autor

Oldřich Mudra

Sličná Kateřina Stradová: milenkou císaře Rudolfa se stala ještě před 15. rokem

19. červen 2019 četba na 4 minuty

Snad každý si jméno milenky Rudolfa II. pamatuje z komedie Císařův pekař, kde ji ztvárnila Marie Vášová. Jaký byl ale skutečný život této neobyčejné ženy?

Rudolf II. Císař posedlý ďáblem: Příčina jeho smrti je doteď zahalena tajemstvím

3. červen 2019 četba na 4 minuty

Choval se divně a lidé se ho báli. V jeho blízkosti si nikdo nebyl jistý životem. Jeho současníci to připisovali spolčení s temnými silami, ale spíše šlo o vážnou duševní poruchu.  

Strasti a slasti Přemysla Otakara II. Milenku mu měla vybrat sama jeho žena

26. květen 2019 četba na 4 minuty

Je první historicky doloženou milenkou českého panovníka. S Přemyslem Otakarem II. (1233-1278) zplodila nejméně čtyři děti, a to za značně zvláštních okolností.

Frederick Joubert Duquesne byl špionem z nenávisti. Život zasvětil pomstě Britům

17. březen 2019 četba na 4 minuty

Dramatické příběhy o agentech se nemusejí odehrávat pouze v napínavých románech nebo akčních filmech. Stačí si připomenout osudy jednoho jihoafrického dobrodruha. Největší motivací, která člověka…

Utrápila se, nebo spadla z koně? Druhá choť Karla IV. zemřela ve svých 23 letech

9. březen 2019 četba na 4 minuty

Její život byl velmi krátký, přesto by bez ní Karel IV. jen těžko dosáhl takové moci a úspěchu. Panovníkovou chotí se Anna Falcká stala před 670 lety.

Smutný osud Luisy Lotrinské. Byla náhradnicí za mrtvou lásku Jindřicha III.

2. březen 2019 četba na 4 minuty

Historie zná řadu žen, které získaly moc a slávu zejména díky svému zevnějšku. V případě manželky francouzského krále Jindřicha III. to platí měrou vrchovatou, jen v poněkud odlišném smyslu.

Ponížení londýnské růže. Milenka krále Jane Shoreová si prošla uličkou hanby

23. únor 2019 četba na 4 minuty

Elizabeth "Jane" Shoreové se pro její krásu přezdívalo Růže Londýna. Ačkoli nepocházela z významného šlechtického rodu, zanechala výraznou stopu nejen v takzvané válce růží, ale také v moderním…

Tragédie v Halifaxu. Největší exploze v dějinách srovnala se zemí celé město

15. únor 2019 četba na 4 minuty

Okna se tříštila až 16 kilometrů od epicentra a detonace byla slyšet do vzdálenosti 360 kilometrů. Kanadský přístav Halifax se v roce 1917 stal dějištěm do té doby nejničivější detonace, jakou…

Římané ji nechali zbičovat. Keltská královna Baudicca na oplátku dobyla Londýn

7. únor 2019 četba na 4 minuty

Většinu života byla poslušnou manželkou svého chotě, ale po obrovském příkoří však ukázala, jaká síla v ní dřímá. Pozvedla zbraň a vytáhla do boje, který si vyžádal desítky tisíc životů.

Kemmler sekerou zavraždil svou družku. Jeho poprava pak vstoupila do dějin

26. leden 2019 četba na 4 minuty

Už od mládí slýchal, že roste pro šibenici, a chmurná předpověď se vyplnila. Téměř. William Kemmler měl smůlu na dobu, kdy si rozsudek smrti za vraždu vyslechl. Do historie zapsal jako vůbec první…

Marie Boleyn: nemravná sestra slavné královny

19. leden 2019 četba na 4 minuty

Její příjmení může znít povědomě, zejména ve spojitosti s anglickým panovníkem Jindřichem VIII. (1491–1547). A skutečně nejde o náhodu. Marie Boleyn byla starší sestrou královy druhé manželky Anny a…

Walram Lucemburský se mohl stát českým králem, Eliška ale vábením odolala

17. leden 2019 četba na 3 minuty

I jedna nenápadná schůzka urostlého rytíře a sličné dívky může mít dalekosáhlé důsledky. Kdyby Walram v roce 1310 okouzlil Elišku Přemyslovnu, mohly se dějiny vyvíjet zcela jinak.

Z harému na výsluní. Roxelana to z otrokyně dotáhla na manželkou sultána

12. leden 2019 četba na 4 minuty

Měla být obyčejnou sexuální otrokyní, jakých měl turecký sultán desítky. Roxelana si však díky kráse, chytrosti a obratným intrikám podmanila celou Osmanskou říši. Do historie se zapsala jako…

Francoise se z chůvy nemanželských dětí stala utajenou manželkou Ludvíka XIV.

5. leden 2019 četba na 4 minuty

Její život byl jako napínavá pohádka, která se směle může rovnat s filmovou Angelikou. Francoise d´Aubigné (1635-1719) zažila ústrky, lásku, bolest i zářivé úspěchy.

Krásná Rosamunda zamotala hlavu slavnému králi. Odplata manželky byla krutá

4. leden 2019 četba na 3 minuty

Po některém panovníkovi takříkajíc neštěkne ani pes, jiného zná téměř každý i stovky let po smrti. Anglický panovník Jindřich II. Plantagenet (1133 - 1189) patří do druhé skupiny. Do dějin vstoupil…

Royal George: největší loď světa a pýchu britského námořnictva potopil rum

29. prosinec 2018 četba na 4 minuty

K obrovskému neštěstí někdy stačí překvapivě málo. Pýcha britského námořnictva přečkala řadu bitev a nakonec klesla ke dnu v bezpečí přístavu za značně kuriózních okolností.

Páter Šarbel: po smrti se zjevil lidem a oni poznali, že potřebuje pomoc

24. prosinec 2018 četba na 4 minuty

Před 120 lety, přesně na Štědrý den, skonal jeden z nejpozoruhodnějších světců. Páter Šarbel léčil na potkání, modlitbami zaháněl hejna kobylek a podivuhodné věci nepřestal konat ani po své smrti.

Na těle měl černé skvrny. Nečekaná smrt Ladislava Pohrobka vyvolala dohady

21. prosinec 2018 četba na 4 minuty

Zdravý a silný sedmnáctiletý mladík nečekaně zemřel zrovna v době, kdy se měl oženit a stát se jedním z nejmocnějších mužů Evropy. Od podivného úmrtí Ladislava Pohrobka (1440-1457) uplynulo 560 let.

S drzostí nejdál dojdeš. Moll Davis pobuřovala, kudy chodila

16. prosinec 2018 četba na 4 minuty

Žena s rozvernou povahu a proříznutou pusou si omotala kolem prstu anglického krále Karla II., počala s ním dítě a získala nezměrné bohatství.

Zachránila českého krále Václava IV. krásná Zuzana? Romantický příběh má háček

5. prosinec 2018 četba na 4 minuty

Polonahý římský a český král Václav uniká z vězení v malém člunu s pomocí vnadné dívky, do níž se později zamiluje. Vymyšlená historka, nebo skutečná událost ze života Václava IV. (1361-1419)?

Pro cary vyráběl luxusní „kindervajíčka“, pak se z klenotníka stal štvanou zvěří

29. listopad 2018 četba na 4 minuty

Jeden z nejslavnějších klenotníků historie poznal, jak tenká je hranice mezi uznáním a zatracením. Z obdivovaného muže se během několika dnů stala doslova štvaná zvěř, která bojovala o holý život.

Richard Lví srdce: 32 let a nevěsta nikde, experti spekulují o jeho orientaci

25. listopad 2018 četba na 4 minuty

Legendární anglický panovník má až nezaslouženě dobrou pověst. Jako vládce za moc nestál, nevěstu mu musela sehnat maminka a přezdívku Lví srdce také nezískal díky chrabrosti. 

Legendární Calamity Jane se utápěla v alkoholu, Buffalo Bill ji vyhodil z show

23. listopad 2018 četba na 4 minuty

Na Divokém západě se proslavila neuvěřitelně riskantními kousky, přesto se větší část života trápila nešťastnou láskou k jedinému muži. Nakonec se stala smutnou karikaturou sebe sama. Minulý týden…

Žvýkání tabáku či plivání: slavná pistolnice Calamity Jane byla ve všem nejlepší

20. listopad 2018 četba na 4 minuty

Zprvu se jí smáli, ale nakonec se ukázalo, že je odvážnější a drsnější než většina kovbojů. Calamity Jane se jako jediné ženě podařilo vklínit mezi legendy Divokého západu.

Truchlení nevydrželo. Půvabná Antoinette místo v králově posteli rychle zabrala

19. listopad 2018 četba na 4 minuty

Služba vlasti může mít různé podoby. Někdo se ohání mečem na bitevním poli, jiný ostrým jazykem v diplomatických kruzích. Antoinette de Maignelais si svou službu „odpracovala“ v urozených postelích.

Karel VI. Francouzský. Hluboké deprese se u něj střídaly se záchvaty zuřivosti

15. listopad 2018 četba na 4 minuty

Vlast uvrhl do velkého chaosu, v návalu vzteku zabíjel své nejvěrnější, přesto na něj prostý lid nedal dopustit, a když se rozkřiklo, že málem uhořel při „bálu světlušek“, revoluce byla na spadnutí.

Císařovna Sissi byla nejlepší jezdkyní světa. Anarchista jí zabil pilníkem

10. listopad 2018 četba na 4 minuty

Proslavila ji až chorobná péče o zevnějšek. Tělo mučila nejen dietami, ale také sportem, a díky tomu byla ve vynikající kondici. Když před 120 lety při atentátu utrpěla smrtelnou ránu, dlouho na sobě…

Císařovna Sissi byla nejlepší jezdkyní světa. Anarchista ji zabil pilníkem

10. listopad 2018 četba na 4 minuty

Proslavila ji až chorobná péče o zevnějšek. Tělo mučila nejen dietami, ale také sportem, a díky tomu byla ve vynikající kondici. Když před 120 lety při atentátu utrpěla smrtelnou ránu, dlouho na sobě…

Syn císaře si u Příbrami vzal neurozenou dívku. Tajný svazek překvapivě vydržel

26. říjen 2018 četba na 4 minuty

Láska prý překoná veškeré nástrahy a v případě neurozené dívky a císařova syna se to vyplnilo. Před jedním z největších milostných vzplanutí v dějinách Habsburků couvl i papež.  

Bedřich Šupčík. Náš první zlatý olympionik byl silák se slabým srdcem

22. říjen 2018 četba na 4 minuty

Je naším prvním olympijským vítězem, ale štěstí a nehynoucí slávu mu to nepřineslo. Stal se z něj nepohodlný živel, kterého sužovalo podlomené zdraví. Od narození sokolské legendy Bedřicha Šupčíka…

Bedřich Šupčík. Náš první zlatý olympionik byl silák se slabým srdcem

22. říjen 2018 četba na 4 minuty

Je naším prvním olympijským vítězem, ale štěstí a nehynoucí slávu mu to nepřineslo. Stal se z něj nepohodlný živel, kterého sužovalo podlomené zdraví. Od narození sokolské legendy Bedřicha Šupčíka…

Jacques Balmat. Strhující příběh člověka, který jako první stanul na Mont Blanku

12. říjen 2018 četba na 4 minuty

Není to jen příběh o statečnosti a mimořádném fyzickém výkonu, ale také o zradě, konci jednoho přátelství a křivdě, kterou se podařilo napravit až po 200 letech.

Jacques Balmat. Strhující příběh člověka, který jako první stanul na Mont Blanku

12. říjen 2018 četba na 4 minuty

Není to jen příběh o statečnosti a mimořádném fyzickém výkonu, ale také o zradě, konci jednoho přátelství a křivdě, kterou se podařilo napravit až po 200 letech.

Viktor z Aveyronu: Vlčí chlapec se stal děsivou senzací

7. říjen 2018 četba na 4 minuty

Na konci 18. století lidé věřili, že v lesích žije řada podivných nebo strašidelných tvorů. Minimálně jeden byl skutečný. Na jihu Francie přežívalo zdivočelé dítě, jehož osud je dodnes jednou z…

Viktor z Aveyronu: Vlčí chlapec se stal děsivou senzací

7. říjen 2018 četba na 4 minuty

Na konci 18. století lidé věřili, že v lesích žije řada podivných nebo strašidelných tvorů. Minimálně jeden byl skutečný. Na jihu Francie přežívalo zdivočelé dítě, jehož osud je dodnes jednou z…

Vyvrhel, nebo hrdina? Boleslav I. byl úspěšný panovník, soudí historici

28. září 2018 četba na 4 minuty

V historii najdeme oslavované osobnosti i zákeřné zlosyny. Mezi padouchy tradičně patří kníže Boleslav I., náš nejslavnější bratrovrah. O jeho zásluhách se ale už tolik nemluví.

Vyvrhel, nebo hrdina? Boleslav I. byl úspěšný panovník, soudí historici

28. září 2018 četba na 4 minuty

V historii najdeme oslavované osobnosti i zákeřné zlosyny. Mezi padouchy tradičně patří kníže Boleslav I., náš nejslavnější bratrovrah. O jeho zásluhách se ale už tolik nemluví.

První žena s akademickým titulem. O zkoušku byl obrovský zájem, aula nestačila

24. září 2018 četba na 4 minuty

Na začátku neobyčejného příběhu byl zhýralý benátský šlechtic, na jeho konci první žena historie, která dokázala svést úspěšný boj s předsudky a získat vysokoškolský diplom.

Král klystýrů? Francouzský panovník Ludvík XIV. měl střeva jako ve ždímačce

23. září 2018 četba na 4 minuty

Kdepak Král Slunce. Nejdéle vládnoucí francouzský panovník si klidně mohl říkat Král klystýrů. Tuto proceduru provozoval v rozsahu, pro který současníci jen s obtížemi hledají pochopení.

Král klystýrů? Francouzský panovník Ludvík XIV. měl střeva jako ve ždímačce

23. září 2018 četba na 4 minuty

Kdepak Král Slunce. Nejdéle vládnoucí francouzský panovník si klidně mohl říkat Král klystýrů. Tuto proceduru provozoval v rozsahu, pro který současníci jen s obtížemi hledají pochopení.

Ivan Hrozný se vlády chopil ve 13 letech, hlavního oponenta nechal rozsápat psy

17. září 2018 četba na 4 minuty

Koluje o něm řada hrůzostrašných historek a většina z nich se zakládá na pravdě. Ivan Hrozný patří mezi největší krutovládce, ale také jde o muže, který měl velmi pohnutý osud.

Pohádkář Perrault způsobil nevídanou polemiku. Nejslavnější dílo vydal anonymně

12. září 2018 četba na 4 minuty

Popelka, Červená Karkulka či Sněhurka. Charles Perrault sepsal notoricky známé pohádky mnohem dříve než bratři Grimmové nebo Božena Němcová. Ve tvorbě pro děti přitom hledal útěk před smutnou…

Šikmé ostří gilotiny se naposledy rozjelo před 41 lety. Stopy vedou i do Čech

10. září 2018 četba na 4 minuty

Je to paradox. Nejdokonalejší popravčí zařízení v dějinách nese jméno po lékaři, který bojoval proti trestu smrti. Joseph Ignace Guillotin přišel k nechtěné slávě jen omylem.

Velkolepá loď Vasa. Jak švédský král potopil vlastní chloubu

8. září 2018 četba na 4 minuty

Mělo to být největší plavidlo široko daleko. Hned při první cestě však válečná loď Vasa klesla ke dnu. Její kapitán sice skončil ve vězení, ale hlavním viníkem byl sám panovník Gustav II. Adolf. Od…

Velkolepá loď Vasa. Jak švédský král potopil vlastní chloubu

8. září 2018 četba na 4 minuty

Mělo to být největší plavidlo široko daleko. Hned při první cestě však válečná loď Vasa klesla ke dnu. Její kapitán sice skončil ve vězení, ale hlavním viníkem byl sám panovník Gustav II. Adolf. Od…

Tajemná smrt manžela skotské královny. Měla mohutná exploze zamaskovat vraždu?

7. září 2018 četba na 4 minuty

Staré proboštství kousek za hradbami Edinburghu rozmetal v roce 1567 výbuch. V zahradě se našla dvě mrtvá těla. Jedno patřilo Jindřichu Stuartovi, manželovi skotské královny. Pozadí tragické události…

Největší záhada historie. Byl Kašpar Hauser šílenec, nebo nepohodlný dědic

4. září 2018 četba na 4 minuty

Před 190 lety se v Německu objevil zubožený chlapec, jehož osud představuje jednu z největších záhad historie. Podle jedné teorie šlo o utajeného potomka Napoleona Bonaparta.

Nebojácný mnich Gabriel Possenti: přesnou střelbou zahnal zdivočelé vojáky

30. srpen 2018 četba na 4 minuty

Dost netradičně se do dějin 19. století zapsal mladý italský mnich. Díky svému nevídanému umění je dodnes neformálním patronem střelců a majitelů zbraní. Ozbrojen pouze vírou a růžencem se postavil…

Šílený vědec Emanuel Swedenborg. Uměl se rozdvojit a mluvit s mrtvými?

29. srpen 2018 četba na 4 minuty

Zpočátku uznávaný myslitel a vynálezce prošel na prahu šedesátky velmi zvláštní proměnou, po níž dokázal dělat zázraky téměř na počkání. Na svět přišel před 330 lety, ale dodnes má desítky tisíc…

Bitva na Moravském poli: pozadí slavné porážky Přemysla Otakara II.

27. srpen 2018 četba na 4 minuty

Od střetnutí Přemysla Otakara II. a Rudolfa I. Habsburského uplynulo 740 let. Přesto není dosud přesně známo, co se na bojišti odehrálo a proč „král železný a zlatý“ zahynul.