Redaktor týdeníku Dotyk. Vystudoval český jazyk a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V médiích působí více než dvacet let. Byl redaktorem a komentátorem v denících Lidové noviny, MF Dnes a v týdenících Euro a Ekonom. Zabývá se převážně politicko-společenskými tématy.
Dvacátého osmého července 1976 došlo k nejtragičtější letecké nehodě ČSA na území tehdejšího Československa, když pádem do rekreační vodní nádrže Zlaté piesky u Bratislavy skončil let stroje Il-18.…
Před 75 lety napadlo nacistické Německo Stalinův Sovětský svaz. Proč zpočátku – stejně jako Napoleon v roce 1812 – tak hladce vítězilo a proč si nakonec vylámalo zuby? Jaké ruské slabiny a přednosti…
13. října 1931 – usvědčil americký Federální daňový úřad chicagského kmotra Al Capona z daňových úniků, za což jej soud poslal na 11 let do vězení. Ukázkový mafiánský příběh tím získal výchovnou…
Před sto lety zuřila v zdecimované Evropě první světová válka. Přesto se tehdy některým vojákům poštěstilo strávit vánoční svátky způsobem, jaký dodnes vyvolává dojetí a mrazení v zádech.
Je velkorysá a sebevědomá. Velmi dbá na svůj zevnějšek. Není to typ vhodný pro manželství. Je vášnivá. Velice ctižádostivá a těžce ovladatelná. Tak podle grafologa vypadal rozbor osoby, která byla…
13. října 1931 usvědčil americký Federální daňový úřad chicagského kmotra Al Capona z daňových úniků, za což jej soud poslal na 11 let do vězení. Ukázkový mafiánský příběh tím získal výchovnou tečku…
/MILIARDÁŘI PRVNÍ REPUBLIKY/ Jaroslav Preiss zasloužil se o stát a o národní hospodářství. Takovou parafrází známého „lex Masaryk" by sněmovna mohla zhodnotit význam mimořádného českého bankéře,…
/MILIARDÁŘI PRVNÍ REPUBLIKY/ Jaroslav Preiss zasloužil se o stát a o národní hospodářství. Takovou parafrází známého „lex Masaryk" by sněmovna mohla zhodnotit význam mimořádného českého bankéře,…
Jako vynálezce a elektrotechnik byl superhvězdou, jako podnikatel preferoval nápady před ziskem a firmu časem musel přenechat bankám. Přesto právě František Křižík přivedl jako první koncem 19.…
Jeho revolucí posedlí generační kolegové-literáti mu vyčítali, že utekl z boje do idylického „kraje stříbrných větrů". Dnes však na dílo S. K. Neumanna, Marie Majerové či Ivana Olbrachta usedá prach,…
Byl to tehdy splněný sen mnoha generací většiny Čechů. Dvaadvacátého ledna 1907 podepsal císař František Josef I. soubor volebních zákonů, které v Rakousku-Uhersku a tedy i v českých zemích zavedly…
Rozhovor s ředitelem Ústavu soudobých dějin o paralelách dneška s hnědnutím Evropy ve 30. letech, o etapách proher v českých dějinách, o zbytečném hledání vzorců národního chování či o iluzi…
Kolem Ústavu pro studium totalitních režimů opět přituhuje. Po kontroverzním prosincovém návrhu komunistického poslance Zdeňka Ondráčka vzít z ročního rozpočtu této instituce 90 milionů korun čeká…
Čím je pro euroatlantickou civilizaci latinka, pro Řeky alfabeta nebo pro Rusy azbuka, tím je pro nevidomé Braillovo písmo. Geniální vynález šestibodového zápisu, použitelného pro všechny světové…
Psal se 9. březen 2008, když se v pracovně ředitelky Národního archivu Evy Drašarové na pražském Chodovci odehrál zajímavý ceremoniál. Jaromír Mário Císař, poslední místopředseda a také likvidátor…
Radikální část politického spektra jako by postihla lepra. Přestože Evropa a celý západní svět právě zažívá boom populismu a extremismu a v módě je odpor k elitám, eurounijnímu establishmentu či…
Vášnivé spory Rusů o to, zda a kam přemístit z Rudého náměstí v Moskvě nabalzamovanou mrtvolu Vladimíra Iljiče Lenina, by mohly rychle utichnout. Existuje totiž důstojné místo, kde by 92 let mrtvý…
Vedle mohutné Svaté hory, Velehradu či dalších aktuálně opravovaných církevních komplexů působí poutní areál v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku skromně. Jednoduchý kostel Panny Marie Sedmiradostné,…
Kdo by v Praze a v českých zemích neznal firemní značku Brouk a Babka! Ještě dnes, více než sto let od rozjezdu a téměř 70 let od zániku vinou komunistů, je název nejstaršího českého řetězce…
Před 145 lety – 18. prosince 1871 – se narodil Jan Kotěra. Kosmopolita, který vlastenecky povznesl českou architekturu na evropskou špičku a který svými vilami i dělnickými koloniemi výrazně ovlivnil…
Miloslav Ludvík, novopečený vládce českého zdravotnictví, může svým slavnějším francouzským královským jmenovcům jen tiše závidět. Zatímco mocní Ludvíci z rodu Bourbonů si vystačili s jediným…
Poslední objetí s manželkou, plačící dítě v noční košilce, čekající eskorta s puškami přes rameno. Od často zobrazovaného nočního zatčení Karla Havlíčka Borovského a jeho deportace do jihotyrolského…
Severozápadní Čechy jsou jedna velká sociálně vyloučená lokalita. I takový závěr lze vyvodit z úterního zadržení ústecké exhejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) a dalších 23 vlivných osob podezřelých z…
Lidská práva patřila dlouhá léta k prioritám a výdobytkům naší polistopadové demokracie. Jakkoli do české politiky pronikli všelijací šíbři a vejlupci, posvátná agenda lidských práv a menšin byla…
Byl to tehdy skandál roku, ne-li přímo století. Desátého prosince 1936 se anglický král Eduard VIII. po pouhých 325 dnech vlády vzdal jako první v historii britské monarchie trůnu. Příčinou byla…
Před 146 lety – 8. prosince 1870 – se narodil Jaroslav Preiss, bankéř a národohospodář, který z pozice šéfa Živnostenské banky po dvě desetiletí ovládal průmysl a finance masarykovského…
Psal se 8. prosinec 1991, když představitelé tří největších sovětských svazových republik – Ruska, Běloruska a Ukrajiny – podepsali v běloruské Viskuli uprostřed Bělověžského pralesa dohodu o zániku…
Tvrdit, že v české politice vyrůstá nový Josef Lux, by bylo přehnané. Přesto Petr Gazdík chytře vmanévroval své hnutí Starostové a nezávislí (STAN) do role jazýčku na tuzemských politických vahách,…
S předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a místopředsedou Poslanecké sněmovny o hledání partnera do příštích voleb, nebezpečném rozpolcení české společnosti, nezbytnosti sankcí proti Rusku i…
Měl to být nejviditelnější triumf komunistického ateismu nad náboženstvím. Přesně před 85 lety – 2. prosince 1931 – zbořil Stalinův sovětský režim pravoslavnou katedrálu Krista Spasitele v Moskvě.
Z pevnosti, kterou Josef II. založil na obranu před vpádem Prusů, učinili nacisté v roce 1941 shromažďovací židovské ghetto, kterým do konce války v roce 1945 prošlo na 155 tisíc lidí. První z nich…
Celostátní výbor Starostů a nezávislých (STAN) bude v úterý 6. prosince jednat o tom, zda jít do sněmovních voleb v roce 2017 dohromady s nějakou politickou stranou, nebo samostatně. Pro magazín…
Pro umírněného ľuďáka, kněze a prezidenta Jozefa Tisa provaz, ale pro radikálního ministra vnitra Alexandera Macha pouhé vězení. Verdikt soudu s předáky Slovenského štátu, který byl zahájen 2.…
Vládl předlouhých 68 let, takže jej generace našich předků považovaly málem za nesmrtelného a neuměly si nikoho jiného na trůnu ani představit. Proto když František Josef I. před sto lety – 21.…
Dodnes je příkladem moderního manažera, protože svůj úspěch založil na technologickém náskoku a na kvalitě. Emil Škoda, který přišel na svět 18. listopadu 1839, proměnil rodnou Plzeň díky maximálnímu…
Je lepší mírnit, nebo zdůrazňovat obavy z Donalda Trumpa? Historie zná dobré i zlé nástupy radikálních politiků: Churchill, Nixon, Reagan nebo Bush ml. příjemně překvapili, naopak Mussolini, Lenin,…
Na český parlament se každoročně valí desítky petic se stovkami tisíc podpisů. Z obávané zbraně občanů v dobách Charty 77 se stala neškodná výroční položka zákonodárců.
Ve vřavě kolem zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem by neměl zapadnout jeden nadmíru bizarní výrok. Napsal jej ve středu na Twitter Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček: „Normální Američané nám…
Kanada patřila ve 20. století k hlavním cílovým destinacím české emigrace. Emigranti přicházeli kontinuálně, i ve třech početných vlnách: přes 30 tisíc našinců přibylo v předvečer německé okupace,…
Amerika si zvolila prezidentem halasného izolacionistu, republikána Donalda Trumpa. Jak moc je to důležité pro Českou republiku? Odpovědí je pouhá představa, že by byl v amerických volbách v letech…
Těsně po převratu v roce 1989 okouzlil Československo příběh veleúspěšné české dívky, která to „dotáhla" až na manželku amerického miliardáře Donalda Trumpa. Tehdy už ale nastával konec pohádky a…
Nemine týden, aby český prezident Miloš Zeman nevyvolal pozdvižení na domácí či mezinárodní scéně. Sedmadvacetiletá politická kariéra muže, který zkraje svou popularitu postavil na étosu boje proti…
Chladnokrevný útok radikálního sociálního demokrata Friedricha Adlera brzy překryla smrt Františka Josefa I. i válečná vřava. Pozapomenutá událost však odkryla hluboké trhliny uvnitř monarchie a…
Hitler ani Mussolini spolu zpočátku spolupracovat nechtěli, spíš si konkurovali. Jenže když svět oba agresory zavrhl, dali se v říjnu 1936 dohromady. Stejně jako si dnes překvapivě notují ruský vůdce…
Davy Čechů letos oslavovaly Otce vlasti, dojímaly se devadesátinami Alžběty II. a žehrají na prezidenta, který na rozdíl od krále štěpí společnost. Proč úvahy o obnovení monarchie pomalu přestávají…
Půldruhého roku po skončení války – 29. října 1946 – odjel z Karlových Varů poslední transport se sudetskými Němci. Skončila tak osm století dlouhá éra více i méně úspěšného soužití Čechů a Němců v…
Je velkorysá a sebevědomá. Velmi dbá na svůj zevnějšek. Není to typ vhodný pro manželství. Je vášnivá. Velice ctižádostivá a těžce ovladatelná. Tak podle grafologa vypadal rozbor osoby, která byla…
Stalin je mrtev, ale stalinisté se nevzdávají. Jako první v historii se o této trpké pravdě přesvědčili před 60 lety svobodomyslní Maďaři. Jejich celonárodní revoluce proti sovětské okupaci a domácí…
Smrt vynálezce žárovky s uhlíkovým vláknem, která převratně umožnila smazat rozdíl mezi dnem a nocí, se 18. října 1931 dotkla celého světa. Edison byl chápán jako tvůrce moderní epochy.
Psal se 10. říjen 1871, když pražský zemský sněm schválil za neúčasti českoněmeckých poslanců návrh na ustavení české autonomie v rámci Předlitavska. Příznivě nakloněný císař se ale odporu Němců lekl…