Chce obejít veřejnou soutěž a zakázku na systém e-tržeb zadat firmě IBM bez soutěže, cestou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU). Jak nyní zjistil týdeník Dotyk, ministerstvo financí to již oficiálně sdělilo příslušné pracovní skupině při Radě vlády pro informační společnost, která projednává oprávněnost přímo přidělovaných veřejných zakázek.

„Úseku náměstka ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií byla dne 3. března doručena žádost ministerstva financí o zařazení nadlimitní veřejné zakázky týkající se EET na nejbližší jednání Rady vlády pro informační společnost a projednání tohoto materiálu pracovní skupinou pro JŘBU," uvedla pro týdeník Dotyk Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Jak už týdeník Dotyk informoval před dvěma týdny (viz Dotyk 8/2016), Babišova finanční správa chce systém EET naroubovat na Automatický daňový informační systém (ADIS), který už od roku 1992 spravuje společnost IBM. Za celou dobu přitom tato zakázka nebyla nikdy řádně přesoutěžena. A Babiš ji nyní chce ještě rozšířit o EET. Generální finanční ředitelství již dříve avizovalo, že „upgrade" ADISu bude stát maximálně 50 milionů korun.

Vyhazov klíčových lidí

Původně přitom Babiš tvrdil, že systém EET zajistí stát vlastními silami prostřednictvím Státní pokladny Centra sdílených služeb. V tomto státním podniku, který spravuje kritické informační systémy státní správy, ovšem ministr Babiš nyní vyvolal personální zemětřesení. Z nejvyššího vedení odvolal během pár dnů tři klíčové manažery.

K 1. březnu odvolal generálního ředitele Hanuše Weisla, informovalo den poté ministerstvo financí. Několik dní před Weislem museli své funkce opustit ekonomická ředitelka Jitka Havašová a obchodní šéf Ivan Morávek, zjistil server Aktuálně.cz. Vedením Státní pokladny byl dočasně pověřen šéf IT Dušan Kučera.

„Na místo generálního ředitele bude v nejbližších dnech vypsáno oficiální výběrové řízení," oznámil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ani za dva dny nebyl ani po urgencích schopen odpovědět na dotaz týdeníku Dotyk, z jakých důvodů musel šéf Státní pokladny Weisl nečekaně skončit.

Lze tedy jen spekulovat, zda to bylo kvůli neschopnosti státního podniku připravit technické řešení EET. Hanuše Weisla vyslalo ministerstvo financí do vedení Státní pokladny Centra sdílených služeb loni v lednu, kdy se tento podnik oddělil od Státní tiskárny cenin. Weisl má přitom blízko k Babišovu náměstkovi pro IT Miroslavu Hejnovi. S Andrejem Babišem je spojuje jeho bývalý předlistopadový kolega ze slovenského Petrimexu Milan Rusnák, někdejší šéf telekomunikační firmy GTS spolupracující se společností Cisco. V ní dříve působili Hejna, Weisl i odvolaná ekonomická ředitelka Státní pokladny Havašová.

2015: Nejhorší rok v historii zakázek

Zadání obří státní IT zakázky bez soutěže přichází ve chvíli, kdy se ze zneužívání instrumentu JŘBU stal doslova celostátní mor, který nemá v novodobé české historii obdoby. „Vloni takto nestandardních zakázek proběhlo šest tisíc v hodnotě 55 miliard korun. To znamená každá třetí zakázka. Jedná se o nejhorší dosud zaznamenaný výsledek od roku 2006, kdy tato data začala být sledována," spočítal nedávno Jiří Skuhrovec, expert na oblast veřejných zakázek, jenž působí v Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a je zároveň jeden z garantů projektu Rekonstrukce státu. Podle něj byla hlavním důvodem loňského extrému snaha o urychlené dočerpání fondů EU v končícím finančním období.

„Trend zakázek bez soutěže je ale citelný i mimo dotační programy – což je možná alarmující ještě více. Proč? Protože takový trend sám neodezní – protikorupční vlna je jednoduše pryč a veřejné peníze lze opět snáz přihrávat spřízněným firmám," uvedl na konci ledna na svém internetovém blogu Skuhrovec, který mimo jiné působí i jako poradce pro otevřená data právě na Babišově ministerstvu financí.

Zda se Babišovi podaří zakázku na EET zadat „z ruky" firmě IBM, přesto není ještě jisté. Nelze vyloučit, že celá záležitost bude napadena u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. A tím, kdo se proti mocnému ministrovi odváží vystoupit, budou spíše než velké IT firmy, bytostně závislé na státních zakázkách, někteří menší hráči.

„Dáváme dohromady nějakou širší koalici, ale hlavně stále čekáme, až to bude oficiálně oznámeno. Já s Babišem nemám žádný velký problém a taktéž se snažím vyhýbat státním zakázkám, ale tady jde přece o princip. Babiš pořád tvrdil, jak EET bude transparentní, otevřené, a teď vidíme, že to má být úplně jinak," je rozzlobený IT podnikatel Michal Bláha, který spolu s dalšími lidmi z branže hledá právní možnosti jak záměr ministerstva financí „zhatit".

„Celé nás to může stát třeba půl milionu korun, i s náklady na právníky, ale holt každá sranda něco stojí," dodává pro týdeník Dotyk s úsměvem podnikatel Bláha, jenž v minulosti například spoluzaložil vyhledávač a portál Atlas.cz a nyní stojí za IT projekty Energomonitor, Feedbando či OnTheRoad.to.