zimní bitvy, která se točila v mrazivém počasí v Průhonickém parku, bavil při čekání na záběr všechny přítomné vlastní variantou slavné „měsíční chůze“ Michaela Jacksona.

Když se naopak v Dubrovníku točily ve velkém horku scény dobytí města Akkonu muslimskými nájezdníky Mameluky, získal si srdce řady přítomných, když v pauze přisedl k malé holčičce z komparsu, představující dítě, které se Landry snaží zachránit před nájezdníky, zajímal se o to, jak se má, a nabídl jí zmrzlinu, kdyby jí bylo moc horko.

Zmrzlinu mimochodem štáb dodával kaskadérům i šermířům přímo na plac, aby natáčení ve velkém horku zvládli. Při zimních scénách byly naopak k dispozici vyhřívané stany. O všechny účastníky natáčení se produkce opravdu hezky starala.

Jak vznikly legendy o svatém grálu

Dobytí přístavního města Akkonu je mimochodem jednou z opravdu historických událostí, již seriál zachycuje, a současně událostí, která templáře proslavila a zavdala podnět k mnoha legendám o svatém grálu.

Akkon byl dobyt v roce 1291 osmanskými muslimskými nájezdníky pod velením sultána el-Ashraf Khalila. K datu 18. května už sultánovým mamelukům odolával jen templářský železný hrad na jihozápadním výběžku Akkonu.

Přeživší templáři se opevnili spolu se skupinou obyvatel obojího pohlaví v budově řádu, která měla charakter pevnosti, a téměř týden odolávali mameluckým útokům. Až když jim sultán nabídl za předání pevnosti čestný odchod, otevřeli bránu a umožnili emírovi a stovce ozbrojenců vstup. Mamelukové ale porušili sultánův slib a pokusili se odvléct několik žen a dětí. Templáři tedy znovu sáhli po zbrani a vyvolali bitvu, v níž pobili muslimské bojovníky do posledního muže. V noci se jim pak podařilo naložit řádový poklad na loď a vypravit ho z města.

Podle legend byly součástí pokladu i svatý grál a další svaté relikvie, které měli templáři střežit a jež později ukryli na neznámém místě – tento motiv se stal vděčným námětem desítek dobrodružných i mysteriózních děl světové literatury a filmu, Indiana Jonesem počínaje a Šifrou mistra Leonarda konče.

Známý britský sindolog a badatel lan Wilson tvrdí, že templáři vlastnili až několik artefaktů z Ježíšovy pozůstalosti: například Turínské plátno, Longinovo kopí, kterým byl proboden bok Vykupitele, i samotný grál. Zatímco Turínské plátno a Longinovo kopí byla nalezena, grál zmizel beze stopy. Dodnes se tak vedou diskuse, kde se grál spolu s řádovým pokladem skrývá.

Oheň natáčení nezmařil

V seriálu představují historický Akkon dvě místa - scény bojů o přístavní molo se natáčely v chorvatském Dubrovníku pod skutečnými historickými hradbami, jen pár metrů od míst, kde vznikal i slavný seriál Hra o trůny. V řadě záběrů ale suplovaly Akkon obří kulisy, postavené českými scénickými výtvarníky na pláni za barrandovskými filmovými studii, které současně sloužily jako středověká Paříž.

A právě tyto kulisy způsobily při natáčení největší drama, protože koncem září 2016 z dosud plně nezjištěných příčin vzplály a shořely na popel. Požár byl tehdy viditelný z celé Prahy, škoda dosáhla sta milionů korun. Na místě zasahovalo 24 hasičských jednotek a vrtulník.

Původce požáru se najít nepodařilo. "Šlo o neprokázané zavinění neznámé osoby. To znamená, že jsme vyloučili technickou závadu, požár vznikl kvůli člověku, ale nepodařilo se zjistit, jak a proč," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Škoda vznikla především společnosti Stillking Films, která pro Američany zajišťovala v Česku produkci a pozemky sousedící se studii na Barrandově si pronajala. Požár ale natáčení nezastavil, jen se trochu pozměnil výrobní plán. Namísto v kulisách se začalo víc pracovat v exteriérech a v barrandovských studiích a kulisy byly mezitím postaveny znovu. Vzniklou škodu uhradila pojišťovna a natáčení ani moc nepřekročilo plánovaný termín.

Scény dobytí Akkonu a dalších templářských bitev představovaly také velkou příležitost pro stovky českých šermířů a příznivce bojových umění, pohybové castingy na role bojovníků se konaly hned v několika městech České republiky. Základ bojovníků tvořili kaskadéři české kaskadérské skupiny Filmka a šermíři agentury Merlet, působící pod Filmkou. Merlet pak organizoval nábor dalších válečníků, kterých bylo potřeba několik set a jejichž rolí se zhostili členové desítek českých skupin scénického a historického šermu. Soumrak templářů, jenž vznikal souběžně spolu s dalším výpravným historickým seriálem Britannia, tak vytížil českou šermířskou obec podobně, jako naposledy v roce 1999 souběžné natáčení dvou Johanek z Arku na českém území.

Není divu, že si čeští filmoví pracovníci i šermíři přejí, aby se první sérii dařilo - pokud totiž bude úspěšná, je velká naděje, že se sem produkce Soumraku templářů vrátí.

Templářský řád

Templářský řád

Chudí rytíři Kristovi a Šalamounova chrámu, jak se templáři oficiálně jmenovali, odvozovali název od svého původního sídla v mešitě Kubbat as-Sachrá (Skalní chrám) v Jeruzalémě, stojící v místě, kde stával dříve Šalomounův chrám (templ). Jejich původním úkolem byla ochrana poutníků přicházejících navštívit svatá místa. S rostoucí mocí a vlivem a se zakládáním dalších a dalších opěrných templářských klášterů a hradů však položili také základ modernímu bankovnictví. Brzy totiž zjistili, že převážet peníze z jednoho místa na jiné a zpět je příliš složité, drahé a nebezpečné. Využili proto svých asi devíti tisíc hradů, komend a dalších sídel v Evropě a Středomoří a vytvořili z nich první moderní bankovní síť. Používali směnky, šeky, různé druhy úvěrů, přijímali vklady a prováděli platby do zahraničí podobně jako dnešní banky. Půjčovali také anglickému a francouzskému králi na finacování jejich vzájemné války, a právě to se jim zřejmě stalo osudným: neochota francouzského krále splácet tento dluh a současně touha přivlastnit si obrovský templářský majetek stála za vykonstruovaným obviněním templářů z hereze a následným zničením celého řádu.