Výzkumný pracovník zabývající se reprodukční biologií a biotechnologiemi. Přednáší na několika vysokých školách. Je autorem knihy Klonování – hrozba, nebo naděje?
Po době kamenné, bronzové a železné lidstvo vstoupilo do etapy, kdy se dominantním materiálem staly plasty.
Nedostatek spánku narušuje celkovou rovnováhu v lidském organismu. Velmi citelně se to projevuje například na regulaci pocitu hladu. Nevyspalý člověk jí více a pronásleduje ho neodbytná chuť na…
Všichni živočichové nějakým způsobem spí. Existují však mezi nimi velké rozdíly už v délce spánku.
Návrat k „normálnímu" času je o něco méně zatěžující než jarní posun o hodinu dopředu, přesto si řada lidí i na podzim stěžuje na poruchy spánku, únavu či ospalost během dne. Tyto potíže naštěstí…
Jsou snadno dostupné a slibují úlevu od mnoha obtíží a problémů. Výrobci je prezentují jako „přírodní prostředky" a vzbuzují u klientely falešný pocit neškodnosti a bezpečí. Ve skutečnosti číhá v…
O schopnostech lidského těla dosahovat stále lepších výkonů v duchu olympijského hesla „rychleji, výše, silněji“ píše pro Dotyk profesor Jaroslav Petr. Pomůže testování DNA sportovců, nové „bláznivé“…
Průzkumy veřejného mínění i sázkové kurzy favorizovaly v britském referendu zastánce setrvání země v Unii. Realita je však jiná. Kde se stala chyba?
Virus zika naplno zasáhl Latinskou Ameriku. Množí se zprávy o rostoucím počtu nakažených i o narůstajícím počtu potratů. Vědci v souvislosti s blížící se olympiádou v Brazílii varují, že se virus…
S blížící se letní olympiádou se stále častěji přetřásají nejen vyhlídky sportovců na medaile, ale také zdravotní rizika účastníků a návštěvníků her. Nebude vítězem olympiády v Riu de Janeiru virus…
Čeští chovatelé skotu budou dodávat do německých mlékáren mléko s garancí „ne-GMO". Co přináší „geneticky nemodifikované mléko"? A za jakých okolností by Evropa kupovalo potraviny z GMO?
Někdo v nich vidí „Frankensteinovo kvítí", někdo věří, že pomohou vyřešit ožehavé problémy lidstva. Geneticky modifikované plodiny se pěstují na polích už dvě desetiletí. Spor o ně neutuchá. Naopak,…
Co přivede mladého muže či mladou ženu k rozhodnutí provést teroristický útok, jaký se odehrál v Paříži? Můžeme předvídat, že se k takovému brutálnímu činu schyluje? Boj s terorismem nevedou zdaleka…
Kdy se člověk ztratí svým blízkým? Když mu nelítostná choroba vymaže vzpomínky na většinu toho, co s nimi prožil? Anebo když choroba promění člověku charakter?
Kauza Volkswagen s falšováním naměřených a reálných emisí "nespadla z nebe" a netýká se zřejmě jen jedné jediné automobilky. Všichni z automobilové branže i z úřadů dozírajících na čistotu ovzduší…
Nechtěla nic víc, než konat v souladu se svou vírou. A to i v situaci, kdy zákon nařizuje něco jiného. Strávila pět dní ve vězení a možná si odsedí ještě víc.
Moderní civilizace nabízí člověku žijícímu uprostřed početného davu pocit anonymity. O tom, že jde v mnoha ohledech o pouhou iluzi, svědčí hned několik studií z poslední doby. Identifikace…
V Evropě včetně České republiky se objevují snahy omezit rituální porážky prováděné v souladu s tím, co předepisuje islám. Přitom je ale prokázáno, že při správně provedené rituální porážce zvíře…
Nepřátelství k „těm druhým" není výsadou evropských muslimů. A náboženský fundamentalismus není symbolem pro násilí.
Rodí se méně dětí, populace stárne a mnozí národohospodáři bijí na poplach. Příklad Japonska ale dokazuje, že to není tak špatný trend.
Žijeme v koktejlu látek, které dokážou i v nepatrných množstvích od základů otřást jemným předivem hormonů v našem těle. Následky? Neplodnost, rakovina, obezita…
Řada chorob vzdoruje nejmodernějším vymoženostem medicíny. Neexistuje vakcína, která by proti nim chránila. Není k dispozici lék, který by člověka uzdravil.
Z biomedicínských laboratoří přicházejí zprávy, nad kterými se tají dech. Jasnější obrysy dostává léčba nedávno neléčitelných onemocnění. Ve skutečnosti je však medicína tou poslední frontou, na…