Silné oční linky, krátké šaty, výrazné boty s vysokými podpatky a natupírované vlasy. Tak vypadala móda 60. let minulého století, kterou si oblíbily ženy nejen v západních zemích, ale také v Íránu.…
"Jako nezletilá nemůžete požádat o rozvod. Nemůžete utéct, protože vás manžel nahlásí jako nezvěstnou a policie vás přivede zpátky. Azylové domy přijímají ženy až od osmnácti. Nemáte žádná práva,"…
Anglický král Vilém III. Oranžský přežil několik pokusů o atentát. Když 8. března roku 1702 ve svých 52 letech předčasně skonal, jeho protivníci si připili na zdraví malého nenápadného zvířete, které…
Černý otrok Henry Brown pracoval od svých 15 let v továrně na tabák ve státě Virginia, odtržen od původní rodiny. Když mu otrokáři vzali i manželku a děti, rozhodl se utéct do svobodné Filadelfie.…
Béla I. Uherský (1016 – 1063) proslul jako neohrožený vojevůdce a chytrý panovník. Pak ale jednoho dne usedl na trůn a byl konec. Nestabilitu vladařského stolce jako příčinu úmrtí si žádný jiný král…
Ještě v raném středověku byla tělesná očista poměrně pravidelnou součástí lidského života, než církev prosadila nový trend: pokud byl člověk opravdu zbožný, měl se vykoupat maximálně dvakrát do roka.…
Stalin je dodnes mnohými Rusy vnímán jako významný politik, jemuž se podařilo pozdvihnout zaostalé Rusko na světovou velmoc disponující silným zbrojním průmyslem. Méně se už ale hovoří o tom, v…
Okolo leteckého neštěstí, při kterém koncem roku 2016 zahynula početná část armádního sboru Alexandrovců, se dodnes rojí nezodpovězené otázky i konspirační teorie. Zpráva ruské vlády o příčinách…
Všichni známe příběh knížete Václava, kterého dle legendy zavraždil jeho bratr Boleslav, aby se sám zmocnil trůnu. Moderní historikové ale upozorňují, že výklad starých pramenů není tak jednoznačný.
V únoru roku 1252 se v Hainburgu na Dunaji konala okázalá svatba českého prince Přemysla s dědičkou rakouského a štýrského vévodství Markétou Babenberskou. Hned při prvním pohledu na ženicha s…
Památná hora Velký Blaník u Vlašimi je opředena mnoha mýty, přičemž pověst o svatováclavském vojsku je jen jedním z nich. Sensibilové tu cítí zvláštní energii a záhadologové zde tuší bránu do jiného…
Z pohledu dnešních psychiatrů Ludvík II. Bavorský netrpěl žádnou závažnou duševní chorobou, i když byl za svého života považován za šílence. Jeho neštěstí spočívalo v příliš romantické povaze a touze…
Nad Prahou se koncem války rozléhaly sirény často, většinou šlo ale o planý poplach. Varování krátce po poledni 14. února 1945 proto lidé nebrali vážně a do krytů nespěchali. Vtom se z nebe začaly…
Je možné, že obyvatelé Evropy už před 3500 lety nahrazovali amputované končetiny protézami? Pozoruhodný nález u Bielského jezera ve Švýcarsku tomu napovídá. Protože jde ale o naprostý unikát svého…
Anglický král Jiří III. setrval na trůně téměř 60 dlouhých let. Čas od času se ale stahoval do ústraní kvůli záchvatům šílenství, při nichž trpěl halucinacemi a samomluvou. Na sklonku života už ani…
Letecká jednotka Sonderkommando Elbe se v mnohém podobala japonským kamikaze. Piloti měli za úkol narazit do spojeneckých letounů, a tím zneškodnit jak nepřítele, tak vlastní stroj. Jejich šance na…
"Tak, hezky se protáhneme, ano, to je ono," švitoří usměvavá instruktorka a jemně pohladí cvičence po jeho rozložitých potetovaných zádech. Není snadné uvěřit, že se tento výjev odehrává ve věznici s…
Každá zlá doba má své hrdiny. Řidič Rudolf Bereza nepatřil k těm nejznámějším, ale jeho odvážné kousky rozhodně stojí za vzpomínku, protože příkladně reprezentují nezlomný odpor obyčejného člověka…
Ne každý politik je rozený řečník a dokáže přednést souvislý projev spatra. Když se k tomu ještě přidá nervozita z kolabujícího systému, zrodí se kultovní citáty, které nedávají smysl, ale zato dobře…
Písemné prameny dokazují, že smysl pro humor je lidstvu vlastní minimálně od dob antiky. Během času ale prošel vývojem, a tak dnešnímu člověku vůbec nemusí připadat vtipné, čemu se smáli naši…
Sovětský lid o Stalinově manželce Naděždě mnoho nevěděl. Mnozí se dozvěděli její jméno až poté, co náhle v pouhých 31 letech zemřela a ulicemi Moskvy prošel velkolepý pohřební průvod. Podle oficiální…
Nikdo nevěděl, odkud přišel a kdo vlastně je. Když ho v červnu roku 1955 zadržela hlídka na slovensko-polském pohraničí, neměl u sebe doklady a dorozumíval se jen posunky. Záhy o něj projevila zájem…
Král a císař Karel IV. proslul jako neobvykle energický panovník. Neustále cestoval po celé Evropě, neúnavně se věnoval správě říše a ještě se k tomu stihl dobře bavit. Jeho dvůr patřil ve své době k…
Chvíli se zdálo, že Jaromír a Oldřich spolu budou vycházet v dobrém. Jejich starší bratr Boleslav se je oba snažil odstranit, a tak spolu s matkou uprchli do Bavorska. Ten nejtvrdší boj o moc však…
Kdybychom mohli cestovat v čase, bylo by možné zabít Hitlera ještě před jeho nástupem k moci nebo zabránit rozšíření nového koronaviru? Tato otázka zní jako námět pro hollywoodské tvůrce, nicméně…
"Já z tebe zešedivím," vyčítáme zlobivým dětem, aniž bychom tušili, že nejde jen o ustálené rčení v přeneseném významu. Vědecký výzkum na Harvardově univerzitě potvrdil, že stres je opravdu významným…
Po dlouhé dekády se astronomové domnívali, že expanze vesmíru probíhá ve stále větší rychlosti a její zrychlování možná započalo už při Velkém třesku. Skupina španělských vědců s touto koncepcí…
Vražda mladé servírky Elizabeth Short vzbudila v roce 1947 velkou pozornost nejen v Los Angeles, ale po celých Státech. Případ byl ojedinělý svou brutalitou i podivným počínáním vraha, který poslal…
Ačkoli Adolf Hitler považoval slovanské národy za méněcenné, Češi v jeho očích představovali výjimku. Věřil, že alespoň polovině koluje v žilách germánská krev, která byla v průběhu staletí…
Zpráva o Stalinově úmrtí v březnu roku 1953 byla pro obyvatele východního bloku velkým překvapením. Čechoslováky čekal hned za 9 dní poté ještě větší šok: zemřel i jejich prezident a předseda KSČ…
"Humor je nejdemokratičtější z lidských zvyků," napsal kdysi Karel Čapek a blízká budoucnost mu dala za pravdu. Cenzura satiry a postihy za šíření politických anekdot byly průvodním znakem jak…
Z dějin dobře víme, že na papežský stolec pokaždé neusedla osoba hodná duchovního následování. Pontifikát Jana XII. se však zapsal do historie jako jeden z nejhorších. Smilstva, vraždy a mrzačení…
Mexický generál Antonio Lopez de Santa Anna si říkal Napoleon Západu. Jeho kariéra byla plná vítězství i nešťastných zvratů. Během bojů přišel o nohu, kterou nahradil protézou. Jak nohu původní, tak…
Přestože ho trápily urputné bolesti, Bedřich Smetana pokračoval tvrdošíjně v práci. Slavný cyklus Mou vlast i poslední opery zkomponoval jako zcela hluchý. Vleklá, zákeřná nemoc však nad jeho vůlí…
Konstrukce prvního tanku byla založena na nápadu britského plukovníka Ernesta Swintona postavit neprůstřelnou válečnou loď, která by se pohybovala po souši. Stroje představené v září roku 1916 v…
Přitažlivé válečnice ozbrojené štíty a oštěpy, které vjížděly do bitev na okřídlených koních a rozhodovaly o životě a smrti bojovníků, jitří fantazii umělců do dnešních dnů. Obraz valkýr v novodobé…
Hříšná nemoc, francouzská nemoc, příjice, lues, syfilis. Pro pohlavní chorobu, která strašila Evropany od konce 15. století, byla vymyšlena řada různých názvů. Nikdo ale tehdy nevěděl, odkud se vzala…
Během ledna 1977 byl 69letý profesor Jan Patočka sedmkrát podroben vyčerpávajícímu výslechu StB. V březnu musel před vyšetřovatele předstoupit znovu a jeho zdraví tentokrát nápor nevydrželo.…
Kapitán John Franklin byl z tisku známý jako "muž, který snědl vlastní boty". Při poslední severské expedici opravdu okousal kůži z bot, aby se zachránil před smrtí hladem a zachoval si sílu dostat…
Římského diktátora Julia Caesara neproslavily jen vojenské výpravy, ale také četné milostné avantýry. Čím slavný vojevůdce působil na ženy a do jaké míry jeho vzhled korespondoval s antickým ideálem…
V otázce, kdo je vlastně čistokrevný Árijec, neměl jasno ani sám Adolf Hitler a jeho přívrženci. Zatímco v Německu byla árijská rasa spojována nejčastěji se světlými vlasy a modrýma očima, Benito…
Nájezdy barbarů, morová epidemie, vleklá ekonomická krize. To vše mohlo přispět ke konci slavné Římské říše, která se kdysi rozpínala od Atlantiku k řece Eufrat a od Britských ostrovů až k Sahaře.…
Za komunismu bylo lépe, nehledě na fronty na banány. Tato fráze se kupodivu nevyskytuje jen v Čechách, na internetu to tvrdí i řada Rusů, přestože Sovětský svaz trpěl mnohem větším nedostatkem než…
Myšlenku, že Slované přišli do východní Evropy z jakési společné pravlasti, rozvinuli už středověcí kronikáři. Dodnes se však nepodařilo s jistotou zjistit, kde se tato pravlast nacházela. Otázku…
Když v roce 1953 stanul v čele Sovětského svazu Nikita Chruščov, svět k němu upínal velké naděje. Šlo o rozumně vyhlížejícího státníka, který odsoudil Stalinův režim a obnovil dialog se Spojenými…
Pohřeb generálního tajemníka ÚV KSSS Leonida Iljiče Brežněva měl být stejně okázalý jako všechno, co Sovětský svaz budoval pro oko a závist západních velmocí. Bohužel se změnil ve frašku, která jako…
Nejen pralesní šelmy a hadi, ale také draví ptáci představovali pro předchůdce druhu Homo sapiens smrtelné nebezpečí. Vědci přitom po dlouhá léta takovou myšlenku odsouvali do sféry béčkových hororů.…
Anglická královna Viktorie nebyla nadšená, že si její půvabná vnučka Alžběta ze všech nápadníků vybrala zrovna ruského velkoknížete. Rusy považovala za barbary a obavu v ní rovněž vzbuzovaly časté…
Neandertálci sice vyhynuli před 30 tisíci lety, v moderní populaci se však dodnes vyskytuje část jejich genů. Jakkoli byly tyto neandertálské geny dnešnímu člověku v minulosti nápomocné, zrovna v…
Pevnosti z doby železné, jejichž valy jsou pokryty zesklovatělými balvany, představují vědeckou záhadu už od 18. století, kdy byly objeveny ve Skotské vysočině. Navršené kameny musely projít vysokým…