autor

Oldřich Mudra

Zjevení ve Fátimě: Co způsobilo sluneční zázrak?

18. říjen 2017 četba na 4 minuty

Je tomu sto let, co se v portugalském městě Fátima stal zázrak, který na vlastní oči vidělo více než sedmdesát tisíc lidí. Slunce tehdy sestoupilo na zem.  

Měla panenská královna Alžběta I. nepříjemné intimní tajemství? Zřejmě ano

9. říjen 2017 četba na 4 minuty

Patří k nejslavnějším a nejdéle vládnoucím britským panovníkům, nikdy se však nevdala a neměla ani potomky. Proč Alžběta I. (1533 -1603) tak vytrvale odmítala žádosti o ruku? Moderní věda zřejmě…

Tajemná lazebnice Zuzana: V posteli s uprchlíkem Václavem IV.

3. říjen 2017 četba na 4 minuty

Polonahý římský král uniká z vězení v malém člunu s pomocí vnadné dívky, do níž se později zamiluje. Vymyšlená historka, nebo skutečná událost ze života Václava IV. (1361-1419)?

Ivan Hrozný: největší krutovládce s pohnutým osudem

27. září 2017 četba na 4 minuty

Koluje o něm řada hrůzostrašných historek a většina z nich se zakládá na pravdě. Ivan Hrozný patří mezi největší krutovládce, ale také jde o muže, který měl velmi pohnutý osud.

Agnès Sorel: Za lásku zaplatila životem

19. září 2017 četba na 4 minuty

Jméno francouzského krále Karla VII. je neodmyslitelně spjato se dvěma dívkami. První byla Jana z Arku, která ho popoháněla na politickém i bitevním poli. V soukromí se zase odevzdával do péče Agnès…

Příběh gilotiny: Kdo vymyslel „mstitele lidu“?

11. září 2017 četba na 4 minuty

Je to paradox. Nejdokonalejší popravčí zařízení v dějinách nese jméno po lékaři, který bojoval proti trestu smrti. Joseph Ignace Guillotin přišel k nechtěné slávě jen omylem.

Richard Lví srdce: Záhada slavné přezdívky

4. září 2017 četba na 4 minuty

Legendární anglický panovník má až nezaslouženě dobrou pověst. Jako vládce za moc nestál, nevěstu mu musela sehnat maminka a přezdívku Lví srdce také nezískal díky chrabrosti. Od jeho narození…

Královna z obrazu: Luisa Meklenburská žila v bigamii

29. srpen 2017 četba na 4 minuty

Panovníci si s věrností obvykle hlavu nelámali, ale dánský král Frederik IV. šel ještě dál. Se svými milenkami se dvakrát oženil, přestože na něho doma čekala právoplatná manželka Luisa. Od jejího…

Barbara Palmer obvykle měla několik milenců souběžně. Bál se jí i král

24. srpen 2017 četba na 4 minuty

Mluvilo se o ní jako o nekorunované královně, ale také jako o zhoubě národa. Barbara Palmer (1640-1709) měla řadu významných milenců, mezi nimiž nechyběl ani anglický panovník.

František Josef I.: V zajetí podivné poruchy

16. srpen 2017 četba na 4 minuty

Stal se symbolem zkostnatělého mocnářství, proslul neměnným denním režimem a až chorobnou zálibou v papírování. Vše ukazuje na fakt, že císař trpěl nepříliš známou duševní poruchou.  

Niccolò Paganini: Génius, nebo monstrum?

9. srpen 2017 četba na 4 minuty

Prý se spolčil se s ďáblem, aby mohl okouzlovat hrou na housle. O Niccolò Paganinim (1782-1840) kolovala řada pověstí, ovšem jeho život byl dost zajímavý i bez nich.

Svatý Václav: Světec a tajemná souložnice

1. srpen 2017 četba na 4 minuty

Patron české země, mučedník, ikona. Svatého Václava zná každý, přesto toho o jeho životě víme dost málo. S kým se oženil? Měl vůbec děti? Stal se opravdu obětí vraždy?  

Hrabě Saint Germain: Génius, nebo podvodník?

30. červenec 2017 četba na 4 minuty

Nejedl, nestárl, měl neuvěřitelné znalosti a okouzlil řadu významných osobností v čele s Ludvíkem XV., Voltairem, Casanovou či Kateřinou Velikou.

První historicky doloženou panovnickou milenku měl Přemysl Otakar II.

20. červenec 2017 četba na 4 minuty

Je první historicky doloženou milenkou českého panovníka. S Přemyslem Otakarem II. (1233-1278) zplodila nejméně čtyři děti, a to za značně zvláštních okolností.