Říká se tomu Moneyball. Možná jste viděli stejnojmenný film, ve kterém Brad Pitt jako generální manažer basebalového klubu sestavuje tým na základě statistik. A s podceňovaným týmem vyhrává a vyhrává.

Pitt ve filmu ztvárnil skutečnou historickou postavu Billyho Beanea, jehož tým Oakland Athletics dokázal na začátku milénia s rozpočtem přibližně 44 milionů amerických dolarů přehrávat o hodně bohatší kluby jako například New York Yankees, kteří operovali s rozpočtem až 125 milionů dolarů. A za svůj úspěch skutečně vděčil speciálnímu výběru hráčů pouze na základě statistik. Oakland kvůli omezenému počtu peněz vybíral méně známé hráče, u nichž statistiky prokázaly, že mohou být stejně dobří jako už slavní basebalisté. Byť hráči Athletics nakonec ligu nevyhráli, jejich přístup inspiroval i další týmy.

Podle příběhu basebalistů z Oaklandu napsal Michael Lewis faktografickou knihu Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game, v roce 2011 byl natočen už zmíněný snímek, nominovaný na Oscara, a v druhé dekádě našeho milénia se podobné trendy dostávají i do hokeje, fotbalu a dalších sportů. Navíc se šíří do Evropy. A v čem spočívá podstata nového pohledu na statistickou analytiku? Ve stručnosti nejde jen o to, jak často hráč odpálí míček, ale i o to, jak a kdy.

V Česku to zkouší "The Hockey Ninja"

Statistiky samozřejmě k hokeji patří odjakživa. Jágr stoupá kanadským bodováním NHL a všichni si můžeme snadno najít, kolik má zrovna na svém kontě gólů a asistencí. Nyní se ale statistický pohled na hru trochu změnil. Přibývají nové statistiky, které už tak snadno viditelné nejsou.

Základem jsou zpravidla metriky založené na plus/minus bilanci střel každého hráče na ledě, tzv. Corsi. Tato statistika umožňuje sledovat, zda a jak moc se tým s konkrétním hráčem drží v útoku, nebo jestli svá střídání pravidelně prohrává a nechává se zamknout ve vlastním obranném pásmu. „Další parametry sledují, kdo pomáhá týmu rozvážet puky do útoku, jak často se dostává do nebezpečných prostor, jak dobře nahrává. Možností je spousta, hlavním cílem je mít k dispozici o každém hráči výrazně větší množství informací, než dostanete z běžného zápisu o utkání," řekl Dotyku jeden z předních českých analytiků Jan Morkes.

Právě Morkes, známý pod svou twitterovou přezdívkou The Hockey Ninja, se v Česku věnuje statistické osvětě. Navíc spolupracuje s libereckým hokejovým klubem Bílí Tygři, který i díky tomu dosáhl loni na ligový pohár a letos opět vyhrál základní část. „Spolu s bratrem Davidem analyzujeme utkání, komunikujeme s trenérským týmem a snažíme se reagovat na aktuální požadavky tak, aby měli trenéři k dispozici co nejlepší informace ke své práci. Nejde o stereotypní práci, v níž jen monotónně přepisujete čísla z jedné tabulky do druhé. K různým problémům nebo otázkám trenérů potřebujeme různá data a jiný přístup."

Podobné hlasy zní také z fotbalu. Zde mezi průkopníky v českém rybníce patří pražská Slavia. I zde se o slovo přihlásili matematičtí analytici a pomohli do klubu přivézt jednu výraznou posilu. Kamerunec Michael Ngadeu-Ngadjui patří k objevům letošní sezóny a na posledním africkém šampionátu se zařadil do nejlepší sestavy.

„Sledujeme každý dotek hráče s míčem a následně tato data využijeme ve velkém množství matematických modelů. To nám ukáže hráčovy schopnosti. Můžeme sledovat, jaká byla hráčova výkonnost v různých herních systémech nebo v čem a jak se zlepšoval. Získáme tím hrubý odhad schopností hráče, na kterého se následně letí podívat skauti. Ti už pak vědí, na co se zaměřit, a použijí svůj nenahraditelný cit," vysvětlil už dříve pro iDNES.cz slávistický analytik Jakub Dobiáš.

Statistiky na všechno

Statistická analýza tak má hned několik využití. Nejviditelnější bude při sestavování kádru, tak jako v už zmiňovaném basebalu. Dokáže ale pomoci i při běžném nasazování hráčů do zápasů. „Myslím, že dokážeme mnohem podrobněji vykreslit, v čem jsou silné i slabé stránky každého hráče, a podpořit to smysluplnými ukazateli. Přidáváme tak novou vrstvu informací k hodnocení trenérů, skautů a dalších. Vrstvu, která je navíc schopná sebereflexe. Můžeme se vrátit zpět a zkontrolovat, jestli naše předpoklady pořád platí, zda jsme někde neudělali chybu nebo jestli už některé prvky nefungují. To se týká pohledu na vlastní hráče i na případné posily," dodává hokejový analytik Morkes.

Právě v hokeji je dopad analýzy momentálně nejcitelnější. Například v americkém NHL týmu Arizona Coyotes působí od letošní sezóny historicky nejmladší generální manažer jakéhokoli týmu v NHL. Johnu Chaykovi je pouhých 27 let. A v hokejovém světě si udělal jméno díky své společnosti Stathletes, která, jak už název napovídá, zkoumala výkonnost hráčů na základě statistik. A Chayka v Arizoně rozjel svůj hokejový Moneyball.

„Před tréninkem přijdu do šatny a všude vidím čísla. Ani nevím, co znamenají. Jsou všude a jsou tu statistiky na všechno. Manažer se snaží využít každé maličkosti, ať je to video, statistiky, analýza, rozebírání všech hráčů, aby zlepšil tým. A já chápu, že chce udělat maximum pro to, aby nás nasměroval k vítězství. Pro nás hráče je to změna. Dřív ani video nebývalo, dnes u něj v den zápasu trávíme hodinu. Statistiky hráčům ukazují, jak na tom jsou, v čem se zlepšit," komentoval to Martin Hanzal, donedávna ještě hráč Coyotes.

Rozšířené statistiky ale mají také své odpůrce. Jedním z nich je například trenér John Tortorella, jehož tým Columbus Blue Jackets letos zažívá nejlepší sezónu. Podle Morkese ale může jít o pouhou mediální pózu, protože tým šlape i z pohledu statistika. „Není to tak, že by Columbus byl podle statistik špatným týmem. Měl na začátku možná trochu štěstí, ale pak se podle dostupných ukazatelů výrazně zlepšil, má skvělého gólmana, řadu dobrých mladých hráčů a nejlepší přesilovky v lize. Možná k tomu Tortorella přišel vlastním vnímáním hokeje, ale nedá se říct, že by postavil statistiky na hlavu."

Pro a proti? Spíše pro

Moderní využívání pokročilých statistik tak představuje jasnou budoucností většiny úspěšných sportovních klubů. Basebal tomu přišel na kloub už krátce po začátku tisíciletí, hokej svou revoluci prožívá právě nyní a v současnosti vstupuje do druhé fáze, fotbal se v této oblasti začíná otrkávat

„Každý sport má za sebou desítky let soupeření různých přístupů, taktik a strategií. Týmy se vždy snažily najít konkurenční výhodu. Systematická práce s informacemi takovou výhodou je. Díky moderním technologiím můžete zpracovávat mnohem větší množství informací, můžete taky jednodušeji získávat data a také je efektivněji zhodnocovat," dodává Morkes.

Důvod je vlastně strašně jednoduchý. Ve sportu často o úspěchu či neúspěchu rozhoduje velmi málo a několik proher v řadě může stát trenéra místo. I to je moneyball.