autor

Michael Romancov

Politický geograf, pedagog a publicista. Působí na katedře politologie Institutu politologických studií FSV UK a na Metropolitní univerzitě Praha. Přispívá do řady českých periodik. Je absolventem Pedagogické fakulty, Filozofické fakulty a Fakulty sociálních věd UK.

Michael Romancov: V Rusku vítězí strany moci

22. září 2016 četba na 5 minut

18. září došlo v Rusku k něčemu, co je označováno termínem volby, ale volby to ve skutečnosti nebyly. Proč?

Michael Romancov: Srpnový puč jako nástroj ruské propagandy

25. srpen 2016 četba na 4 minuty

Ve dnech 19.–21. 8. 1991 se v tehdejším SSSR odehrál pokus o státní převrat, jehož 25. výročí jsme si letos připomněli. Protože nejsou (a v dohledné budoucnosti nebudou) otevřené archivy, mnohé…

Brexitem může Moskva získat, ale i ztratit

24. červen 2016 četba na 5 minut

Pokud by po odchod Británie z Unie vznikl chaos, může Rusko získat, ale také ztratit. Zůstane-li situace stejná, bude z hlediska Moskvy nevýhodná pro její schopnost prodat se jako moderátor nastalých…

V kůži Vladimira Putina

31. březen 2016 četba na 4 minuty

Vladimir Putin patří mezi největší malé muže v dějinách Ruska, a je zjevné, že chová ambice stát se takovou personou i ve světovém měřítku.

Rusko v Sýrii: danajský dar

9. říjen 2015 četba na 5 minut

Ruské angažmá v Sýrii se stalo nejenom prvořadou mediální senzací, ale také obrovskou výzvou pro bezpečnostní komunitu, neboť vůbec není jasné, čeho, jak a proč chce docílit.

Putinův vojenský Disneyland

26. červen 2015 četba na 7 minut

Vojensko-vlastenecký park kultury a oddechu ozbrojených sil Ruské federace na největší ploše na světě, pod největší ruskou vlajkou na světě ukáže občanům největší země na světě, že jejich země je…

Co bude po Putinovi

6. únor 2015 četba na 6 minut

I Vladimir Putin je bytostí lidskou, tedy smrtelnou, a proto přijde otázka nástupce dříve či později na přetřes. Kdo připadá v úvahu?

Svět na prahu studené války II

22. červenec 2014 četba na 6 minut

Vladimir Putin, jenž ve světě prožívá bezprecedentní propad popularity, je doma stále nejoblíbenějším politikem. V souvislosti s malajsijským letadlem však i jeho pozice může zakolísat.

Krym padl. Kdo je další na řadě?

21. březen 2014 četba na 6 minut

V Rusku se v osobě Vladimira Putina zrodil vůdce, který neváhá svou vůli vnucovat i jiným zemím. Mají se bát všichni, na jejichž území žijí ruské menšiny?